Skorek w domu: zwalczanie. Skorek pospolity: jak wygląda, czy jest szkodliwy i jak się go pozbyć
Skorek pospolity (Forficula auricularia), potocznie nazywany szczypawicą lub zausznikiem, należy do rzędu skorki. Jego ciało jest lekko spłaszczone, wydłużone o wymiarach 1-1,5 cm. Skorek ma kolor rudawo-brunatny, jest błyszczący, z jasnymi odnóżami. Skorki mają gryzący aparat gębowy. Przednie skrzydła są krótkie i twarde, chronią tylne delikatne, błoniaste, jednak rzadko używane do latania. Na końcu odwłoka skorka znajdują cię cęgi (szczypce), które tylko wyglądają groźnie, jednak dla ludzi nie są niebezpieczne, mogą nimi jedynie nie za mocno uszczypnąć.
Skorek
Samice skorka składają jaja w ziemi, pod kamieniami lub w miejscu, gdzie akurat przebywają i troskliwie o nie dbają, chroniąc przed drapieżcami i pleśnią. Rozwój trwa kilka tygodni lub miesięcy. W tym czasie matki opiekują się zdrowym i dobrze odżywionym potomstwem, natomiast słabsze i chore odrzucają. Skorek pospolity mimo złej sławy, znany jest ze swej dobroczynnej działalności jako naturalny wróg innych szkodników: rybika cukrowego i mszycy
foto: gettyimages
Skorek w domu: szkodliwość szczypawic
Skorki do domu mogą być przyniesione w suszonym na dworzu praniu lub do wnętrza dostają się przez otwarte drzwi, okna lub zostają wniesione w świeżych warzywach, owocach, grzybach, ziołach. W środowisku naturalnym skorki żywią się delikatnymi częściami roślin, padliną, a także jajami i larwami innych owadów. W ogrodach i sadach żerowanie skorków może doprowadzić do poważnych szkód. Niszcząc pręciki i słupki kwiatów na drzewach owocowych, powodują spadek zbiorów. Skorki uszkadzają również ziarna zbóż. Skorki w domu zanieczyszczają żywność odchodami.
foto: gettyimages
Jak pozbyć się skorków z domu?
Zwalczanie skorków polega głównie na znalezieniu i zlikwidowaniu dróżek, którymi wchodzą do mieszkań. Podczas zdejmowania wysuszonego prania, należy to robić ostrożnie, wytrząsając wszelkie żyjątka, które się w nie zaplątały. Nie pozostawiajmy jedzenia na wierzchu. Starajmy się żywność zawsze szczelnie zapakować, np. w szklane, plastikowe pojemniki. Okruchy odkurzajmy. Często wynośmy śmieci
foto: gettyimages
Skorki w domu
Sprzątanie Skorek w domu: zwalczanie. Skorek pospolity: jak wygląda, czy jest szkodliwy i jak się go pozbyć 2021-05-31 Magdalena Sokołowska Udostępnij Komentuj Skorek pospolity (szczypawica) Autor: Thinkstockphotos.com Skorek pospolity, popularnie nazywany szczypawicą. Skorek, popularnie nazywany szczypawicą, często pojawia się w domu. Podpowiadmy, jak pozbyć się skorków z mieszkania. Skorek pospolity (Forficula auricularia), potocznie nazywany szczypawicą lub zausznikiem, należy do rzędu skorki. Jego ciało jest lekko spłaszczone, wydłużone o wymiarach 1-1,5 cm. Skorek ma kolor rudawo-brunatny, jest błyszczący, z jasnymi odnóżami. Skorki mają gryzący aparat gębowy. Przednie skrzydła są krótkie i twarde, chronią tylne delikatne, błoniaste, jednak rzadko używane do latania. Na końcu odwłoka skorka znajdują cię cęgi (szczypce), które tylko wyglądają groźnie, jednak dla ludzi nie są niebezpieczne, mogą nimi jedynie nie za mocno uszczypnąć. Samice skorka składają jaja w ziemi, pod kamieniami lub w miejscu, gdzie akurat przebywają i troskliwie o nie dbają, chroniąc przed drapieżcami i pleśnią. Rozwój trwa kilka tygodni lub miesięcy. W tym czasie matki opiekują się zdrowym i dobrze odżywionym potomstwem, natomiast słabsze i chore odrzucają. Skorek pospolity mimo złej sławy, znany jest ze swej dobroczynnej działalności jako naturalny wróg innych szkodników: rybika cukrowego i mszycy. ""Czają się w kuchni, łazience, sypialni! Znasz te insekty?"" Robaki domowe, nieproszeni goście w naszych mieszkaniach Zobacz galerię 15 zdjęć Skorek w domu: szkodliwość szczypawic Skorki do domu mogą być przyniesione w suszonym na dworzu praniu lub do wnętrza dostają się przez otwarte drzwi, okna lub zostają wniesione w świeżych warzywach, owocach, grzybach, ziołach. W środowisku naturalnym skorki żywią się delikatnymi częściami roślin, padliną, a także jajami i larwami innych owadów. W ogrodach i sadach żerowanie skorków może doprowadzić do poważnych szkód. Niszcząc pręciki i słupki kwiatów na drzewach owocowych, powodują spadek zbiorów. Skorki uszkadzają również ziarna zbóż. Skorki w domu zanieczyszczają żywność odchodami. Jak pozbyć się skorków z domu? Zwalczanie skorków polega głównie na znalezieniu i zlikwidowaniu dróżek, którymi wchodzą do mieszkań Podczas zdejmowania wysuszonego prania, należy to robić ostrożnie, wytrząsając wszelkie żyjątka, które się w nie zaplątały Nie pozostawiajmy jedzenia na wierzchu Starajmy się żywność zawsze szczelnie zapakować, np. w szklane, plastikowe pojemniki Okruchy odkurzajmy Często wynośmy śmieci Skorki są mistrzami w chowaniu się w każdą dostępna szczelinę.
foto: gettyimages
Skorek w domu
Czasami zdarza się, że skorek wejdzie do ucha śpiącego człowieka. Najlepiej wtedy przepłukać ucho ciepłą wodą, z dziećmi lepiej udać się od razu do laryngologa.
foto: gettyimages
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...