Plakat – doskonała dekoracja wnętrza. Galeria inspirujących zdjęć
Inspirujące przykłady dekorowania wnętrz plakatami. Sprawdź, co przypadnie ci do gustu.
Plakat we wnętrzu – politycznie
W tej aranżacji (projekt i wykonanie F. Robak, Pokojowe renowacje) główne role grają niebieska kanapa i szafirowa zasłona. Świetnie współgrają z ciepłym odcieniem drewna oraz rudościami. Klimat połowy XX wieku tworzą nie tylko meble i ekspozycja w przeszklonej szafce, ale także plakaty z epoki socrealizmu wiszące nad sofą.
Plakat we wnętrzu – według upodobań
Gospodarze, oprócz literatury, uwielbiają też film i muzykę. Na wprost okna zawisły w ramach z IKEA fotos przedstawiający młodego Marlona Brando, plakaty z Ptaków Alfreda Hitchcocka, Taksówkarza Martina Scorsese, Przeminęło z wiatrem Victora Fleminga czy Pewnego razu na Dzikim Zachodzie Sergia Leone (w wersji francuskiej). Tu widać też od razu upodobania muzyczne państwa domu. Szczególnym sentymentem darzą Nirvanę, której muzyka towarzyszyła im w początkach naszej znajomości, oraz Beatlesów. Galerię uzupełnia stara mapa Anglii kupiona tamże w sklepie charytatywnym oraz dekoracja typograficzna będąca cytatem z Johnnego Casha, którego zapytano o opis raju: „This morning with her, having coffee”.
Plakat we wnętrzu – prawo serii
Kolejna odsłona plakatów Ryszarda Kai, w tym unikatowej kolekcji Plakat Polska. Jest tak bogata, że na pewno znajdziesz coś dla siebie, np. ulubione miasto lub region. Możesz też powiązać plakaty z tej serii z tym, co ci bliskie (np. Kocie Góry, Psie Pole, jeśli lubisz zwierzaki) albo dać Leśniczówkę Pranie, Zadupie czy Łazienki do… łazienki.
Plakat we wnętrzu – konsekwencja kolorystyczna
Nad nowoczesną szarą kanapą zawisły trzy plakaty filmowe, które idealnie dobrano zarówno pod względem formy, jak i kolorów. To nie przypadek, że żółcień, beż, szarość, czerń i odcień turkusowy zostały powtórzone we wzorach poduszek.
Plakat we wnętrzu – reflektor na dzieło
Lampka na klips to nie tylko żółty akcent pasujący do całości. Ma też funkcję techniczną, oświetlając plakat Andrzeja Pągowskiego zaprojektowany do spektaklu w Państwowym Teatrze Żydowskim im. E.R. Kamińskiej w Warszawie. Wieloznaczny, barwny, efektowny – wzbogaca wnętrze i nadaje mu rys indywidualności.
Plakat we wnętrzu – oszczędność formy
Szkoła Bauhaus dała także nazwę stylowi architektonicznemu i dekoratorskiemu. Jego wykładnikami są prostota, umiar, brak ozdób, funkcjonalność i zgeometryzowane formy. Plakat Bauhaus (BoConcept) idealnie podkreśla minimalistyczną aranżację wnętrza.
Plakat we wnętrzu – vintage w dobrym stylu
Obok imponujących drzwi (opalonych z wielu warstw farby olejnej) reklama filmu King Kong z 1933 roku. Pod nią fotel z połowy XX wieku i lampa własnej roboty. Na pierwszym planie zaś stolik przypominający projekty Jeana Prouvé. Świetna vintage’owa całość w starej kamienicy.
Plakat we wnętrzu – artystyczna kombinacja
kolejna praca Ryszarda Kai z serii Plakat Polska opiewająca uroki Mazowsza mieni się od czerwonych maków. Zawisła więc w domu na Mazowszu, nad kinowymi fotelami, z których jeden także cieszy oczy czerwonymi plamkami.
Plakat we wnętrzu – energia kolorów
Kącik do robótek ręcznych tworzy wygodny fotel z IKEA i bambusowy stolik ze szklanym blatem. W tle stoi prosty regał wyładowany książkami. Ten barwny, miły dla oka bałagan dopełnia równie kolorowy plakat Jana Bajtlika zaprojektowany na premierę sztuki Pinokio w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego w 2015 r. Jego rytmiczny, barwny wzór ożywia i dynamizuje wnętrze.
Plakat we wnętrzu – rodzinne powiązania
Okrągły stół o imponującej średnicy 180 cm gromadzi wokół siebie wszystkich domowników i przyjaciół. Siedząc przy nim, mogą podziwiać wspaniały widok i czarno-białe plakaty filmowe (m.in. Ojciec chrzestny) wiszące na ceglanej ścianie. Prezentują się na niej wspaniale, dodając industrialnemu wnętrzu szlachetności.
Plakat we wnętrzu – sztuka dla najmłodszych
Efektowne graficznie i tematycznie prace mogą z powodzeniem trafić także do pokoju dziecka. Warto przecież wyrabiać zmysł estetyczny już od najmłodszych lat. Tu mamy plakaty Cyrk Wiktora Górki oraz reklamujący łódzki sklep Pantuniestal.pl. Doskonale wpisują się w świat dziecka i… graficzną aranżację tego pokoiku.
Plakat we wnętrzu – z X muzą w tle
Plakaty Jana Młodożeńca Taśmy prawdy i Powrót do domu łączy nie tylko osoba autora i fakt, że filmy są produkcji amerykańskiej, lecz także – podobna kolorystyka. Doskonale więc się uzupełniają. Są ważnym elementem ekstrawaganckiej aranżacji gabinetu, na którą składają się ponadto stylowy stół-biurko, niedokończony betonowy strop ze sztukateryjną koronką oraz lampy z gumowymi kloszami marki Muuto i krzesło SK Design z serii KRO13.
Plakat we wnętrzu – bliskie sercu
Plakaty Ryszarda Kai z serii Plakat Polska są bardzo popularne, a w tym wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim znalazło się miejsce po lewej stronie regału na Tarnowskie Góry. Pasuje kolorystycznie do wystroju, ale przede wszystkim to pomysł gospodarzy na zaakcentowanie, że mieszkają w ich pobliżu. Na kolejnym zdjęciu zobaczymy, jakimi plakatami zdecydowali się udekorować sypialnię.
Plakat we wnętrzu – artystyczne upodobania
Przenosimy się na piętro domu, którego strefę dzienną widzieliśmy na poprzednim zdjęciu. Sypialnia jest nietypowa, bo szafy (JYSK) są otwarte, a ubrania na wieszakach oraz kosze i pudła grają swoją rolę w aranżacji. Na łóżku lniana ikeowska pościel oraz poduszka z reniferem (Pepco) podkreślają zamiłowanie gospodarzy do natury. Jednak największymi ozdobami pomieszczenia są plakaty Stasysa Eidrigevičiusa (na szafie, oparte o ścianę) oraz rysunki Splecione i Kolor pomarańczowy bytomskiej artystki – Katarzyny Sokołowskiej.
Plakat we wnętrzu – sztuka wyrazu
Białą kuchnię ociepla naturalne drewno podłogi i blatów. Plakat reklamujący film Good bye, Lenin! w rezyserii Wolfganga Beckera to graficzno-liternicza dekoracja idealnie wpisana w wystrój i dodająca mu charakteru.
Plakat we wnętrzu – po prostu postaw!
Plakaty to duże formy graficzne, mocne w wyrazie, zwykle druk pokrywa całą powierzchnię – więc przykuwają uwagę tak jak ten z Festiwalu Ars Cameralis (kolekcja Monocerology). Zresztą, został też celowo wybrany, bo plakat o mniej wyrazistych grafice i barwach po prostu zniknąłby w tym wnętrzu. Jak widać, plakat nie musi zawsze wisieć na ścianie, możesz go o nią oprzeć. Aby nie „odjechał”, zastosuj dwustronną taśmę klejącą albo zablokuj np. kamieniem czy grubą księgą.