Najładniejsze ARANŻACJE WNĘTRZ 2011
wnętrza aranżacje
Wśród wnętrz prywatnych 1 miejsce jurorzy przyznali realizacji o najmniejszej skali - pokojowi kilkuletniej Mai zaprojektowanemu przez architektów z warszawskiej pracowni 81.waw.pl
foto: Agnieszka Zbonik
wnętrza aranżacje
2 miejsce zajęło wnętrze domu szeregowego pod Warszawą zaprojektowane przez Przemka Kaczkowskiego z biura 100%.
foto: Agnieszka Zbonik
wnętrza aranżacje
Na 3 miejscu podium znalazło się poznańskie, dwupoziomowe mieszkanie zaprojektowane przez Kasię Orwat z biura Kasia Orwat Home Design.
foto: materiały prasowe Klaxon Communications
wnętrza aranżacje
2 miejsce jurorzy przyznali zaprojektowanemu przez Mateusza Adamczyka i Marcina Kwietowicza wnętrzu butiku Fiu Fiu w Warszawie. Na powierzchni 30 m2 architektom udało się stworzyć funkcjonalną przestrzeń dla jednego z modnych, warszawskich concept storów. Inspirując się pochodzeniem sprzedawanej w butiku odzieży i butów, architekci sięgnęli po skojarzenia ze skandynawskim krajobrazem. Do wnętrza sklepu wstawiona została wolno stojąca bryła przypominająca rysowany ręką dziecka dom z dwuspadowym dachem – niezależna od właściwych ścian scenografia będąca makietą wyimaginowanego budynku w skali 1:1. Wykonana z płyt MDF konstrukcja o jednakowym na całej długości przekroju, została w dwóch miejscach 'przecięta', a powstałe w ten sposób trzy segmenty przesunięto względem siebie zyskując miejsce na pomieszczenia pomocnicze – kasy, przymierzalnię i magazyn. Poszczególne segmenty oddzielają 'kulisy' z czerwonej blachy, które optycznie skracają długie pomieszczenie, dodając stonowanemu, jasnemu wnętrzu nieco dynamiki.
foto: Agnieszka Zbonik
wnętrza aranżacje
W kategorii wnętrz publicznych jurorzy przyznali dwie równorzędne pierwsze nagrody. Otrzymały je: Biuro-garaż w Poznaniu zaprojektowane przez poznańską pracownię Ultra Architects. Biuro zaprojektowane przez zespół Ultra Architects powstało jako połączenie miejsca pracy i realizowania pasji inwestora - miłośnika motoryzacji i kolekcjonera samochodów. W zaadaptowanej dawnej hali magazynowej część przestrzeni przeznaczona została na wynajem, część zaś inwestor postanowił zostawić dla siebie. To właśnie ona stała się najważniejszym punktem interwencji architektów. Biorąc za punkt wyjścia pasję klienta, architekci postanowili nadać wnętrzom wygląd przestrzeni technicznej - garażowej czy parkingowej. Stąd lejtmotywem projektu stał się wzór graficzny przywołujący jednoznacznie motoryzacyjne skojarzenia - skośne, żółto-grafitowe pasy. Ten kod kolorystyczny pojawia się w całym obiekcie, nadając wnętrzom spójny charakter. Wszystkie pomieszczenia części biurowej otwierają się przeszkloną ścianą na halę garażową, która mieści stanowiska parkingowe dla ulubionych modeli samochodów inwestora. Co ciekawe, nie jest to jedynie przestrzeń ekspozycyjna, ale też rodzaj warsztatu wyposażonego w podnośnik, szafki na narzędzia i części oraz systemem odprowadzania spalin.
foto: Agnieszka Zbonik
wnętrza aranżacje
W kategorii wnętrz publicznych jurorzy przyznali dwie równorzędne pierwsze nagrody. Otrzymały je: Pop up shop ZUO Corp w Warszawie autorstwa projektantów z Inside Outside i Super Super. Pop up shop ZUO Corp zaprojektowany przez studia Inside Outside oraz Super Super działał przez trzy miesiące na początku 2011 r., zajmując skrawek terenu przy ul. Brackiej w Warszawie, naprzeciwko popularnej kawiarni ‘Między Nami”. Jego siedzibą były dwa połączone z sobą, metalowe kontenery biurowe o wymiarach 4.65 x 5.60 x 2.31 metra. Zadaniem architektów było z jednej strony uzyskanie spektakularnego efektu przy minimalnych nakładach finansowych, z drugiej zaś – stworzenie funkcjonalnej przestrzeni sklepu. Innym ważnym założeniem było wywołanie zaskoczenia u wchodzących do butiku osób. Dlatego projektanci postanowili sięgnąć po efekt złudzenia optycznego. Wyłożone w całości lustrami wnętrze butiku przenosiło przekraczających próg klientów do innego świata, pozwalając im poczuć się jak w gabinecie iluzjonisty. Brak punktów odniesienia zacierał granice między tym, co istnieje naprawdę i tym, co jest tylko lustrzanym odbiciem, a małe pomieszczenie poprzecinane liniami światła emitowanego przez listwy z oświetleniem ledowym sprawiało wrażenie ciągnącego się w nieskończoność labiryntu.
foto: Agnieszka Zbonik
wnętrza aranżacje
Trzecie miejsce w kategorii wnętrz publicznych otrzymał poznański Quotel zaprojektowany przez architektów ze studia mode:lina architects. Proste formy, proste materiały, białe ściany i skandynawski design rodem z IKEI. Wnętrze hotelu byłoby zupełnie standardowe, gdyby nie parę kolorowych dodatków, kilka podkreślających funkcję pomieszczeń cytatów na ścianach i specjalnie zaprojektowane sprzęty uzupełniające 'typowe' wyposażenie i nadające wnętrzom indywidualny charakter. Zaprojektowany przez architektów z poznańskiej pracowni mode:lina QUOTEL (połączenie słów: quote – ang. “cytat” – i hotel) to mieszkanie przeznaczone dla gości odwiedzających Międzynarodowe Targi Poznańskie. Charakter wnętrz – na styku hotelowej funkcjonalności i domowej atmosfery odpoczynku – miał być odpowiedzią na potrzeby tych specyficznych odbiorców. Konieczność wykorzystania łatwych do wymiany elementów katalogowych stała się dla architektów wyzwaniem do stworzenia niestandardowej przestrzeni. W myśl zasady crossing-over, połączyli oni elementy katalogowe z tymi wykonanymi na zamówienie, by stworzyć niedrogi, odporny na eksploatację design, sprawiający wrażenie wnętrza wykonanego na miarę.
foto: Agnieszka Zbonik
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...