Montaż zmywarki: jak podłączyć zmywarkę krok po kroku? Zdjęcia
Nie wyobrażam sobie kuchni bez zmywarki i ponownego ręcznego mycia naczyń. Wiele osób myśli podobnie, stawiając na wygodę i oszczędność czasu, ale także energii i wody — jeśli tylko mają w zwyczaju włączać programy eko. Czy zmywarkę można podłączyć samemu? Oczywiście, że tak! A czy podłączenie zmywarki jest trudne? Z naszą instrukcją na pewno sobie poradzisz!
Mała zmywarka
Coraz chętniej kupujemy zmywarki. Nic dziwnego - urządzenia te są wygodne w obsłudze, pomagają nam oszczędzać czas na ręcznym myciu naczyń - i co najważniejsze: pozwalają znacznie obniżyć rachunki za wodę i energię elektryczną (przy wyborze programu eko, w który wyposażonych jest większość urządzeń dostępnych na rynku).
Zmywarki są produkowane najczęściej w dwóch rozmiarach (o szerokości 45 i 60 cm). W węższych można jednorazowo umyć osiem-dziewięć kompletów naczyń (łącznie z naczyniami do serwowania potraw), w szerszych - 12. Dzięki temu bez problemu dopasujemy model zmywarki do wielkości naszej kuchni oraz naszych osobistych potrzeb.
Wbrew pozorom montaż zmywarki wcale nie jest trudny i czasochłonny. W niniejszej galerii pokazujemy, jak podłączyć zmywarkę krok po kroku. Ponadto, z galerii dowiesz się między innymi: na co zwrócić uwagę przed podłączeniem zmywarki, jak podłączyć zmywarkę do wody i syfonu, jak podłączyć zmywarkę do prądu, a także jak bezpiecznie podłączyć zmywarkę bez przerabiania instalacji.
Zanim podłączysz zmywarkę. O czym pamiętać?
Podłączenie zmywarki nie jest bardzo skomplikowane. Zwykle doprowadza się do niej jedynie zimną wodę, tylko niektóre zmywarki można podłączyć także do ciepłej (o temperaturze nieprzekraczającej 60°C). Można w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do jej podgrzewania.
Woda powinna mieć taką jakość jak ta przeznaczona do picia. Nie może zawierać zbyt dużo zawiesin żelaza i manganu oraz być zbyt twarda, bo to pogarsza jakość zmywania i niszczy urządzenie. Najlepiej sprawdzić to zawczasu i w razie potrzeby przed montażem zmywarki zamontować odpowiednie filtry. Przepływ wody w instalacji powinien wynosić 10-15 l/min, a jej ciśnienie - mieć wartość wymaganą dla danego urządzenia (jest podana w instrukcji i wynosi od 0,1 do 1 MPa).
Podłączenie zmywarki: podejścia wodne i kanalizacyjne
Podejścia wodne i kanalizacyjne montuje się za zmywarką lub obok niej. Musi być do nich łatwy dostęp. W pobliżu miejsca, w którym zostanie ustawiona zmywarka, doprowadza się instalację wodną z zainstalowanym na jej końcu zaworem czerpalnym o średnicy 1” ze złączką do węża lub specjalnym - przystosowanym do podłączenia pralek i zmywarek - zaworem kulowym albo z głowicą ceramiczną. Podczas podłączenia zmywarki do zaworu podłącza się wąż doprowadzający wodę do zmywarki. Zmywarki kupuje się w komplecie z takim wężem. Przeważnie ma on zawór zwrotny zabezpieczający przed cofaniem wody do instalacji albo tak zwany układ Aquastop.
Podłączenie zmywarki do wody
Najprościej wodę do zmywarki doprowadzić z baterii zlewozmywakowej, a ścieki odprowadzić do syfonu zlewozmywaka. Elementy potrzebne do podłączenia zmywarki, czyli trójdrogowy zawór czerpalny 1”, przedłużka 1”, uszczelki i element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem, można kupić w większości sklepów z artykułami instalacyjnymi.
Zmywarki standardowo wyposażone są w węże doprowadzające i odprowadzające wodę (długości 1,2 - 1,5 m). Jeśli jednak węże okażą się za krótkie (na przykład zmywarka od zlewozmywaka oddzielona będzie szafkami), to należy wymienić je na dłuższe.
Jak podłączyć zmywarkę? Instrukcja krok po kroku
KROK 1: zakręć główny zawór wodociągowy w mieszkaniu.
KROK 2: zdemontuj baterię.
KROK 3: na przewodzie zimnej wody zamontuj trójdrogowy zawór czerpalny.
KROK 4: w przewód ciepłej wody wkręć przedłużkę. Pamiętaj o zamontowaniu uszczelek.
KROK 5: załóż ponownie baterię.
KROK 6: przykręć wąż zaworu do zaworu czerpalnego.
Wskazówki dotyczące podłączenia zmywarki
Jeśli bateria jest sztorcowa, podłączenie takie wykonuje się identycznie. Jednak lepiej zrobić to pod zlewozmywakiem - wąż zmywarki będzie wtedy ukryty. Brudną wodę ze zmywarki najlepiej odprowadzić do syfonu zlewozmywakowego.
W tym celu należy wymienić górną kształtkę tego syfonu na kształtkę z bocznym podłączeniem, na które nasadza się wąż ściekowy ze zmywarki. Aby ten wąż się nie zsunął, można ścisnąć go cybantem.
Podłączenie zmywarki do wody i syfonu
Jeśli zmywarka nie ma fabrycznie zamontowanego filtra, na wlocie wody, w gwintowanej złączce, trzeba zainstalować gumową uszczelkę zespoloną z metalowym lub plastikowym sitkiem (powinna być dołączona jako wyposażenie). Wąż dopływowy musi być ułożony swobodnie z dala od ostrych krawędzi i elementów o wysokiej temperaturze. Nie może się załamywać i mieć zagięć, nie należy go samodzielnie skracać ani tym bardziej przedłużać.
Podłączenie zmywarki do wody i syfonu
Zmywarki są standardowo wyposażone w przewody doprowadzające i odprowadzające wodę o długości 1,2-1,5 m. To wystarcza do podłączenia urządzenia ustawionego koło zlewozmywaka. Odprowadzenie wody ze zmywarki można podłączyć do podejścia kanalizacyjnego przy zlewozmywaku albo zrobić osobne podejście włączone bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej. Odpływ powinien się znajdować na wysokości co najmniej 30 i co najwyżej 100 cm nad podłogą. Wysokość określa producent i podaje w instrukcji.
Podłączenie zmywarki do wody i syfonu
Średnica rury kanalizacyjnej w miejscu połączenia nie może być mniejsza niż 40 mm. Jeśli podejście o takiej średnicy będzie dłuższe niż 3 m, powinno być wentylowane, na przykład przez zawór napowietrzający. Odprowadzenie wody bezpośrednio do kanalizacji można wykonać, wsuwając końcówkę węża odpływowego z urządzenia do rury kanalizacyjnej przez gumową redukcję z otworem minimalnie mniejszym od zewnętrznej średnicy węża. Koniec węża nie może dosięgać poziomu ścieków w kanalizacji.
Podłączenie zmywarki do wody i syfonu
Podczas remontu kuchni, zwłaszcza gdy towarzyszy mu również wymiana starej instalacji kanalizacyjnej, warto jednak zrobić to „profesjonalnie” i elegancko, montując specjalny syfon do zmywarki:
- natynkowy;
- zintegrowany podtynkowy z przyłączem wody z oddzielnym zaworem;
- zintegrowany podtynkowy z przyłączem wody i zaworem;
- albo zintegrowany podtynkowy z bryzgoszczelnym gniazdem elektrycznym.
Podłączenia zmywarki do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej muszą być zawsze zrobione zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się w instrukcji zmywarki.
Podłączenie prądu do zmywarki
Ważne jest podłączenie zmywarki do prądu. Zmywarki zasila się napięciem 220 V, a gniazdka, do których się je podłącza muszą mieć uziemienie. Zmywarka może być podłączona tylko do gniazda z bolcem ochronnym, powinno być też bryzgoszczelne (zabezpieczone przed kroplami wody).
W zależności od modelu obwód, z którego jest zasilana (na napięcie 220 V), wymaga zabezpieczenia bezpiecznikiem 10- lub 16-amperowym. Gniazdo należy zainstalować co najmniej 60 cm od punktu poboru wody (w przepisach nie określono żadnych wymagań co do ich odległości od przewodów instalacji kanalizacyjnej). Najlepiej umieścić je pod blatem kuchennym.
Jak podłączyć zmywarkę bez przerabiania instalacji?
Podłączenie zmywarki do instalacji jest możliwe także bez jej przerabiania. Zmywarka będzie działała, ale podłączenie będzie widoczne i niezbyt estetyczne. Potrzebne do tego elementy (trójdrogowy zawór czerpalny 1”, przedłużkę 1”, uszczelki i element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem) można kupić w większości sklepów z artykułami instalacyjnymi.
Jak podłączyć zmywarkę bez przerabiania instalacji?
Jeśli bateria jest ścienna, zawór trójdrogowy montuje się między nią a przewodem zimnej wody. W przewód wody ciepłej wkręca się przedłużkę i do niej podłącza wąż doprowadzający wodę do urządzenia. W przypadku baterii sztorcowej podłączenie lepiej zrobić pod zlewozmywakiem - będzie wtedy niewidoczne. W obu przypadkach należy pamiętać o zamontowaniu uszczelek.
Jak podłączyć zmywarkę bez przerabiania instalacji?
Odprowadzenie zużytej wody najlepiej podłączyć do syfonu zlewozmywakowego. Można to także zrobić, „nie ruszając” instalacji kanalizacyjnej - umieścić wąż odpływowy bezpośrednio w zlewozmywaku. Koniec węża zawiesza się na jego krawędzi za pomocą kolana profilującego. Takie rozwiązanie należy jednak uznać raczej za prowizoryczne. Zsunięcie się węża odpływowego z krawędzi przyboru w trakcie pracy urządzenia jest najczęstszym powodem zalewania mieszkań.