Modny wystrój okna. Zdjęcia i porady
Ochrona przed słońcem i wzrokiem sąsiadów to główna rola rolet, żaluzji i zasłon. Ale równie ważne są też funkcja dekoracyjna i zapewnienie domownikom kameralności. Jak udekorować okna, by były ozdobą pokoju i chroniły przed światłem? Polecamy rozwiązania godne stylistów wnętrz.
Shuttersy
Zarówno szerokość pionowych paneli, jak i grubość osadzanych w nich poziomych lameli, możesz dopasować do wymiarów okna i swoich preferencji. Z wykonawcą ustalisz sposób otwierania i zamykania shuttersów (panele przesuwane z zawiasami, łączone, na szynie). Wybierzecie też dokładne miejsce montażu: na ramie, ścianie, wewnątrz okna itd.
foto: serwis prasowy marki Blinds2go
Lamele węższe czy szersze?
Lamele węższe czy szersze? Jasne czy ciemne? Zaraz wszystko się okaże. Przy pomocy bezpłatnej aplikacji marki JASNO sprawdzisz, jak drewniane żaluzje lub shuttersy będą wyglądać w twoim pokoju.
foto: serwis prasowy marki Jasno
Wzorzyste w połowie
Jeżeli podobają ci się wzorzyste tkaniny ale obawiasz się, że będą za mocnym elementem wytroju, wypróbuj te, które są zadrukowane jedynie w połowie.
foto: serwis prasowy marki ADO Goldkante
Zasłonki pod skosem
Zasłonki nie muszą smętnie zwisać przy oknie dachowym. Szyny przytrzymają je w górnej i dolnej części, jednocześnie umożliwiając płynne przesuwanie tkaniny. Na zdj. Vidga, 140 cm.
foto: serwis prasowy marki IKEA
Na lince
Gdy masz do zawieszenia delikatny materiał, rolę karnisza przejmie lekka wizualnie linka. Na zdj. Dignitet, stal nierdzewna, dł. 500 cm, IKEA. Ważne: przy szerokości powyżej 140 cm użyj dodatkowych wsporników.
foto: serwis prasowy marki IKEA
Nowoczesne zazdrostki
Dzięki specjalnej konstrukcji (dwukierunkowe sterowanie) żaluzjami aluminiowymi Juun marki Anwis przysłonisz tę część okna, którą chcesz – dolną, centralną, górną… Lamele ustawisz pod dowolnym kątem. Co ważne: w pozycji złożonej zajmują niewielką część szyby.
foto: serwis prasowy marki Anwis
Miękkie światło
Są kolory, dzięki którym wprowadzisz do wnetrza miękkie światło. To między innymi odcienie kolorów żółtego, białego i beżowego.
foto: serwis prasowy marki ADO Goldkante
Warstwy
Dwa albo nawet trzy rodzaje tkanin pozwolą ci stworzyć efektowną dekorację okienną, dopasowaną do twoich potrzeb. Cienka jak mgiełka firana sprawdzi się w roli moskitiery, grubsza – zapewni przyjemny półcień w pokoju, a zaciemniająca – zatrzyma promienie słoneczne na zewnątrz.Wybierając karnisz z trzema szynami, sprawdź tylko jego maks. udźwig. Na zdj. tkanina Vasco 1222, ADO Goldkante.
foto: serwis prasowy marki ADO Goldkante
W harmonikję
Nie chcesz zaciemniać pokoju, wystarczy ci rozproszenie światła wpadającego przez okno? Oto rozwiązanie dla ciebie: roleta półprzezroczysta, plisowana Velux. Do ustawienia w dowolnej pozycji na oknie.
foto: serwis prasowy marki Velux
W komplecie
Interesujący efekt we wnętrzu osiągniesz, szyjąc z tkaniny roletowej także poszewki poduszek, bieżnik czy narzutę na łóżko. Na zdj. materiał Laly marki Manuel Canovas.
foto: serwis prasowy marki Manuel Canovas
Dwa w jednym
Odpowiednik zasłony i firany – roleta rzymska Duo marki Dekoria. Składa się z tkaniny wierzchniej i woalu, ma dwa niezależne systemy sznurkowe.
foto: serwis prasowy dekoria.pl
Pod słońce
Roleta ARF marki Fakro nie przepuszcza światła dziennego, zapewnia przyjemny mrok nawet podczas słonecznego dnia. Chroni (ciebie i wyposażenie pokoju) przed promieniami UV. W Grupie II jest dostępna w 25 kolorach.
foto: serwis prasowy marki Fakro
Nowoczesny karnisz
Alternatywa dla tradycyjnego karnisza? Nowoczesny system Top-Line marki Marcin Dekor. Powiesisz na nim zarówno roletę materiałową, jak i zasłonę lub firanę. To wygodne rozwiązanie (nie wymaga wiercenia dodatkowych otworów w ścianie na roletę – wystarczą te na karnisz).
foto: serwis prasowy marki Marcin Dekor
Do pary
W przypadku wzorzystych zasłon, warto zwrócić uwagę na to, by były swoim odbiciem lustrzanym. Miały te same elementy na tej samej wysokości i symetrycznie względem środka okna.
foto: serwis prasowy marki Colefax
Wąskie okno
Przy wąskim oknie rozważ montaż szerszej rolety, która optycznie je poszerzy. Do wnęki okiennej dodaj minimum 5 cm materiału z każdej strony – otrzymasz właściwą szerokość rolety. A na jakiej wysokości ją przymocować? Najlepiej 20-25 cm nad oknem (wtedy nie utrudni jego otwierania). Na zdj. roleta rzymska Verona, 344-141-93, wym. stand. 80x170 cm.
foto: serwis prasowy dekoria.pl
Wydłużamy
Jak sprawić, by pokój wydawał się wyższy? Tu pomoże długa zasłona z pionowym motywem, np. pasków, wisząca na karniszu lub szynie mocowanych do sufitu. Na zdj. zasłony z materiału Capel Red marki Jane Churchill.
foto: serwis prasowy marki Jane Churchil
Warto sprawdzoć przed montażem
Dopasowanie rolety do okna to podstawa. By uniknąć przykrych niespodzianek podczas jej montażu, warto kupić akcesoria tej samej marki. Przed wyborem rolety sprawdź typ i wymiar okna (np. na tabliczce znamionowej umieszczonej w skrzydle – widocznej po otwarciu okna). Na zdj. roleta dzienna Exclusiv marki Roto.
foto: serwis prasowy marki Roto
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...