
Pies senior w domu
Starszy pies potrzebuje spokoju i ciepła. Ustaw więc jego legowisko z dala od ciągów komunikacyjnych, w zacisznym miejscu. Zapewnij mu poduszki, kocyki, by mógł przyjąć wygodną pozycję i w razie potrzeby zagrzebać się w kocyki. Najlepiej mieć dwa zestawy, by piorąc jeden, drugi był dla pupila.

Pies senior w domu
Z wiekiem pies może mieć problemy z widzeniem i słyszeniem. Na dobrze znanym terenie pies, mimo częściowej czy całkowitej utraty wzroku, może sobie dobrze dawać radę, zwłaszcza gdy słyszy. Mimo tego warto uprzątnąć przedmioty, które mogą się stać zagrożeniem dla pupila, oraz istotne dla nas, które niedowidzący czy niewidomy pies może uszkodzić, przechodząc i je przewracając itd. Z kolei w przypadku psa coraz słabiej słyszącego, należy pamiętać, by nie nastawiać zbyt głośno radia czy telewizji, bo wtedy głuchawy pies nie będzie słyszał naszego wołania itp.

Pies senior w domu
Nikt z nas nie chciałby spać na płaskim materacu – dla wygodny mamy poduszki, wałki, kocyki i pledy. Psy, bez względu na wiek, także lubią mieć w legowisku dodatki zapewniające komfort. Lubią opierać się o poduszki, zagrzebywać w kocyki – to pozwala im przyjąć najwygodniejszą pozycję ciała i ogrzać się w razie wychłodzenia. Zwłaszcza starsze i chore psy potrzebują takiego wyposażenia.

Pies senior w domu
Niekiedy starsze psy mają problem z trzymaniem moczu czy kału, czasem jest to stan przejściowy, związany z chorobą, ale bywa, że sytuacja nie może się poprawić. Trzeba więc pomyśleć o usunięciu z podłóg dywanów i chodników trudnych do prania, legowisko dodatkowo wyłożyć podkładami i zacząć przyzwyczajać czworonożnego seniora do noszenia pieluszek.

Pies senior w domu
Im pies starszy czy schorowany, tym trudniej mu poruszać się po śliskiej podłodze. Bóle i zwyrodnienia stawów, ogólny brak sił, kłopoty z koncentracją i pamięcią także w przypadku czworonogów obniżają sprawność fizyczną. Każda posadzka gładka i śliska czy takie schody to wyzwanie dla pupila. W efekcie pies będzie ograniczał do minimum poruszanie się po domu, co sprawi, że jego niepełnosprawność będzie się szybko pogłębiać. Trzeba więc zapewnić odpowiednią powierzchnię sprzyjającą poruszaniu się psa: wyłóż śliską posadzką chodnikami antypoślizgowymi. Nie zawsze jest możliwe wyłożenie całej posadzki, zresztą nie ma zwykle takiej potrzeby – wystarczy wyłożyć nimi ciągi komunikacyjne, którymi porusza się pies, np. od drzwi do kuchni i misek, od misek do legowiska, do sofy itp.

Pies senior w domu
Posłanie o sztywnych brzegach, np. zrobione w formie skrzynki, powinno mieć materacyk wystający powyżej albo być na tyle duże, by pies mógł się swobodnie wyciągnąć bez narażania się na kontakt z twardym rantem.

Pies senior w domu
Legowisko dla każdego psa powinno być wygodne, ale dla psiego staruszka jest to szczególnie ważne. Najlepszym wyborem będzie tzw. legowisko ortopedyczne, czyli dopasowujące się do ciała psa, przy jednoczesnym podpieraniu go. Zbyt cienkie, źle zaprojektowane legowisko nie zapewni wygody podczas leżenia. Psu może też być ciężko wstawać ze zbyt miękkiego materaca. Na zdjęciu: legowisko ortopedyczne Divan, różne rozmiary i kolory, Pet Interiors, oferowane do sprzedaży na hubuform.pl.

Pies senior w domu
Legowisko typu kanapa lub z wyprofilowanym rantem czy dodatkowymi poduszkami to dobre rozwiązanie, bo pies może układać się na nim według potrzeb. Chodzi o to, by mógł przyjąć dla siebie najwygodniejszą w danym momencie pozycję. Na zdjęciu: ortopedyczne legowisko marki Salla, dwa rodzaje pianek poliuretanowych dających podparcie, pokrycie odporne na zabrudzenia i nadające się do prania, oferowane do sprzedaży na Salla.pl.

Pies senior w domu
Stojak na miski musi być stabilny i solidny. Nie może się kiwać, ruszać itp., za to powinien być łatwy do utrzymania w czystości. Na zdjęciu: stojak ze stali nierdzewnej marki marki Trixie dla psów średnich i dużych z maksymalną wysokością misek na wysokości 43 cm, oferowany do sprzedaży na Kuchniapupila.pl.

Pies senior w domu
Stabilny stojak na miski ułatwi wyższemu psu jadanie posiłków i picie wody. Nie każdy pies jednak lubi taką konstrukcję. Jeżeli okaże się, że twój ma co do niej obiekcje – wybierz stabilny bufet niczym półka czy stołek z otworami na miski z drewna.

Pies senior w domu
Utarło się, że psia miska stoi na podłodze. To jednak nie jest dobre dla żadnego psa sporego, dużego, na wysokich łapach. Podczas jedzenia pies musi przyjmować przyjmować niewygodną pozycję. O ile młody i sprawny zwierzak jeszcze sobie z tym radzi,o tyle dla starszego i schorowanego jadanie w takiej pozycji jest uciążliwe, a dla każdego zaś – szkodliwe, bo sprzyja deformacjom kręgosłupa i zwyrodnieniom jego stawów oraz utrudnia przełykanie. Stawiaj więc miski na wysokości odpowiedniej dla wzrostu swojego psa. Podstawą może być specjalny stojak, ale miska może stanąć choćby na schodku. Na zdjęciu: stojak składany na miski marki Dexas, oferowany do sprzedaży na Vidaxl.pl.

Pies senior w domu
Psi bufet marki FoxWood Art, ręcznie wykonany. Ażur w korpusie bufetu wycięto wyrzynarką górnowrzecionową, blat zaś ma otwory na miski. Całość zabezpieczona jest lakierem, tak by woda nie szkodziła drewnu. Wysokość bufetu powinna być dopasowana do wzrostu psa.

Pies senior w domu
Starszy pie może mieć problem z wskoczeniem an kanapę, do auta czy wejściem na wysoki stopień, przyda się wtedy rampa z antypoślizgową powierzchnią. Najlepsza jest składana, z ruchomym kątem nachylenia. Na zdjęciu: rampa dla psów i kotów z problemami z poruszaniem się, z antypoślizgową powierzchnią, składana, z regulowaną wysokością (kątem nachylenia), Trixie, oferowana do sprzedaży np. na Fera.pl.

Pies senior w domu
Mata Dry Bed to gruba, miękka tkanina, o wysokich właściwościach izolujących wilgoć, szczególnie przydatna dla szczeniąt i seniorów (nawet po jej zalaniu pozostaje sucha, bo wilgoć przenika niżej. Na zdjęciu: Dry Bed marki Buba, różne wzory, z możliwością prania, oferowana do sprzedaży np. na Pieskobox.pl.