Potrawy na Wigilię i Boże Narodzenie
Boże Narodzenie to dla niektórych z nas czas, kiedy wracamy do starych wypróbowanych przepisów. Barszcz czerwony, kutia, czy pasztet z różnych mięs to tradycyjne potrawy na świątecznym stole. Boże Narodzenie to pora roku kiedy pasztet z mięsa smakuje wyjątkowo. Z marynowanymi grzybkami, papryką, chrzanem lub sałatką jarzynową. W galerii zdjęć proste przepisy na świąteczne pierniki, kutię, pasztet i barszcz czerwony.
Świąteczne pierniczki na Boże Narodzenie
Przepyszne świąteczne pierniczki, które można przygotować na długo przed Bożym Narodzeniem. Pierniczki mogą przygotować gospodarze, ale mogą też je przywieźć goście.
foto: Thinkstockphotos.com
Świąteczny pasztet tradycyjny
Świąteczny pasztet tradycyjny możemy upiec na początku grudnia i zamrozić. Również świeży pasztet, który zostanie po świętach, możemy śmiało zamrozić i cieszyć się nim znacznie później. Składniki na pasztet z mięsa:
• 50dkg wieprzowiny• 50dkg wołowiny• 25dkg boczku• 40dkg wątroby wieprzowej• 4 duże cebule• 10dkg pieczarek• 1 czerstwa bułka (kajzerka)• 4-5 jajek (w zależności od wielkości)• 5dkg smalcu• 2 listki laurowe, kilka ziarenek ziela angielskiego, szczypta gałki muszkatołowej, sól i pieprz
Tradycyjny pasztet z różnych rodzajów mięsa na pewno nie jest daniem lekkim, ale w czasie świąt, podczas odwiedzin w domu rodzinnym, zawsze chętnie po niego sięgamy. Pasztet z mięsa ma różne warianty, my tutaj przedstawiamy przepis podstawowy. Pasztet z mięsa ma jeszcze jedną istotną zaletę. Bardzo dobrze przechowuje się zamrożony. Także nawet jeśli podczas świąt Bożego Narodzenia mamy już dosyć jedzenia, pasztet na pewno się nie zmarnuje. A wyjęty z zamrażarki, wtedy gdy w lodówce nie będzie zbyt wiele do jedzenia, docenimy podwójnie.
Tradycyjny pasztet z różnych rodzajów mięsa: jak zrobić?
1. Mięsa, cebule, liście laurowe i ziele angielskie zalać 3 szklankami wrzątku, przykryć i wolno gotować, aż wszystko będzie miękkie.2. Wątrobę pokroić na kawałki i dołożyć do gotujących się mięs 15 minut przed końcem gotowania. 3. Miękkie mięso wyjąć z garnka i zostawić do wystudzenia.4. Cebule wyrzucić, a do pozostałego sosu włożyć bułkę do namoczenia. 5. Pieczarki pokroić i przesmażyć na łyżeczce smalcu.6. Wystudzone mięso, pieczarki i namoczoną bułkę zmielić dwukrotnie w maszynce lub zmiksować w malakserze.7. Do zmielonej masy wbić jajka i ewent. trochę sosu z gotowania (jeśli masa jest zbyt sucha), dodać przyprawy do smaku i wszystko bardzo dokładnie wymieszać. 8. Foremki porządnie wysmarowane smalcem napełnić masą do ¾ wysokości i piec w gorącym piekarniku (ok. 200stopni) aż pasztet z mięsa się zrumieni.9. Letni (!)wyjąć delikatnie z foremek, wystudzić, owinąć w folię i włożyć do lodówki.
foto: Thinkstockphotos.com
Świąteczna kutia bezglutenowa
Kutia to słodka potrawa z ziaren pszenicy lub pęczaku jęczmiennego, maku i różnego rodzaju bakalii, charakterystyczna dla okresu bożonarodzeniowego – jest jedną z 12 potraw wigilijnych. W tradycyjnej wersji kutia zawiera gluten, na który część z nas jest uczulona. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie rezygnuj z tego pysznego deseru – postaw na kutię bezglutenową! Oto sprawdzony przepis świąteczny na bezglutenową kutię na bazie brązowego ryżu.
Składniki kutii bezglutenowej:
• 1 szklanka ryżu brązowego• 1 szklanka maku niebieskiego• 16 daktyli• 3-4 figi• garść rodzynek• 4 suszone morele• garść wyłuskanych orzechów włoskich• kilkanaście migdałów bez skórki• ½ szklanki mleka sojowego• sok z ½ cytryny
Zarówno pszenica, jak i jęczmień, czyli główne składniki tradycyjnej kutii, zawierają gluten. By w to Boże Narodzenie cieszyć się tą potrawą bez obaw, wymień pszenicę lub jęczmień na zboże, które glutenu nie zawiera, na przykład ryż lub kaszę jaglaną. Nasza bezglutenowa kutia bazuje na brązowym ryżu.
Kutia bezglutenowa: KROK PO KROKU
1. Ryż gotujemy w lekko osolonej wodzie (brązowy gotuje się nieco dłużej niż biały – około 40 minut), odcedzamy, przelewamy zimną wodą i odsączamy.2. Mak wsypujemy do rondelka i przepłukujemy wodą, a następnie zalewamy wrzątkiem i gotujemy na małym ogniu przez około 20 minut (do napęcznienia). Po przestudzeniu przekładamy go do blendera, zalewamy mlekiem sojowym i miksujemy całość na papkę.3. Orzechy i połowę migdałów grubo siekamy. Suszone morele, daktyle, figi i rodzynki parzymy na sicie gorącą wodą. Morele, figi i połowę daktyli siekamy, a drugą połowę – miksujemy z ½ szklanki ciepłej wody (na gęsty krem).4. Ryż łączymy z makiem, dodajemy rodzynki, posiekane orzechy, migdały, morele, figi i daktyle, a następnie mieszamy z kremem daktylowym i sokiem z cytryny. Całość przekładamy do formy i ugniatamy, by masa dobrze się zlepiła. Na koniec przekładamy naszą kutię na półmisek i dekorujemy resztą migdałów.
foto: Photos.com
Barszcz czerwony na Wigilię
Barszcz czerwony na Wigiliję możemy bardzo łatwo przygotować w domu. Jest to jednak potrawa, którą łatwiej przygotować gospodarzom na miejscu. Barszcz wigilijny jemy tylko raz w roku – dlatego ugotujmy go zgodnie z tradycją. Barszcz wigilijny składniki:
1,5 kg buraków na zakwas
skórka razowego chleba
2 kg buraków na smak
3 - 4garscie suszonych grzybów
cukier
pieprz
sól
majeranek
Czerwony barszcz na Wigilię - przepis
10 dni przed Wigilią zakwasić buraki: pokrojone w plastry zalać wodą, dodać skórkę chleba, przykryć, postawić w ciepłym miejscu. Buraki (te na smak) grubo pokroić, zalać zimną wodą (tak, by były dobrze przykryte), odstawić na kilka godzin, zeby „pusciły” kolor. Gotować je niezbyt długo, bo wywar straci mocna barwę. Namoczone grzyby ugotować do miękkości, odcedzić (posiekane trafią do uszek i pierogów). Połączyć dwa wywary: z grzybów i buraków, dolać przecedzony zakwas. Zagotować, doprawić do smaku. Barszcz jest postny, bardzo esencjonalny i pikantny.
foto: Marcin Czechowicz
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...