Masa solna: jak zrobić? Przepis na masę solną i ozdoby z niej wykonane
Masa solna to doskonały (i tani!) sposób na kreatywne spędzenie czasu i świetną zabawę. Z masy solnej możemy wykonać praktycznie wszystko: ozdoby choinkowe, figurki, podstawki pod szklanki, świeczniki itd. Tak naprawdę w przypadku masy solnej ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Co więcej, masa solna jest bardzo prosta w przygotowaniu: potrzebujemy tylko trzech składników. Jej wykonaniem mogą nawet zająć się dzieci (oczywiście pod okiem dorosłych).
Jak zrobić masę solną? Ile czasu piec masę solną w piekarniku? Na te i wiele innych sposobów odpowiadamy w niniejszej galerii. Co więcej, pokazujemy, jak krok po kroku przygotować masę solną, jak odmierzyć poszczególne składniki, do jakiej temperatury rozgrzać piekarnik, a także dzielimy się przykładowymi ozdobami wykonanymi z masy solnej.
Masa solna: składniki
Najprawdopodobniej nawet nie będziecie musieli iść do sklepu. Składniki zapewne macie w domu, a potrzebne będą: mąka (pszenna, biała), sól oraz woda. Jak zrobić masę solną? To bardzo proste.
Masa solna: proporcje
Przede wszystkim: w przypadku mąki i soli zawsze stosujcie proporcje 1 do 1 (choć niektóre przepisy podają również 2 do 1), a więc na jedną szklankę mąki będziecie potrzebować szklanki soli. Wody dodajcie tyle, aby otrzymać zbitą masę, czyli około połowy szklanki.
Przepis na masę solną
Jak zrobić masę solną? Mąkę i sól wsypcie do głębokiej miski, wymieszajcie i zacznijcie dolewać wody (trzeba to robić stopniowo). Następnie ciasto należy zagniatać na desce lub stolnicy, tak długo, aż powstanie lepka, plastyczna masa. To najprostszy przepis na masę solną, który zawsze się sprawdza.
Kolorowa masa solna
Jeżeli chcecie „zaszaleć”, do podstawowego przepisu możecie dodać przyprawy, na przykład cynamon, kakao lub kurkumę – uzyskacie w ten sposób ciekawe kolory. Innym rozwiązaniem będzie dorzucenie barwników spożywczych lub bardzo drobno zmielonego brokatu.
Masa solna: pieczenie
Temperatura w piekarniku nie powinna przekroczyć 70 stopni, w przeciwnym razie masa solna odrobinę wyrośnie, rozmywając brzegi figurek, i przypali się od spodu. W zbyt wysokiej temperaturze ozdoby z masy solnej mogą również pękać. Masę solną należy piec około godziny, ale warto zrobić najpierw test – każdy piekarnik będzie nieco inaczej wypiekał masę.
Co można zrobić z masy solnej?
Przeróżne ozdoby, figurki, domowe dekoracje – to tylko kilka pomysłów. Masa solna jest plastyczna, a po upieczeniu robi się bardzo trwała, dlatego powstałe ozdoby będą później cieszyć przez długie lata.
Masa solna: figurki
Tu przyda się trochę zdolności manualnych. Figurki z masy solnej możecie lepić według własnej fantazji, tworząc zwierzątka, postacie, aniołki – wszystko, co przyjdzie wam do głowy! Masa solna to wdzięczny materiał – nie opada ani się nie odkształca, łatwo formować ją w palcach. Figurki po wypieczeniu można dodatkowo pomalować na przykład farbkami plakatowymi.
Aniołki z masy solnej - jak wykonać?
Najprostszym sposobem na anioły z masy solnej jest wycięcie kształtów za pomocą foremek do ciastek (bez problemu kupicie je przez cały rok np. na aukcjach internetowych). W ten sam sposób możecie wyciąć oczywiście ogrom innych, ciekawych kształtów. Przed włożeniem do piekarnika pamiętajcie o zrobieniu dziurki, by aniołki mogły później stać się zawieszką, na przykład na choinkę.
Innym sposobem jest wypieczenie samego kształtu aniołka, do czego możemy użyć wcześniej przygotowanego szablonu z papieru. Kiedy kształt zostanie utwardzony, wystarczy go pomalować farbami, tworząc coś na kształt płaskorzeźby. Aniołek z masy solnej będzie jeszcze piękniejszy, jeżeli dorobicie mu wcześniej włosy z masy, a pozostałe elementy domalujecie.
Malowanie aniołów to niejedyna forma dekoracji masy solnej. Za pomocą kleju (może być wikol) sprawicie aniołkowi sukienkę z materiałów, dokleicie koraliki, brokat lub wstążki. Tak przygotowana figurka może stać się wspaniałym prezentem.
Masa solna – ozdoby. Co jeszcze można stworzyć?
Z masy solnej możecie przygotować wszystko, co przyjdzie wam do głowy: ozdoby na choinkę, dekoracje na stół, świecznik, podstawkę na świece, ramkę na zdjęcia, podpórkę na książki. Bardziej zaawansowane osoby mogą wykorzystać masę solną do tworzenia decoupage. Sekretem jest odpowiednie utrwalenie masy, aby zachowała swój kształt.