Retro, folk i współczesność – wystrój domu z pomysłem
Właścicielka domu kocha retro i folkowe klimaty. Mając niezwykłe wyczucie stylu oraz oko do dodatków, stworzyła niebanalne wnętrze, gdzie stare przyjaźni się z nowym.
Retro, folk i współczesność
Wełniany, ręcznie tkany dywan pakistański (Olx.pl) umownie oddziela część wypoczynkową od jadalni. Współczesny stół z IKEA otaczają krzesła z przeszłością (dwa są prezentem od teścia pani domu, kolejne dwa gospodarze znaleźli w pobliskiej drewnianej chatce, resztę kupili przez internet). Całość doświetlają papierowe, lekkie niczym obłok lampy (IKEA). W części wypoczynkowej dominuje zaś kwiecista sofa (IKEA). Nad całością czuwają piękne drewniane schody – dzieło lokalnego stolarza.
foto: Michał Skorupski
Retro, folk i współczesność
Dużo drewna, wzory retro i kolor – to autorski pomysł na przytulną strefę dzienną. Podłogę w całym domu stanowią deski sosnowe, grube na 4 cm, położone na legarach. Ściany w kuchni i salonie zdobi tapeta w stylu vintage (Börastapeter). Jedynie nad blatem roboczym pojawiają się stare płytki ceramiczne, skute ze ścian przedwojennej kamienicy.
foto: Michał Skorupski
Retro, folk i współczesność
Zastawa od kompletu? To byłoby nudne. O wiele ciekawiej jest wymieszać ze sobą pojedyncze filiżanki i talerze. Mogą mieć wspólny mianownik w postaci koloru lub wzoru, ale nie jest to konieczne. Swoją kolekcję właścicielka skomponowała z egzemplarzy wypatrzonych w second-handach. Szczególną słabość ma do imbryków, które często występują u niej w roli wazonów.
foto: Michał Skorupski
Retro, folk i współczesność
Kuchnia stanowi serce domu. Nic dziwnego, przy sześcioosobowej rodzinie właściwie można stąd nie wychodzić. Gospodyni wyposażyła ją w meble oraz sprzęt AGD z IKEA. Fronty szafek są utrzymane w ciepłym odcieniu bieli i posiadają pionowe zdobienia, które wprowadzają do wnętrza rustykalny charakter. Potęgują go drewniane blaty oraz dodatki, takie jak wiklinowe koszyki oraz pasiaste poduchy na krzesła.
foto: Michał Skorupski
Retro, folk i współczesność
Za domem właściciele wygospodarowali miejsce na warzywnik (jak mówią, nic nie smakuje lepiej niż przysmaki z własnego ogródka). Choć lubią różne style we wnętrzach, w kuchni postawili na klimat rustykalny. Idealnie pasują tutaj ceramiczny zlew oraz stylizowana na retro chromowana bateria (IKEA). Całość dopełniają ustawione na parapecie aromatyczne zioła w glinianych doniczkach (podobne, nowe, można kupić w IKEA, za starymi należy się rozglądać na targach staroci lub w sieci).
foto: Michał Skorupski
Retro, folk i współczesność
Sypialnia na piętrze jest doskonałym przykładem tego, jak niewiele trzeba, by nadać wnętrzu przytulny i nieszablonowy charakter. Pierwsze skrzypce gra tu wzorzysta tapeta w pięknych odcieniach wody i nieba (Börastapeter). Na jej tle świetnie prezentuje się bieliźniarka z komisu meblowego oraz upolowany w sieci oleodruk. Drewniane sufit i podłoga oraz kilka sprzętów z IKEA (lampa wisząca, fotel, plecione siedziska) dzięki swej prostocie wprowadzają do sypialni spokój i równowagę.
foto: Michał Skorupski
Retro, folk i współczesność
Stylizowane tapicerowane łóżko służyło gospodarzom jeszcze w ich mieszkaniu w Warszawie. Właścicielka zestawiła je z komódką z IKEA, którą ozdobiła drewnianymi dekorami i starymi fotografiami. Bogata kolekcja tekstyliów to zbieranina pamiątek rodzinnych oraz okazji wypatrzonych w sklepach internetowych, komisach i na targach staroci.
foto: Michał Skorupski
Retro, folk i współczesność
Królestwo córki pełne jest smaczków w stylu vintage. Stolik właścicielka znalazła w stojącej tuż obok domu drewnianej chacie. Razem z walizką z targu staroci tworzy wdzięczne miejsce do przechowywania lalek i książek. Miętowy wózek przyjechał tu z mieszkania w Warszawie, dawno temu gospodyni wypatrzyła go w internecie. W takim towarzystwie popularne łóżko z IKEA oraz naklejka magnetyczna w postaci królika nie trącą banałem.
foto: Michał Skorupski
Retro, folk i współczesność
Do odważnych świat należy! Tapeta w łazience to nadal niezbyt popularne rozwiązanie, ale wystarczy wybrać wodoodporny model lub umieścić ją w miejscach, do których woda nie dociera. Gospodyni zdecydowała się na tapetę Rasch. Newralgiczny fragment nad umywalką osłoniła lustrem z targu staroci Olimpia w Warszawie. Ścianę wzdłuż wanny ochraniają oryginalne czechosłowackie płytki – pochodzą z Olx.pl, podobnie jak sama wanna. Emalia była w świetnym stanie, więc właścicielka ją tylko solidnie wyszorowała. Warstwę zewnętrzną pokryła z kolei czarną farbą tablicową.
foto: Michał Skorupski
Retro, folk i współczesność
Pojemna szafa chlebowa to sprytny pomysł właścicielki na przechowywanie łazienkowych akcesoriów. Gdy tu przyjechała, była pokryta rudą farbą olejną. Gospodyni starannie ją oczyściła i zabezpieczyła lakierem. Żeliwny kaloryfer, waga marki Seca oraz przeszklona apteczka po raz kolejny dowodzą, że ktoś tu ma świetne oko do dodatków retro!
foto: Michał Skorupski
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...