
Ład i czystość w domu
To nieprawda, że tylko wnętrze minimalistycznie urządzone łatwo utrzymać w porządku i czystości. Kluczowe są nawyki, które na co dzień pomagają realizować to zadanie. Najważniejszymi z nich są: systematyczność oraz sprzątanie po sobie.

Ład i czystość w domu
Trudno uwierzyć, że pani domu w tym pomieszczeniu niemal codziennie zajmuje się szyciem, drobnymi pracami stolarskimi itp. Cały swój warsztat mieści się na półkach w wyspie! To tu są maszyna do szycia, tkaniny, motki włóczki, młotki, gwoździe, narzędzia stolarskie. Przesłania je tkanina z IKEA – zdaniem właścicielki rozwiązania uznawane przez niektórych za tymczasowe mają więcej wdzięku. I pozwalają na łatwą zmianę aranżacji.

Ład i czystość w domu
Konsekwencja kolorystyczna w urządzaniu wnętrza w dużym stopniu chroni przed wizualnym chaosem. Nie obejdzie się jednak bez codziennego porządkowania przestrzeni, zwłaszcza jeśli sporo przedmiotów znajduje się we wnętrzu.

Ład i czystość w domu
Dzieła sztuki, antyki oraz starocia przedstawiające nawet tylko wartość sentymentalną należy czyścić z uwagą i znajomością rzeczy, by ich nie uszkodzić.

Ład i czystość w domu
Domowe galerie ścienne z ulubionych plakatów, grafik, fotografii itp. prezentują się efektownie, jeśli ramy są czyste, a szyby lśnią!

Ład i czystość w domu
Wysokie wnętrza mają wyjątkowe wymagania, jeśli chodzi o sprzątania. Największym utrudnieniem jest usuwanie pajęczyn oraz kurzu z sufitu i ścian tuż pod nim. Trzeba zaopatrzyć się w drabinę lub zmiotki i mopy do kurzu na teleskopowych wysięgnikach.

Ład i czystość w domu
Otwarte półki w kuchni świetnie wyglądają, lecz wiążą się z dodatkową pracą – trzeba je regularnie odkurzać i czyścić umieszczone na nich przedmioty.

Ład i czystość w domu
Przestrzeń dzienną z aneksem kuchennym, jadalnią i (poza kadrem) strefą wypoczynkową warto tak zaprojektować, by było łatwo ją sprzątać. Materiały wykończeniowe wysokiej jakości, zabudowa bez przestrzeni przy ścianach, w których może gromadzić się kurz, lekkie meble, które łatwo przesunąć, by umyć podłogę.

Ład i czystość w domu
Wybór materiałów wykończeniowych, które łatwo utrzymać w czystości to także sposób na ograniczenie czasu potrzebnego na sprzątanie. Przed kupnem płytek, frontów, blatów itp. warto się upewnić, że łatwo się je czyści. Jak? Najprościej poprosić sprzedawcę o próbkę i w domu pobrudzić materiał np. ciemnym cieniem do powiek, zalać sokiem czy kawą i po wyschnięciu sprawdzić, jak się myje powierzchnię i czy nie pozostaje plama.

Ład i czystość w domu
Jeśli nie przepadasz za ciągłym sprzątaniem, na blacie kuchennym pozostaw tylko to, co niezbędne. Resztę naczyń i akcesoriów schowaj w szafkach.

Ład i czystość w domu
Kuchenne fronty bez ram, frezów, ozdób i uchwytów o wiele szybciej i łatwiej się czyści.

Ład i czystość w domu
Przykład kuchni w stylu angielskim, gdzie nie brakuje mebli i dekoracji, a gospodarze z lubością eksponują nawet użytkowe pięknie przedmioty. Czy tak bogato wyposażone wnętrze jest łatwe do sprzątania? Na pewno wymaga więcej czasu niż minimalistyczne. Rada? Systematyczność! Regularne mycie i odkurzanie kredensów, półek i stolików sprawi, że wszystko będzie zawsze lśniło... Każda rzecz również powinna stać na swoim miejscu – inaczej powstanie chaos.

Ład i czystość w domu
To mit, że czarne fronty trzeba częściej czyścić, bo bardziej niż na jasnych widać na nich kurz i odciski palców. Wszystko zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Najlepiej sprawdzić to przed zakupem: poproś o próbkę i przetestuj w domu.

Ład i czystość w domu
Pokój kilku latka najtrudniej utrzymać w porządku, bo dziecko ma wtedy zwykle dużo zabawek, przytulanek, gier itp. Wyznacz miejsca na te drobiazgi, naszykuj kontenerki i... wymagaj od dziecka, by odkładało rzeczy na miejsce. Z czasem, przy konsekwentnym postępowaniu, pociecha powinna nabrać dobrych nawyków.

Ład i czystość w domu
Dzieci w wieku szkolnym i wczesnym nastolatkowym mają skłonność do buntu i czasem objawia się to m.in. niechęcią do sprzątania. Wcześniej wyrobiony nawyk sprzątania po sobie, może sprawić jednak, że tak się nie stanie. Zawsze też można próbować porozumieć się w sprawie utrzymania czystości i np. razem wybrać pojemniki i organizery, dzięki którym łatwiej będzie zachować ład.

Ład i czystość w domu
Ład i czystość w sypialni korzystnie wpływają na sen. Aranżując sypialnię, wybierz meble i dodatki z materiałów łatwych do utrzymania w świeżości.

Ład i czystość w domu
Jaśniutkie odcienie błękitu na ścianach (farba Benjamin Moore) oraz komodzie i tekstyliach sprawia, że sypialnia wydaje się być większa i wręcz świetlista – zwłaszcza w połączeniu z białymi, szerokimi listwami dekoracyjnymi oraz sufitem (farba Benjamin Moore). Wybierz narzuty, poszewki dekoracyjne, zasłony, dywaniki z materiałów, które można prać w domu. Zawsze będzie można szybko przywrócić im świeżość, nie tracąc czasu i pieniędzy na pralnię chemiczną.

Ład i czystość w domu
Utrzymanie łazienki w czystości nie będzie się wiązało z dużym nakładem czasu i sił, jeśli zadbasz o materiały wykończeniowe, ceramikę sanitarną i baterie wysokiej jakości. Zanim kupisz płytki, umywalkę, baterie poszukaj o danym produkcie opinii w Internecie. Jedną płytkę czy próbkę wielkoformatowej przetestuj, rozcierając na niej np. ciemny cień do powiek. Jeśli zabrudzenie usuniesz łatwo wilgotną szmatką, nie wahaj się przy kupnie!

Ład i czystość w domu
Dla utrzymania czystości w łazience ma duże znaczenie... usytuowanie wolno stojących wanny i umywalek. Jeśli łazienka jest mała, często wolno stojąca wanna jest dosłownie wciśnięta miedzy ściany, a umywalka niemal dotyka ściany! No i teraz... spróbuj umyć blat, podłogę i ściany w tych miejscach! Mordęga, prawda? O wiele lepszym pomysłem będzie wanna zabudowana z cokołem oraz umywalka wpuszczana w blat albo naszafkowa.

Ład i czystość w domu
Gładkie, jednolite powierzchnie łatwo się myje. Jeżeli więc nie przepadasz za sprzątaniem albo nie masz na nie czasu, wybierz jednolity szklany panel prysznicowy, płytki bez fug, meble bez dekorów.

Ład i czystość w domu
W małej łazience dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie jednej ze ścian lustrem. Łatwo się myje taką powierzchnię, a przy okazji uzyskamy efekt optycznego powiększenia wnętrza.

Ład i czystość w domu
Przedpokój to wizytówka domu. Choćby najpiękniej zaprojektowany, to zabałaganiony nie będzie zachwycał. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym lepiej!

Ład i czystość w domu
Najlepiej jest tak zaaranżować przedpokój, by nawet odzież wierzchnia oraz obuwie noszone na bieżąco chować do szafy. Jeżeli to niemożliwe, pilnuj, by na wieszaku nie urosła góra kurtek i płaszczy, a pod nim – butów.

Ład i czystość w domu
Stojak na parasole, koszyk na rękawiczki i czapki, zamykana szafka na buty itp. pomogą zachować porządek w przedpokoju.