Projekt jadalnia: 9 nowoczesnych aranżacji jadalni
Projekt jadalni stawia przed nami wiele dylematów. Główną rolę w jej wnętrzu gra oczywiście stół. Tylko jak wybrać ten odpowiedni? Wszystko zależy od tego, jakim metrażem dysponujemy. Zaprojektowanie funkcjonalnej jadalni wcale nie jest proste, zwłaszcza gdy mamy małe mieszkanie. Podpowiadamy jak dobrze urządzić jadalnię w mieszkaniu!
Mały metraż to nie koniecznie małe możliwości
Jeśli nie mamy możliwości wygospodarowania w mieszkaniu osobnej strefy jadalnianej, skorzystajmy z przestrzeni kuchennej. We wnętrzu kuchni postarajmy się znaleźć odpowiednie miejsce, w którym moglibyśmy postawić stół. Może to być ściana naprzeciwko ciągu roboczego, przy której postawisz kwadratowy lub prostokątny stół – taki kształt stołu pomoże zaoszczędzić cenną przestrzeń, łatwiej jest bowiem wpasować go w róg wnętrza lub przystawić do ściany. Jeżeli jednak nasza kuchnia jest zbyt wąska, ale posiada wnękę, możemy zmienić ją w przyjemny kącik do jedzenia. Przy wolnej ścianie możemy także zastosować blat barowy, przy którym będzie można usiąść na wysokich hokerach. Blat o takim charakterze powinien znajdować się na wysokości 100–110 cm, w związku z czym stołki powinny mieć wysokość ok. 80–85 cm. Jeżeli nasza kuchnia jest wyjątkowo mała, możemy zdecydować się na otwierany blat montowany do ściany. To świetne rozwiązanie do małych wnętrz. Dzięki niemu będziemy mogli "otworzyć" potrzebną przestrzeń w dowolnym momencie, a kiedy nie będzie nam ona potrzebna – po prostu ją ukryć. Zobacz też: Pomysły na aranżacje jadalni >>>
Projekt jadalni
Jeżeli twój salon urządzony jest w osobnym pomieszczeniu i jest na tyle duży, że możesz sobie pozwolić na zaaranżowanie w nim kącika jadalnianego – najlepiej ustawić stół przy oknie. Ustawiony w miejscu, gdzie dopływa największa ilość światła dziennego, będzie zachęcał do rozpoczynania przy nim dnia z kawą, a także wspólnych posiłków.
foto: www.fantasticfrank.de
Projekt jadalni
Decydując się na aranżacje jadalni w osobnym pomieszczeniu, postaw na centralne ustawienie stołu. W ten sposób każda z osób siedzących przy stole będzie miała do niego wygodny dostęp.
foto: agencjafree/living4media
Projekt jadalni
Usytuowanie jadalni obok kuchni jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Przede wszystkim dlatego, że gotowe potrawy z kuchni możemy przełożyć bezpośrednio na stół.
foto: www.fantasticfrank.de
Projekt jadalni
Kwadratowy lub prostokątny kształt stołu pomoże zaoszczędzić cenną przestrzeń w małych mieszkaniach, łatwiej jest bowiem wpasować go w róg wnętrza lub przystawić do ściany.
foto: www.fantasticfrank.de
Projekt jadalni
Wybierając wielkość stołu do jadalni, pomyśl o tym, jak dużo miejsca pozostanie poza nim we wnętrzu. Poza stołem w strefie jadalnianej muszą znaleźć się oczywiście krzesła, a także musi zostać zachowany odpowiedni dystans, aby dostęp do stołu z każdej strony był możliwy i wygodny.
foto: www.fantasticfrank.de
Projekt jadalni
Widok na to, co na zewnątrz, z pewnością jest atutem strefy jadalnianej urządzonej przy oknie. Dodatkowo naturalne światło działa korzystnie na nasz poziom energii i chęci do pracy - śniadanie w takim miejscu pozytywnie nastroi nas na cały dzień.
foto: www.fantasticfrank.de
Projekt jadalni
Urządzając jadalnię w osobnym pomieszczeniu, pamiętaj o wstawieniu do niego komody lub kredensu, w którym będziesz przechowywać zastawę.
foto: www.fantasticfrank.de
Projekt jadalni
Decydując się na usytuowanie stołu jadalnianego między kuchnią a salonem – możemy przystawić go do jednej ze ścian we wnętrzu lub umieścić go centralnie (zamiast wyspy kuchennej).
foto: www.fantasticfrank.de
Projekt jadalni
Pamiętaj także o odpowiednim doświetleniu strefy jadalnianej. Jeżeli zdecydujesz się na lampę wiszącą – najlepiej umieścić ją centralnie nad stołem.
foto: www.fantasticfrank.de
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...