
Umywalka nablatowa
W efektownej łazience, w której motywem przewodnim są plakaty i grafiki filmowo-muzyczne związane z pasjami właścicieli strefę umywalkową stworzono, łącząc stare z nowym. Wiekowy bufet kupiony na aukcji internetowej został zabezpieczony przed wodą. Na nim stanęła płaska umywalka nablatowa (PuraVida, Duravit), a uzupełnia ją bateria podtynkowa (Bimax, Tres). Fazowane płytki zabezpieczają ścianę przed wodą.

Umywalka nablatowa
Łazienka w industrialnym pomieszczeniu została zaaranżowana zgodnie z jego duchem, o czym świadczą materiały i sposób jej wykończenia oraz wyposażenie. Na jej oryginalność jednak głównie składają się efektownie osadzona wanna wolno stojąca z baterią Algeo Square (Ferro) oraz – bliźniacze stanowiska umywalkowe z bateriami z tej samej serii. Obie konstrukcje mają wspólny mianownik, choć są z różnych materiałów. Umywalki z lewym i prawym skrzydłem blatowym (np. Della, Miraggio) osadzono na metalowych konstrukcjach z półkami, a owalną wolno stojącą wannę (np. Sanplast, Massi, Omnires, Oltens) zaś wpuszczono w precyzyjnie zaprojektowany podest z drewna. Pomysł doskonały! Jest gdzie odstawić kosmetyki i akcesoria kąpielowe, postawić świece. Konstrukcja też prezentuje się doskonale, ale jest jedno ALE: umycie przestrzeni pod podestem może być kłopotliwe.

Umywalka nablatowa
Prostokątna umywalka z czarną, sztorcową baterią (Algeo Black, Ferro) stanęła na blacie oryginalnej konsoli. Lustro o nieregularnej formie kształcie efektownie uzupełniło wystrój strefy umywalkowej.

Umywalka nablatowa
Stelaż pod blat umywalki (także kabiny prysznica) wykonano ze stali i zabezpieczono antykorozyjnie (ale można by użyć malowanego proszkowo aluminium). Na blacie stanęła oszczędna w formie misa, którą zdobi czarna bateria Night Sky (Bruma Lusitano) podkreślająca industrialny styl wnętrza.

Umywalka nablatowa
Lśniąca bielą geometryczna umywalka (Koło) stanęła na blacie z wiekowego drewna. Do gry barw i faktur włączają się także pomalowane na grafitowo cegły i tego samego koloru płytki (Marazzi), którymi obłożono zabudowę skrywającą rury. Świetnie sprawdza się w roli półki na podręczne kosmetyki. Na grafitowym tle delikatnie srebrzy się podtynkowa bateria (Tres). Intrygujący efekt uwypukla punktowe światło padające z betonowej osłony lampy (Aplomb).

Umywalka nablatowa
Umywalki nablatowe są nie tylko w fantastycznych kształtach, ale i kolorach, a także we wzory i przezroczyste. Wybierając model niezwykły, sprawisz, że to właśnie umywalka stanie się gwiazdą aranżacji, tak jak w propozycji marki Lene Bjerre. Dobierz do niej podkreślające jej charakter baterie oraz łazienkowe utensylia.

Umywalka nablatowa
Ta propozycja łączy funkcjonalność charakterystyczną dla stylu skandynawskiego z delikatną nutą vintage (wyposażenie IKEA). Biel ścian i mebli zestawiono z klasyczną podłogą z heksagonalnych płytek białych i czerwonobrunatnych. Fronty szafek podumywalkowych z frezowaniami nawiązują do mebli retro, ale już metalowe nóżki bliższe są tym z połowy XX wieku. Wpuszczane w blat umywalki z kołnierzami i sztorcowe baterie także stylizowane są na dawne. Kinkiety mocno modernistyczne zdają się mówić, że funkcja i prostota są najważniejsze. Obecność tkanin i roślin ociepla łazienkę, a czarne akcenty dodają jej charakteru.

Umywalka nablatowa
Na podwieszanej szafce zamontowano prostokątną umywalkę o lekko wyoblonych narożnikach (Athena, Uptrend, Otownetrze.pl). Minimalistyczne formy oraz biel, jasne szarości i naturalne drewno (albo jego imitacja) dają wrażenie harmonii i spokoju, a sama łazienka wydaje się jeszcze bardziej przestronna.

Umywalka nablatowa
Strefę umywalkową zaprojektowano tak, by dwie osoby mogły z niej jednocześnie korzystać. Są więc dwa bliźniacze komplety: umywalek (Cersanit) ze sztorcowymi bateriami i luster w drewnianych ramach. Korespondują one z drewnianym blatem na metalowych nogach. Wszystko zaś spinają czarne płytki (Cersanit).

Umywalka nablatowa
Na tle ściany wyłożonej ciemnymi płytkami ulokowano strefę umywalkową, która stanowi główny punkt aranżacji łazienki. Masywna szafka o loftowych korzeniach dźwiga nablatową prostokątną umywalkę o wyoblonych rogach (np. Kerra, Roca, Cersanit). Nad nią zamontowano ogromne orientalne lustro z metalowej ramie. Aby ta część łazienki skupiła uwagę, kabinę prysznicową wybrano niemal niewidoczną (Furo Brushed GunMetal Walk-in, Radaway).

Umywalka nablatowa
Umywalka nablatowa może spektakularnie wyglądać w kolorze, np. Axel (Uptrend, Otownetrze.pl). Możesz ulokować ją na białej szafce, ale pokombinuj z meblami w innych barwach. W tej propozycji bladoróżowa misa stanęła na szafce w stonowanym odcieniu zieleni.

Umywalka nablatowa
Nogi od starej maszyny do szycia, które wyglądają jak żeliwna koronka, to wytrzymała i ładna podstawa dla umywalki. Blat można zrobić z kamienia, drewna, hartowanego szkła. Zamontuj na nim neutralną misę, np. Kerra (tu nogi grają główną rolę) i dobierz pasującą baterię, np. także czarną i o miękkich liniach (podobne na Forb.pl, Allegro.pl).

Umywalka nablatowa
Nowoczesna umywalka (Ideal Standard) została ulokowana na starej szafce nocnej i uzupełniona minimalistyczną baterią (podobne, np. Rea, Omnires, Silla). „Cegiełki” na ścianie wpisują się w konwencję stylowego miksu.

Umywalka nablatowa
Rustykalne belki, czy to konstrukcyjne, czy ozdobne, posłużyły za punkt wyjścia dla stelaża pod wąskie umywalki – na poziomej położono taflę hartowanego szkła. Z racji szczupłości miejsca baterie zamontowano niekonwencjonalnie, bo z krótszego boku podłużnych mis. Za nimi ogromne lustro efektownie przydaje łazience głębi.

Umywalka nablatowa
Podstawą pod umywalkę nablatową może się stać np. wiekowa gruba deska. Jest duża, więc obok umywalki zostanie sporo miejsca na kosmetyki i akcesoria. Tu wykorzystano płytki Zirconium (Tubądzin) i baterię podtynkową Rustilo (Sanisilesia). Deskę zabezpiecz lakierem (np. do jachtów) albo olejem (nałóż kilka warstw i co jakiś czas zabieg powtarzaj).

Umywalka nablatowa
Stolik z połowy XX wieku zabezpieczono farbą do drewna w modnym szarym odcieniu (blat można by było zastąpić grubym szkłem z oszlifowanymi krawędziami). Na nim stanęła umywalka z ciekawym podcięciem (Cersanit) i baterią sztorcową retro (podobna np. na Allegro.pl). Zamontowano ją wręcz idealnie, czyli tak, że strumień wody z wylewki leci wprost w otwór odpływu. Dzięki temu woda nie rozpryskuje się poza krawędzie misy.

Umywalka nablatowa
Obłą umywalkę o niespotykanym kształcie (Ciottolo, Duravit) ustawiono na blacie wyłożonym szarym gresem (Delta Town Sydney, Ceramiche Caesar). Z błękitnej mozaiki (La Rambla Barcelona 4B, Maciej Zień, Tubądzin) „wychodzi” bateria podtynkowa (Vado). Mnogość kształtów została opanowana dzięki stonowanej, spójnej kolorystyce.

Umywalka nablatowa
I w tej aranżacji wykorzystano taflę lustra od sufitu do podłogi. Umieszczona na jego tle wisząca niebieska szafka z ulokowaną na niej podłużną niską umywalką (PuraVida) zdają się unosić nad ziemią. Baterię podtynkową (Citterio E, Axor), zamontowano na lustrze – powodzenie tej operacji zależy od umiejętności fachowców. Lepiej więc wybrać sprawdzonych.