Płytki ceramiczne na ścianę i podłogę do kuchni i do łazienki. Zdjęcia
Nowe piękne kolekcje płytek ceramicznych zaskakują intrygującymi fakturami, wyszukaną paletą barw oraz perfekcyjnym odwzorowaniem motywów z natury. By się w tym nie pogubić, przyjrzeliśmy się ofertom producentów i wybraliśmy płytki ceramiczne na ściany i podłogi.
Po skosie
Ceramiczne moduły (kafle, mozaiki) ułożone diagonalnie poszerzają wizualnie ścianę lub podłogę. Ale stają się też aktywnym tłem. Nie zdominują kompozycji, gdy będzie ona dość oszczędna, zarówno w liczbie rzeczy, jak i ich barw oraz formie. Na zdj. płytki Lance Black, Equipe, 5x25 cm.
foto: serwis prasowy marki Equipe
W jodełkę
Nie trzeba wcale wielu elementów, by zaprojektować łazienkę w eleganckim stylu art déco. Białe płytki zestaw z ciemnozielonymi z fakturą w jodełkę, dodaj proste obłe sprzęty i detale w złotym kolorze. Na zdj. płytki ścienne rektyfikowane z kolekcji Intense Tone Połysk.
foto: serwis prasowy marki Ceramika Paradyż
Efekt 3D
Ten deseń nie pozostawi nikogo obojętnym. Intryguje, bo łudzi, że jest przestrzenny. Podobnie jak w przypadku innych motywów o silnym charakterze – nie toleruje konkurencji i nadmiaru. Doskonale natomiast ożywi pomieszczenia, którym brakuje dekoracyjnego „pazura”. Na zdj. mozaika gresowa, Rosell Carrara GP, kolekcja Lordy marki Dunin, 30x30 cm.
foto: serwis prasowy marki Dunin
Pastelowo
Żeby w pomieszczeniu nie zrobiło się zbyt słodko, pomyśl o białych, szarych i miętowych dodatkach. Na zdj. płytki ścienne Paola Rosa-B marki Vives, 20x20 cm.
foto: serwis prasowy marki Vives Ceramica
Ręczna robota
W tym dekoratorskim nurcie istotne są pewne niedoskonałości płytek, różnice odcieni jednego koloru. Tak jak np. w marokańskich kafelkach nazywanych zellige. Ich unikatowość udziela się całej aranżacji. Płytki pasują do stylów vintage, śródziemnomorskiego, rustykalnego, a także nowoczesnego – na zasadzie kontrapunktu. Pewne, że każde wnętrze zyska duszę. Na zdj. „cegiełki” Crogiolo Lume Blue marki Marazzi, gres szkliwiony z połyskiem, mrozoodporny
foto: serwis prasowy marki Marazzi
Motywy tropikalne
Od razu ją poczujesz, wykorzystując w kompozycji wnętrza motywy urban jungle. Dekor ścienny na zdj. wygląda jak ilustracja. Zaprojektowano ją tak, by płynnie łączyła się z kolejnymi dekorami z tej serii. Exotic 2 B marki Alfa-Cer, z nadrukiem cyfrowym, 30x60 cm.
foto: serwis prasowy marki Leroy Merlin
W stylu boho
Gdy twój przedpokój jest nieustawny i mało się w nim mieści, ułóż na podłodze dywan z płytek tworzących mocny rytm. Efekt gotowy! Tu zastosowano płytki z rysunkiem drewna i czarnego kamienia. Gresowe elementy mozaikowe Boho, 25,4x7,2 cm, imitacja drewna.
foto: serwis prasowy marki Ceramika Tubądzin
Z fakturą
W doborze płytek do wnętrza, pomoże ci sprawdzona zasada dekoratorska, oparta na przeciwieństwach. Jeśli zabudowa kuchenna ma gładkie fronty w neutralnym kolorze, sprawdzą się przy niej płytki z teksturą, wzorzyste, barwne. I odwrotnie – gdy fronty szafek są frezowane, kolorowe, zdecyduj się na kafelki gładkie, stonowane. Na zdj. na ścianach płytki z fakturą Intense Tone Gold B Struktura, na podłodze – Barro Nero.
foto: serwis prasowy marki Ceramika Paradyż
Dwa rodzaje płytek
Przy użyciu dwóch rodzajów płytek wyodrębnisz w łazience optycznie części kąpielową i tę z umywalką. Spójrz na przykład na zdj. powyżej. Kafle z jednej kolekcji położono zarówno na podłodze, jak i na ścianie na wprost wejścia. Ten zabieg powiększył przestrzeń. W aranżacji: płytki z deseniem lastryko Twister mix colors marki Cersanit, matowe, strukturalne, rektyfikowane, 59,8x59,8 cm.
foto: serwis prasowy marki Cersanit
Terazzo i beton
Popularność obu tych wzorów nie spada. Nic dziwnego, są naprawdę efektowne. Tu wielkoformatowe szare płyty z motywem terrazzo na ścianie mają połysk, dzięki czemu wyglądają lekko. Z „betonową” posadzką tworzą aranżacyjny duet do loftów, wnętrz softindustrialnych, minimalistycznych. Drewniane detale ładnie je ocieplą. Na zdj. płyty na ścianie: Ceppo Nuovo Silver Poler, gres polerowany, od 60x120 cm, na podłodze – Modern Concrete Graphite, gres matowy, rektyfikowany, 119,7x 279,7 cm.
foto: serwis prasowy marki Cerrad
W blasku glamour
Pomysł dla tych, którzy nie planują w kuchni szafek wiszących, ale też nie wiedzą, co zrobić z pustą ścianą nad blatem. Okładzina ceramiczna w biało-złote pasy wygląda niezwykle atrakcyjnie, zwłaszcza w połączeniu z granatem na frontach dolnej zabudowy i antracytem granitowego blatu. Na zdj. na ścianie płytki z kolekcji Uptown marki Ceramicas Aparici.
foto: serwis prasowy marki Vives Ceramica
Jak tapeta
Przyzwyczailiśmy się do płytek w roli ochronnego fartucha nad blatem, tymczasem warte są też uwagi jako element dekoracyjny, który można wykorzystać na całej ścianie. Jeden warunek – powinny być delikatne, nie wychodzić przed szereg (szafek) i nie przytłaczać wnętrza. Płytki posłużą dłużej niż tapeta, bo są odporne na uszkodzenia, zmiany temperatury, wilgotności powietrza. Poza tym łatwiej się je czyści. Na zdj. płytki Lotus Marble Mat, 26x26 cm.
foto: serwis prasowy marki Raw Decor
Patchwork
Patchwork to kolejny ważny trend. Odnosi się do tradycji, wzorów etnicznych, dawnych rzemieślniczych – ręcznie zdobionych. Projektanci wiążą go ze stylem boho, eko, etno, klasycznym mieszczańskim, ale też nowoczesnym – z prostym wyposażeniem. W każdym wariancie te dekoracyjne kafle wyglądają fascynująco. Na zdj. płytki z kolekcji Patchwork Eternity, gres, 29,8x29,8 cm.
foto: serwis prasowy marki Opoczno
Wyrazista podłoga
Osobom, które chciałyby mieć nowe płytki na podłodze lub ścianie, ale wolą ominąć temat generalnego remontu, podsuwamy proste rozwiązanie. Polega ono na pomalowaniu istniejących płytek przy użyciu specjalistycznej farby (m.in. marek V33, Noxan, Epodex) i szablonu. Na zdj. przykład wzoru, w ofercie szablony w 5 rozmiarach (także na zamówienie bez dodatkowych kosztów) i z różnymi motywami, nicolettetabram.co.uk
foto: serwis prasowy nicolettetabram.co.uk
Z nierówną powierzchnią
Płytki z nierówną powierzchnią (oczywiście tak zaprojektowaną) ładnie wyeksponujesz światłem bocznym – naturalnym z okna albo sztucznym z zamontowanego na ścianie kinkietu. Spoiny dobierz do koloru ceramicznej powierzchni, by nie zaburzyły efektu. Na zdj. płytki ceramiczne Stardust Pebbles Ocean marki WOW Design, ścienno-podłogowe, matowe, z fakturą, 15x15 cm.
foto: serwis prasowy marki WOW Design
Kontrastowe zestawienia
W kontrze do koloru płytek, czy przeciwnie – niewidoczna? Decyzja zależy od koncepcji aranżacyjnej. Spoina skontrastowana z tłem doda wnętrzu dynamiki. Ujednolicona z nim uspokoi kompozycję. Na zdj. płytka Malaga Aqua marki Porcelanosa, glazura, 25x44,3 cm.
foto: serwis prasowy marki Porcelanosa
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...