Jakie pnącze na balkon? Kolorowe, intensywnie pachnące, szybko rosnące, a jeszcze gdyby na zimę nie zrzucało liści, byłoby idealnie! Te wszystkie warunki spełnia wiciokrzew Henry’ego. Dowiedz się, jak dbać o wiciokrzew i poznaj najładniejsze odmia
Wiciokrzew pomorski Serotina (Lonicera periclymenum 'Serotina'): to odmiana wiciokrzewu pomorskiego, osiągająca długość do 5 metrów. Kwiaty są wielokolorowe, od kremowego do purpurowego, bardzo pachnące. Pojawiają się od czerwca do września.
Wiciokrzew Heckrotta (Lonicera x heckrottii): to hybryda o wyjątkowo długim okresie kwitnienia, osiągająca długość do 3-4 metrów. Jego różowo-żółte kwiaty pojawiają się od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione oraz gleby żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.
Wiciokrzew Henry’ego (Lonicera henryi): to zimozielona odmiana pochodząca z Chin, osiągająca długość do 6-8 metrów. Kwiaty mają kolor żółto-zielony. Pojawiają się od późnej wiosny do lata. Wiciokrzew Henry’ego preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste oraz gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i dobrze zdrenowane. Jest idealny do obsadzania pergoli, ogrodzeń i altan, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w miejscach wymagających całorocznego zielonego okrycia.
Wiciokrzew tatarski (Lonicera tatarica): to krzew dorastający do 4 m wysokości. Pochodzi z Syberii i środkowej Azji. Kwiaty są różowe lub białe. Krzew kwitnie od wiosny do wczesnego lata.
Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica): to szybko rosnąca odmiana osiągająca długość do 3 m. Jej drobne, białe kwiaty stopniowo zmieniają kolor na żółty, wydzielając intensywny, słodki zapach od czerwca do sierpnia. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste.
Wiciokrzew pomorski Graham Thomas (Lonicera periclymenum 'Graham Thomas'): to silnie rosnąca odmiana osiągająca długość do 4 m. Roczny przyrost może wynosić nawet 2 m! Kwiaty są kremowo-żółte, bardzo pachnące, pojawiają się od maja do września.