Osy w domu. Jak odstraszyć osy? Jak je zwalczyć? Sprawdzone sposoby
Osy, które wlatują przez okno albo zakłócają wypoczynek na tarasie i w ogrodzie, nie są przyjemnymi gośćmi. Jak je odstraszyć i przepędzić? Są na to proste sposoby: odpowiednie zapachy, kolory oraz rośliny. Sprawdź, czego się boją osy i co je odstrasza.
Osy - uciążliwe i ciekawskie owady
Osy są o wiele bardziej agresywne niż pszczoły. Czasami nawet niesprowokowane mogą nas potraktować jako zagrożenie. Poza tym są bardzo... ciekawskie, dlatego bez oporów do nas podlatują. Użądlenie osy do przyjemnych nie należy, a u niektórych osób może wywołać wstrząs anafilaktyczny zagrażający życiu. Co prawda jad osy jest słabszy od pszczelego, jednak użądlenie jest zdecydowanie boleśniejsze.
foto: pixabay.com
Osy - uciążliwe i ciekawskie owady
Jeśli w pobliżu domu albo ogrodzie natkniemy się na gniazdo os, najbezpieczniej zadzwonić po straż, która poradzi sobie z jego usunięciem. Ale nawet jeśli nie mamy blisko siebie gniazda, osy potrafią skutecznie zepsuć wypoczynek.
foto: Ante Hamersmit/Unsplash
Co odstrasza osy? Rośliny odstraszające osy
Dobrym zabezpieczeniem przed osami (oraz szerszeniami) są rośliny, których te owady zwyczajnie nie lubią. Warto więc mieć w domu bądź w ogrodzie np. miętę, majeranek i tymianek. Osy nie lubią też zapachu czosnku. Można więc w „strategicznych” miejscach rozłożyć kilka ząbków.
foto: Thomas Millot/Usnplash
Co odstrasza osy? Rośliny odstraszające osy
Innym sposobem, by odstraszyć osy jest wykorzystanie olejku eukaliptusowego. Warto więc nasączyć nim waciki i umieścić tu i ówdzie. Polecamy również przemyć olejkiem meble ogrodowe. Można także rozpylić olejek w aromatyzerze lub za pomocą nawilżacza powietrza. Inne rośliny, których nie lubią osy? Są to np. piołun i wrotycz pospolity. Dobra rada: przygotuj połówki cytryn i powtykaj w nie goździki. Osy nie będą tym zachwycone i polecą gdzie indziej!
foto: Jazmin Quaynor/Unsplash
Czego boją się osy?
Czego boją się osy? Jak już wspomnieliśmy, osy bardzo nie lubią intensywnych zapachów, np. octu czy czosnku, a także aromatycznych roślin (tymianku, bazylii, mięty) i olejków eterycznych (goździkowego, eukaliptusowego i drzewa herbacianego). Warto więc zadbać, by latem, gdy rośnie aktywność os, wypełnić dom, balkon i taras właśnie takimi zapachami.
foto: Nick van den Berg/Unsplash
Co przyciąga osy? Tego unikaj
Oprócz wiedzy o tym, co odstrasza osy, dobrze zapoznać się również z tym, co osy przyciąga... Osy wabione są przez jaskrawe kolory, zwłaszcza dwa: żółty oraz pomarańczowy. Dlatego więc unikajmy ich blisko okien, a na spacer czy podczas wypoczynku w ogrodzie wybierzmy stroje w innych barwach. Potencjalnym wabikiem dla os mogą też być tkaniny ze wzorami kwiatowymi. Lepszy wybór? Biel, szarość, beż albo zieleń.
foto: Dari Lli/Unsplash
Co przyciąga osy? Tego unikaj
olejnym ulubieńcem os są słodkie zapachy. Dotyczy to zarówno słodyczy (ciasta!), jak i wszelkich woni kwiatowych, obecnych np. w perfumach. Czasem na tyle mocno przyciągną osy, że np. czosnek nie będzie skutecznym straszakiem! Sporo też zależy od pory roku. Wiosną osy bardziej przyciągnie mięso, późnym latem i jesienią – przede wszystkim słodycz. Osy zapamiętują miejsca, w których znalazły coś dla siebie, i lubią do nich wracać. Warto więc je skutecznie odstraszyć.
foto: Bill Mackie
Jak przepędzić osę z pokoju?
Często zdarza się, że osa wleci do pokoju i wcale się nie kwapi do tego, by wrócić przez okno. W takiej sytuacji nie musimy od razu wpadać w panikę oraz nerwowo polować na intruza z kapciem w ręku. Jak najlepiej pozbyć się osy z pokoju? Na spokojnie przygotujmy szklankę oraz kartkę papieru. Gdy osa usiądzie na twardej powierzchni, nakryjmy ją szklanką, a od dołu wsuńmy kartkę – w ten sposób złapiemy osę. Później wystarczy ją wypuścić przez okno. łapanie i wypuszczanie osy (mimo towarzyszącym temu nerwom) to najlepsze rozwiązanie. Powód? Osy odgrywają swoją ważną rolę w przyrodzie – w końcu biorą udział w zapylaniu kwiatów. Ponadto żywią się m.in. gąsienicami, mszycami i mączlikami, a więc zabijają szkodniki niszczące plony. Co ciekawe, tam, gdzie bytują osy, jest znacznie mniej kleszczy oraz komarów!
foto: Ante Hamersmit/Unsplash
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...