Oto rośliny doniczkowe trudne w uprawie! Nie kupuj ich do domu, jeśli nie masz ręki do kwiatów
Nie każdy ma rękę do kwiatów! Jeśli również i tobie jej brakuje, sprawdź naszą listę roślin, których hodowla nastręcza najwięcej problemów. Chociaż być może przyciągną twój wzrok w markecie ogrodniczym, szkoda pieniędzy, jeśli wiesz, że braknie ci cierpliwości, by utrzymać je przy życiu. Oto rośliny doniczkowe trudne w uprawie.
Gardenia
Zapach gardenii jest obłędny! Te rośliny są jednak bardzo wybredne. Przeszkadzają im przeciągi, więc nie należy ustawiać ich blisko otworów wentylacyjnych, okien i drzwi, a z drugiej strony, nie lubią też przegrzania. Nie mogą zatem stać przy źródłach ciepła, takich jak grzejniki.
Gardenie powinny mieć sporo światła. Oprócz tego trzeba je często oglądać, bo przyciągają szkodniki, np. mszyce.
Azalia
Azalie na zewnątrz zachowują się całkowicie inaczej niż w domu. O co chodzi? Problemem jest temperatura. Azalie lubią wiosenne chłodne i wilgotne warunki. Bardzo trudno odtworzyć je w domu, więc właśnie dlatego rośliny te rosną tam po prostu kiepsko.
Jedynym rozwiązaniem, aby uprawiać azalię w domu, jest trzymanie jej na jasnym i nieogrzewanym ganku lub werandzie. Drugą ważną rzeczą jest utrzymanie kwaśnej gleby, bo właśnie taką preferuje. Nie może ona być ani zbyt mokra, ani zbyt sucha.
Bananowiec
Bananowiec to marzenie każdego, kto chce wprowadzić do swojego domu nieco tropikalnego klimatu, a właśnie takiego… wymaga ta roślina. Musi mieć jasno i ciepło. Dostęp do światła powinien wynosić minimum 12 godzin, a w polskim klimacie nie jest to raczej możliwe bez specjalnych lamp.
Oprócz tego bananowiec jest bardzo żarłoczny, jeśli chodzi o nawozy. Trzeba go nawozić raz na miesiąc oraz zapewnić mu odpowiednią wilgotność powietrza.
Figowiec dębolistny
Tej roślinie naprawdę trudno dogodzić. Zbyt mocne światło? Brązowe liście. Zbyt mało słońca? Wstrzymany wzrost! Kiedy stwierdzisz już, że chyba dane miejsce nie jest dla niej odpowiednie, może się okazać, że popełniasz kolejny błąd, bowiem figowiec dębolistny nie lubi przeprowadzek.
Jeśli już masz go w swoim domu, zwilżaj mu liście i dbaj o odpowiednią wilgotność powietrza.
Kalatea Makoya
Piękne i wymagające — tak w skrócie można opisać te rośliny. Ich ziemia zawsze musi być wilgotna, a zraszanie liści jest wręcz koniecznością. Oprócz tego preferują wyższe temperatury. Aby ich liście nie zmatowiały, nie należy zapewniać im bezpośredniego dostępu do światła. To powinno być raczej słabe i rozproszone. Co ważne, kalateę dobrze podlewać wodą destylowaną lub deszczówką, bo woda z kranu może uszkadzać jej liście.
Kroton
Kroton to roślina, która powinna stać przy południowym, dobrze nasłonecznionym oknie. Wtedy jej liście pięknie się wybarwiają. Kiedy będzie brakować jej światła, liście z kolei zmienią kolor na ciemnozielony i będą matowe.
Kiedy już krocień znajdzie się w twoim domu, dobrze zastanów się, gdzie go ustawić. Jeśli potem przeniesiesz go w inne miejsce, może przeżyć szok i spuścić liście.
Muchołówka amerykańska
Tę roślinę trzeba karmić owadami… ręcznie przynajmniej kilka razy w tygodniu. W warunkach domowych nie ma tak dużo much (szczególnie zimą), aby ta roślina mogła przetrwać. Dlatego pamiętaj o karmieniu! Poza tym wymaga kwaśnej gleby, wilgotnego środowiska i jasnego światła.
Paproć bostońska
Tte paprotki wymagają całkiem sporo uwagi. Nie lubią stać w bezpośrednim słońcu. Najlepiej, by padało na nie przez firankę. Poza tym ich gleba musi być cały czas wilgotna. Oprócz tego wolą nieco chłodniejsze pomieszczenia. Najlepiej czują się w temperaturze od 15 do ok. max. 23 stopni Celsjusza.
Róża miniaturowa
Róże w ogrodzie nie są specjalnie trudne w uprawie. Tymczasem w domu wszystko się zmienia. Róże miniaturowe szybko więdną, a ich początkujący właściciele nie wiedzą, co zrobili nie tak.
Być może chodzi o ziemię. Ta musi być cały czas wilgotna. Na dole doniczki powinien znaleźć się drenaż. Oprócz tego przez minimum 6 godzin róże miniaturowe potrzebują pełnego słońca.
Trzykrotka pasiasta
To kolejny przykład rośliny, którą trudno utrzymać przy życiu. Jej piękne, kolorowe liście szybko zatracą swoje kolory, jeśli wystawisz je na działanie bezpośredniego światła. Zimą mogą podsychać, jeśli wilgotność w domu będzie zbyt niska (mniejsza niż 60 proc.). Właśnie dlatego najlepiej je zraszać wodą. Ziemia musi być zawsze lekko wilgotna. Trzykrotka pasiasta nie lubi zimna, więc w chłodnych pomieszczeniach nie będzie w stanie rosnąć.