Prysznic z pomysłem – galeria inspirujących zdjęć
Strefa prysznica powinna być tak zaprojektowana, by łączyła funkcjonalność i estetykę. Można to osiągnąć nawet przy mniejszym metrażu łazienki, skosach czy jej nietypowym kształcie. Pomogą w tym współczesna technologia oraz kreatywne podejście. Dalej galeria efektownych rozwiązań dla inspiracji – 38 zdjęć!
Prysznic z pomysłem – na podwyższeniu
Ta propozycja może okazać się inspirująca dla miłośników łazienek w stylu retro, lecz w wersji dosyć oszczędnej. Wolno stojąca wanna i umywalka na nodze to ukłon w stronę dawności, z kolei strefa prysznicowa to funkcjonalna nowoczesność w eleganckiej wersji – z brodzikiem w formie podwyższenia i efektownie ustawionymi szklanymi panelami. Gabinetowy odcień zieleni oraz czysta biel lamperii, płytek i ceramiki łazienkowej to wymarzone tło dla złotych dodatków. Tu prym wiodą stylizowane baterie i łazienkowe akcesoria z serii Antica marki Ferro. Posadzka w czarno-białą szachownicę przeniosłaby nas zupełnie w czasy wiktoriańskie – na pewno byłoby efektownie i szykownie, ale może zbyt oficjalnie? Drewniane deski ocieplają łazienkę i odejmują nieco elegancji na rzecz swobody. Japoński stołek, to też inna bajka i miło uwspółcześnia aranżację.
Prysznic z pomysłem – brodzik podkreślony
Niski brodzik (Tonic, Ideal Standard) obłożono tą samą mozaiką (Nor 80, Hoppe) co część ściany w strefie prysznica (armatura Croma 100 vario, Hansgrohe) – ładnie i praktycznie, bo chroni przed potknięciem. Zastosowanie pytek gładkich i w drobny wzór to dobry sposób podkreślenie stref i ożywienie łazienki.
Prysznic z pomysłem – strefa energii
Strefę prysznica z odpływem liniowym wyznaczają szklana mozaika (Midas) i ścianka z hartowanego szkła. Cztery punkty świetlne zamontowane w podwieszanym suficie dodatkowo rozjaśniają przestrzeń i sprawiają, że żółta mozaika aż się skrzy! Aby nie zaburzać tego efektu, wybór padł na podtynkowy zestaw prysznicowy Primo Hansa.
Prysznic z pomysłem – w stylu Bauhaus
Dwuskrzydłowe drzwi zamykają wnękę prysznicową z białymi płytkami i lastriko. W prostą, funkcjonalną estetykę Bauhausu doskonale wpisuje się armatura Pan Zucchetti.
Prysznic z pomysłem – w wąskiej łazience
Gdy łazienka jest wąska, prysznic na krótszej ścianie to najlepsze rozwiązanie – doskonale wykorzystuje przestrzeń i optycznie poprawia proporcje pomieszczenia. Ścianę na wprost wyłożono atrakcyjnymi błękitnymi płytkami, które uzupełniając nienarzucające się gresy imitujące drewno i beton (wszystkie płytki outlet Nexterio.pl), stanowią główną ozdobę. Czarne profile i deszczownia to pożądane akcenty.
Prysznic z pomysłem – w nurcie eko
Prysznic podkreślony ramą z kamienia lub jego imitacji wypełnioną „otoczakami” (np. mozaika Industone), vintage’owe kafelki ścienne oraz pasującą do nich „kamienną” umywalkę, drewno w formie organicznej (blat, belka), a także rośliny i wyplatane dodatki. Idealnie pasuje tu zestaw natryskowy ścienny przesuwny z deszczownią Amigo z kolekcji VerdeLine marki Ferro (oraz bateria umywalkowa Alba z tej samej serii). Ta wysokiej jakości armatura o modnej, zgeometryzowanej formie odnajdzie się w łazienkach w różnych stylach, nie tylko inspirowanych nurtem eko.
Prysznic z pomysłem – podział geometryczny
Czarne linie dzielące ściany na prostokąty to podstawa projektu. Idealnie wpisuje się weń szklana ścianka w czarnych profilach wyznaczająca prysznic. Ustawiono ją na wannie, tworząc otwartą kabinę, która wizualnie nie zabiera miejsca. Odważne, geometryczne kształty armatury GROHE Eurocube i ceramiki GROHE Cube dopełniają całości.
Prysznic z pomysłem – naturalnie we wnęce
Wnęka ozdobiona drewnem, a raczej jego ceramicznym alter ego sprawia, że łazienka (wyposażenie Sanplast) nabiera interesującego charakteru i ciepła. „Drewno” ładnie wyróżnia część prysznicową, a dwuskrzydłowe szklane drzwi (ależ wygoda!) go nie przesłaniają.
Prysznic z pomysłem – odpływ liniowy na wymiar
Odpływ liniowy idealnie dopasowany do potrzeb? Oczywiście! Odpływ podłogowy Advantix Vario (Viega) można przyciąć w zakresie 30–120 cm! Pozwala to precyzyjnie dopasować go do prysznica. Model ten można łączyć ze sobą, tworząc dowolnie długie odwodnienia lub układając je w rogach czy w literę U. Ruszt ze stali nierdzewnej dostępny jest w wersjach: stal nierdzewna szczotkowana albo polerowana oraz czarny i biały.
Prysznic z pomysłem – przytulny minimalizm
Płytki wyglądające jak zastygający beton (Imola, Riverside) opanowały całą łazienkę. Szklany panel dyskretnie wyznacza miejsce kąpieli. Lśniące, chromowane baterie i system prysznicowy (np. Ferro, Roca, Deante) dodają wnętrzu blasku i elegancji.
Prysznic z pomysłem – podział stref
Szklana ścianka w aluminiowych profilach dzieli łazienkę, wyznacza przy tym dużą strefę prysznicową. Płytki retro z czarnymi natynkową armaturą i ażurowym pomocnikiem dały ciekawy industrialny efekt.
Prysznic z pomysłem – minimalizm z akcentem
Trzy czarne punkty na ścianie w strefie prysznica to piękny w swej prostocie zestaw podtynkowy Molle marki Oltens (jego uzupełnieniem może być stojąca bateria wannowa z tej samej serii). Oszczędna forma zarówno prysznica, jak i samej armatury na pewno znajdzie uznanie u miłośników łazienek minimalistycznych.
Prysznic z pomysłem – formy geometryczne
Grafitowe sześciokątne płytki pod prysznicem uzupełniono szklaną taflą z prostokątnymi szprosami. Geometryczna armatura Origio (FDesign) i metalowa ażurowa etażerka pogłębiają nowoczesny charakter łazienki. Ocieplają ją zaś tekstylia, drobiazgi i świece.
Prysznic z pomysłem – za szklanym panelem
Miejsce na prysznic wyznaczono naprzeciw wanny, przy drzwiach, od których oddziela je szklany panel. Przytrzymuje go metalowy profil, srebrzysty w kolorze tak, jak bateria natryskowa Eterna i zestaw natryskowy Hydra marki Oras. Białe „cegiełki” (płytki All in White, Tubądzin) zestawiono z gresową imitacją betonu – w tej minimalistycznej łazience najważniejsze są formy.
Prysznic z pomysłem – z wygodną półką
Wąską łazienkę zamyka strefa prysznicowa za panelem szklanym w czarnym profilu. Czarna jest również armatura (Castorama.pl) oraz blat półki (i grzejnik). Zwróć uwagę na to funkcjonalne rozwiązanie – tworzy ją specjalnie wymurowana ścianka obłożona, jak reszta, płytkami Metro (Vives) i przykryta wodoodpornym blatem. Pozwala na swobodne odstawianie kosmetyków i akcesoriów, stanowi też wyrazisty akcent, dodający strefie prysznica charakteru. Industrialny styl łazienki łagodzi zaś różowość ścian.
Prysznic z pomysłem – iluzja graficzna
Niski brodzik (Pacyfik, Koło) wraz z szybą prysznicową (Eve Project) wyznacza miejsce kąpieli. Jej jedyne „dekoracje” to efektowny zestaw natryskowy (Talis Puro, Hansgrohe) oraz półeczki: czarna, przezroczysta i niebieska. Płytki ścienne (Mugat Blanco (Vives) ułożone w cegiełkę z czarną fugą tworzą rytmiczny wzór. Jego powtarzalność podkreślają jednakowe doniczki ze sztucznymi roślinkami (IKEA). Trójwymiarowe płytki podłogowe (Guell, Vivez) pogłębiają wrażenie, że podwieszana miska sedesowa (Style, Koło) wręcz znika. Nad nią, we wnęce rysunek będący częścią projektu zrealizowanego wspólnie przez graficzkę Peperski i kreatorkę fryzur Jagę Hupało.
Prysznic z pomysłem – z miniprogiem
Cementowe płytki podłogowe sprowadzane z Maroka jak dywan prowadzą wzdłuż łazienki do strefy prysznicowej. Próg zrobiono z pociętych płytek białych – np. Pastel Biały (Tubądzin), Gamma Bianco (Paradyż), Artisan White (Equipe Cerámicas) – którymi wyłożony ściany pod prysznicem. Złote baterie (np. Hansgrohe, Ferro) dodają ciepła wystrojowi.
Przysznic z pomysłem – prysznic otwarty
Aby powiększyć optycznie łazienkę, zaprojektowano otwartą strefę prysznicową. Brak kabiny, ba!, nawet szyby wymaga jednak koncentracji i uwagi podczas mycia (by potem nie zbierać piany z całej łazienki) oraz – dobrego zabezpieczenia ścian i podłóg. Gres udający beton to Epoxy Grey, biała jodełka ułożona z przesunięciem o 45º to All in White i białe gładkie płytki to Abisso Bar White (wszystkie marki Tubądzin), zastosowano też farbę odporną na wilgoć. Strefę prysznicową podkreślają jedynie nieco obniżona posadzka z odpływem liniowym, zestaw natryskowy (GROHE) i oryginalny wieszak na ręczniki Bm-housing.com).
Prysznic z pomysłem – wygodna kabina
Jeśli masz miejsce, warto zaprojektować strefę prysznicową idealnie dopasowaną do swoich potrzeb i oczekiwań. Tu mamy przykład zamkniętej kabiny z wyprofilowanymi siedziskiem i wnękami z półkami na kosmetyki. Mimo rozmiarów kabina jest lekka optycznie dzięki bieli oraz przezroczystym taflom szkła w minimalistycznych profilach. Łazienkę zaaranżowano w stylu mauretańskim, ale sam pomysł można z powodzeniem ograć inną konwencją. Również podtynkowe panel ścienny z deszczownią (Merida, FDesign) oraz bateria umywalkowa (Ardesia, FDesign) można przenieść jeden do jednego!
Prysznic z pomysłem – minimum armatury
Rozwiązanie dla miłośników minimalizmu – otwarty prysznic z zestawem wannowo-prysznicowym z podtynkową baterią termostatyczną Block System (Tres) z deszczownią Selection tej samej marki. Sprawdzą się one doskonale się sprawdzą w aranżacjach nie tylko tak oszczędnych; są też modele w wersji czarnej i złotej. Panując prysznic bez brodzika, musimy jednak pamiętać, że konieczny jest dwustopniowy spadek grawitacyjny posadzki oraz od wpustu w niej do pionu instalacji kanalizacyjnej.
Prysznic z pomysłem – w centrum
Strefa prysznicowa ulokowano w centrum łazienki. Minimalistyczne rozwiązanie sprawia, że nie przytłacza wnętrza. Parapety długi i krótszy oraz miejsce z prawej strony wanny pełnią funkcję praktycznych półek. Klasyczny model do zabudowy w otoczeniu zielonych i białych płytek zachęca do kąpieli. Baterie ścienna wannowa i umywalkowa Logis oraz zestaw prysznicowy Crometta, choć z różnych kolekcji marki Hansgrohe, tworzą zgrabną całość. Łączy je elegancka prostota i srebrzyste wykończenie (chrom). Zamiast wannowej baterii ściennej, możesz wybrać nawannową – wanna musi mieć otwory albo trzeba je wywiercić.
Prysznic z pomysłem – na skos
Skos wykorzystano jako niszę prysznicową. Całą wyłożono płytkami. Białe kwadratowe (np. Pastel Biały, T Tubądzin; Gamma Bianco, Paradyż; Artisan White, Equipe Cerámicas) pokrywają dwie ściany, wzorzyste beżowe (np. Vintage, Ceramika Gres; kolekcja Patchwork, Cersanit) zawędrowały z podłogi na ścianę na wprost, rozbijając monotonię. Zestaw natryskowy z okazałą deszczownią (Deante) zmieścił się w najwyższym punkcie.
Prysznic z pomysłem – pełna elegancja
Łazienkę wyklejono odporną na wilgoć tapetą we wzory na szafirowochabrowym tle. Dobrano więc niemal identyczne w odcieniu płytki do strefy prysznicowej. Wybrano prostokątne, lśniące jak woda (np. płytka szafirowa jodełka (np. płytka prostokątna „Cegiełka”, Baldocer; Stick Adriatyk, Rawdecor; mozaika Metro Dark Blue, Artens) i ułożono je w jodełkę. Minimalistyczny podtynkowy zestaw natryskowy (Omnires Y) błyszczy się jak złoto i... zdobi! Warto zwrócić uwagę na dwuskrzydłowe szklane drzwi oraz ścianki - trzymają je w ryzach „złote” mocowania.
Prysznic z pomysłem – nowoczesna elegancja
Elegancka łazienka, o której urodzie decydują precyzyjnie dobrane materiały, odcienie bieli i szarości oraz wysokiej jakości detale. Widać to także w strefie kąpieli, którą wyznaczają płytki Pietrasanta (Tubądzin) oraz szklany panel. Nowoczesne armatura (GROHE) i zamontowane w sufi cie wodoodporne głośniki umilają zabiegi toaletowe.
Prysznic z pomysłem – prysznic za wanną
Gdy metraż pozwala zaszaleć, można stworzyć strefę prysznica między ścianą i usytuowaną po środku łazienki wanną wolnostojącą. Szklany panel skutecznie chroni przed chlapaniem i nie zamyka przestrzeni. Biel, duże lustrzane tafle i brak zbędnych rzeczy sprawia, że wnętrze wydaje się jeszcze przestronniejsze.
Prysznic z pomysłem – z zasłoną prysznicową
Niski brodzik i reling z zasłoną wyznaczają strefę prysznica. Białe płytki na ścianie i te z czarnymi akcentami tworzyłyby aranżację dość surową, gdyby nie przyrodnicze inspiracje: zasłona prysznicowa (Hm.com, Ikea.pl, ), wieszak (np. Decolicious.pl, Zawieszalnia.pl, Lazienkowy.pl). Prysznic z zasłoną to chyba jedno z najtańszych rozwiązań, a przy tym można go zrobić na minimalnej powierzchni. Do tego zasłona... „robi” aranżację! Zmieniając ją plus kilka dodatków, możesz kompletnie odmienić łazienkę.
Prysznic z pomysłem – bez brodzika
Strefy prysznica i umywalkową można połączyć i podkreślić np. pasem posadzki w innym rodzaju czy barwy. W ten sposób zostaną optycznie wydzielone z łazienki. Szarość płytek oraz elementy w kolorze stali pozwolą zachować wspólny mianownik. Gotowa kabina Freezone marki Radaway nie potrzebuje brodzika – wystarczy dobrze wyprofilowana posadzka i odpływ liniowy.
Prysznic z pomysłem – oświetlenie z charakterem
Niewielka, wąska łazienka – na jej końcu więc urządzono strefę prysznica z nastawieniem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Nie ma ścianek, paneli, brodzika, lecz po prostu wyprofilowana do odpływu posadzka i prysznicowa zasłona na okrągłym, przymocowanym do sufitu relingu. Interesującym pomysłem jest zastosowanie niemal na wymiar oprawy świetlnej "wpisanej" w ów reling. Mamy widno podczas brania tuszu oraz – efektownie podświetla zasłonę. Wraz z bliźniaczą lampą dodają surowemu wystrojowi designarskiego pazura.
Prysznic z pomysłem – kabina na miarę
Wnęka – czy to wynikająca z architektonicznego projektu czy też specjalnie potem wymurowana - to idealne miejsce na prysznic. Mamy już ściany z trzech stron, które warto wyłożyć płytkami np. Villeroy & Boch, jak w tej propozycji. Wnękę zamykamy szklanymi drzwiami, zasłoną prysznicową albo – jeśli jest głęboka – pozostawiamy otwartą. Decydując się na drzwi, pamiętajmy ich profile i zamocowania były w kolorze baterii (tu: Steinberg) – ten zabieg zapewni wizualną harmonię.
Prysznic z pomysłem – bez szyby
W tej łazience strefa prysznica jest otwarta, nie ma nawet szyby ochronnej. Można sobie na to pozwolić, jeśli posadzka jest dobrze wyprofilowana, a to znaczy, że woda nie tylko spływa do odpływu, ale też... nie rozchlapuje się zbytnio. Panel prysznicowy oraz baterie przy umywalce i wannie są uniwersalne (kolekcja Algeo Square marki Ferro), pasują do każdej aranżacji. Białe płytki na ścianie oraz szachownica na posadzce to klasyka gatunku, która zawsze się sprawdza (choć chyba lepsze byłyby płytki nie fazowane) i może stać się punktem wyjścia dla aranżacji łazienki w dowolnej niemal konwencji.Dopiero więc dodanie drewna i plecionek zadecydowało o charakterze łazienki. Prosty mebel pod umywalkę oraz taboret jak z wiejskiej chaty albo... wnętrza eko czy orientalnego rozjaśniono, nadając drewnu chłodny, wyszarzały odcień. W tym samym tonie są plecione kosze, drewniane akcesoria i „dywanik” przy wannie.
Prysznic z pomysłem – ławka kąpielowa
Planując miejsce prysznicowe, warto rozważyć zbudowanie (np. z gotowych bloczków betonowych) choćby wąskiej ławki, na której można przysiąść podczas tuszu lub odstawić na nią akcesoria toaletowe. Obłożenie jej płytkami to świetny pomysł. Tu ławkę i dwie ściany obłożono białym wielkoformatowym gresem, tę zaś na wprost z panelem prysznicowym (Kludi) – mozaiką Barcelona Turkus (Ardea Arte).
Prysznic z pomysłem – prysznic z oknem
Łazienka na poddaszu wymogła kreatywność. Skos z oknami dachowymi wykorzystano do maksimum: w jednej części ulokowano wannę wolnostojącą, a w drugiej to, co nas teraz najbardziej interesuje – prysznic. Kabinę tworzą płaski brodzik przedłużony o posadzkę wyłożoną płytkami oraz szklane drzwi i ścianki przygotowane na wymiar. Dzięki temu wpisuje się ona idealnie w przestrzeń poddasza – a okno pod prysznicem to dodatkowa atrakcja! Szary gres na ścianach to Tonaro marki Tubądzin, a „drewno” na podłodze to płytki marki Ceramica Marconi.
Prysznic z pomysłem – loft minimalistycznie
Szklany panel jest wręcz niewidoczny. Z jego profilami współgra nowoczesny zestaw prysznicowy Raindance Select S (Hansgrohe). Składa się on z baterii termostatycznej, suwaka oraz głowicy, główki, węża i drążka.
Prysznic z pomysłem – wśród geometrycznych wzorów
Klasyczna biała mozaika z czarną fugą wyznacza miejsce pod prysznic. Z płytek (podobne mozaiki: np. Abisso White Bianco, Tubądzin; Heksagon Mały, Rawdecor; Niebla Sulu, Aquamozaika.pl) zrobiono też brodzik z progiem. Wzór biało-czarnej kratownicy łączy się na posadzce z klasyczną szachownicą. Nawet zasłona prysznicowa jest w czarny wzór na białym tle. Drewno z odzysku posłużyło do oprawienia lustra i tworzenia niewielkiej szafeczki i przy okazji ocieplając wnętrze.
Prysznic z pomysłem – elegancja w marmurze
Niewielka łazienka robi wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. W kabinie prysznicowej nie zainstalowano brodzika, zamiast niego w podłodze został zamontowany odpływ liniowy. Szklanych dwuczęściowych drzwi i ścianki wydzielających natrysk niemal nie widać. Prysznic nie zacieśnia więc optycznie wnętrza. Ada wyeksponowała w nim motyw marmuru. To płytki gresowe (np. Pontremoli, Carrera; Pietrasanta i Marmo, Tubądzin; mavros, Ceramstic), bo naturalny marmur jest zbyt porowaty i nasiąkliwy, by stosować go w tzw. mokrych pomieszczeniach). Zestaw natryskowy (Omnires) dobrano barwą do złotych dodatków, by całość była elegancka.
Prysznic z pomysłem – minimalizm na złoto
Łazienkę wyłożono jedną okładziną (np. gres Silk Onyx, Ego; Newa, Tubądzin). Strefę prysznica oddziela szklany panel od umywalki, a brak innych osłon, drzwi i brodzika sprawiają, że ta część łazienki nie przykuwa uwagi. Umywalka zaś to kompakt z blatem (z płyt wielkoformatowych, np. na Internityhome.pl, albo wykonane ze spieku, kamienia przez fachowca). Złote akcesoria i baterie (Fiesta Bright Gold, Ferro) dodają wnętrzu szyku i jak lamele je ocieplają. Lustra łowią i zwielokrotniają złote błyski.
Prysznic z pomysłem – osobna strefa
Białe płytki z ciemną fugą zamieniają ścianę w wyrazistą kratkę. Szkłem w czarnych profilach zamknięto strefę prysznica. Tylko masywny uchwyt pozwala się zorientować, gdzie są... drzwi. Nad umywalką króluje podświetlane lustro w czarnej ramie. Ważnym akcentem tej aranżacji są także baterie z kolekcji Algeo Black (Ferro).
Prysznic z pomysłem – panel własnej roboty
Ściany pomalowano białą farbą do łazienek Magnat. Część prysznicową wyłożono neutralnymi płytkami w reliefowy wzór, by w pełni mogły wybrzmieć rozetowe płytki na posadzce (zakupy w Castoramie). Loftową kratownicę wydzielającą strefę prysznica zrobił pan domu z… drewna jesionowego i pomalował na czarno. Większość wyposażenia łazienki została kupiona na Olx.pl.