Wnętrza w stylu biophilic – galeria inspiracji
Styl biophilic to naturalne materiały, kolory ziemi, motywy związane z przyrodą oraz piękne rośliny... Z tej mieszanki możesz stworzyć swoje wymarzone wnętrze. Zobacz, ile odmian ma ten styl!
Wnętrza w stylu biophilic – salonowa oranżeria
Wyposażenie salonu jest skromne. Proste skandynawskie meble w duchu lat 60., jasne drewno i szara tapicerka. O przepychu i charakterze wnętrza zdecydowała zieleń zachwycająca bogactwem kształtów i zielonych odcieni (Dobbies Garden Centres, Natural Zen Tokyo). Okazałe rośliny tworzą wokół sofy zielony parawan przetykany kolorowymi kwiatami storczyków. Widzimy tu jeszcze bananowce, filodendrony, palmy, paprocie. Pod sufitem wije się winorośl (prawdziwa?). Jakby tego było mało, za otwartymi drzwiami na taras kipi zielenią ogród.
Wnętrza w stylu biophilic – roślinne akcenty
W domu nie zawsze musi być dżungla. Kilka zielonych akcentów też robi swoje, szczególnie wśród lekkich, jasnych sprzętów (podłoga z paneli, Dąb Alesund, Vox.pl). Rośliny są niewielkie, kilka pnączy, paprotka, filodendron, ale gdy usiądzie się w fotelu, można mieć uczucie zanurzenia się w zieleni. Zwróć uwagę na kwietniki flankujące fotel: wyplatane pojemniki na drewnianych nóżkach. Śliczne i bardzo biophilic. W kąciku do czytania przydałby się dywanik (lub mata), oczywiście w naturalnym kolorze.
Wnętrza w stylu biophilic – salon „roślinoholików”
Angielska jodełka parkietu w miodowym odcieniu prezentuje się szlachetnie i ociepla wnętrze. Szaro-zielona kolorystyka wyposażenia dobrze się komponuje z wszech obecnymi roślinami. Poduszki na sofie zapewniają komfort i urozmaicają aranżację. Warto zwrócić uwagę na tę przypominającą liść – idealny prezent od rodziny dla „roślinoholików”.
Wnętrza w stylu biophilic – z pomysłem
Jeśli wnętrze jest widne, rośliny można ustawiać również dalej od okien. W eleganckim salonie z klasyczną sztukaterią i meblami nawiązującymi do wzornictwa z połowy XX wieku rośliny są dekoracyjną wisienką na torcie i – ożywiają aranżację. Na ręcznej roboty wyposażenie wybrano materiał (blat klejony DLH, Dlh.pl) idealnie pasujący do gotowych mebli. Przy intensywnie wybarwionym drewnie rośliny prezentują się efektownie i trochę egzotycznie.
Wnętrza w stylu biophilic – sofa w ogrodzie
Pięć okazałych roślin tworzy zaciszny kącik wokół kanapy (Cordelia, Sofology.co.uk). Dwie palmy, szeflera, fikus dębolistny i bananowiec zapewniają zielone tło. Obicie sofy naśladuje pustynny piasek, a dywan przypomina brzeg plaży z odpływającą spienioną wodą. Takie imitacje odnoszące się do zjawisk widzianych w naturze są mile widziane we wnętrzach biofilnych, a im więcej będzie żywych roślin, tym lepiej.
Wnętrza w stylu biophilic – w lodowych błękitach i szarościach
Na tle angielskiej boazerii z minipółką jako odcięcie ustawiono nowoczesne kanapę i stolik oraz w głębi regalik. Zamglone szarości i lodowy błękit uzupełniono ciemną zielenią roślin. Plecionki i mięsiste tkaniny także ocieplają wnętrze.
Wnętrza w stylu biophilic – kącik relaksu
Śmietankowa płycinowa boazeria, a nad nią szmaragdowa zieleń (odcień Hernarium, farba Beckers Designer Collection), która koi zmysły i przynosi spokój. Rośliny i kwiaty w wazonie mają podobne działanie. Tylko się zapaść w fotel i odpoczywać...
Wnętrza w stylu biophilic – istna dżungla
Przestrzeń dzienną w beżach i szarościach wypełniają egzotyczne rośliny. To one grają tu główną rolę i nadają wnętrzu charakter. Aby go podkręcić, przydałoby się zawiesić kilka grafik z motywem botanicznym.
Wnętrza w stylu biophilic – w jadalni
Tu rośliny nie są uzupełnieniem aranżacji, lecz stanowią jej istotę! Zieleń w doniczkach to namiastka ogrodu, lasu, parku. Oczyszcza i nawilża powietrze, poprawia nastrój i… zdobi wnętrze. Zadbaj o przemyślaną kompozycję, która podkreśli pokrój i zróżnicowanie zielonych odcieni. Wyposażenie (Homesense.com) dobrano według zasad biofilii (poza plastikowym krzesłem) – jest ładnie i naturalnie.
Wnętrza w stylu biophilic – z nutką vintage
Jadalnia i salon, w którym rośliny grają ważną rolę. Dekorują wnętrze urządzono w klimacie vintage, ale też zaznaczają podział stref.
Wnętrza w stylu biophilic – sofa w ogrodzie
Ekologicznie, naturalnie i bardzo biophilic. Wdzięk i lekkość cechują wnętrza w tym stylu. Wiele rzeczy jest zrobionych ręcznie: krzesła zbite z bambusowych prętów, stołek wydłubany z pnia czy koszyki wyplecione z trzciny (wyposażenie Bloomingville). Wszystko naturalnie neutralne, aż trochę nudno. Dopiero zieleń ożywia wnętrze. Zalicza się do niej także bazylia na stole. Jeśli nie masz miejsca na większe rośliny, urządź choć ziołowy ogródek.
Wnętrza w stylu biophilic – sofa w ogrodzie
To, co prawda, wnętrze kawiarni (Dfor Design), ale pomysł przysłonięcia okna pnączami można zastosować wszędzie. Okno nie może być zbyt nasłonecznione. Rośliny stworzą ażurową przesłonę, którą sekatorem trzeba trzymać w ryzach, by nie zmieniła się w gąszcz.
Wnętrza w stylu biophilic – z cegłą w tle
Przestrzeń urządzona według najnowszych trendów będących pochwałą życia w zgodzie z przyrodą, z okazami roślin stanowiącymi wręcz architektoniczny element wyposażenia. Podłoga laminowana z kolekcji Capture (Quick-step.com.pl) idealnie odwzorowując wygląd i strukturę drewna, wpisuje się w charakter wnętrza. Ważnym materiałem wykończeniowym, obok drewna, jest tu także cegła. Ściana z odkrytą cegłą w pomarańczowym odcieniu dodaje kuchni ciepła i charakteru.
Wnętrza w stylu biophilic – miło w kuchni
Kuchnia w stonowanej ciepłej zieleni (odcień Pastelowa szałwia, farba Łazienka & Kuchnia, Dekoral) z jasnym drewnem i ładną ceramiką. Już poprzez samo to czuje się tu umiłowanie życia i natury. Botaniczny obrazek oraz rośliny (nie zaszkodziłoby więcej ziół itd.) uzupełniają aranżację.
Wnętrza w stylu biophilic – pełna harmonia
Nowoczesny wystrój ocieplono nieco, eksponując drewnianą konstrukcję budynku i dekorując wnętrze żywymi roślinami (Everlasting Flowers). Kwietnik efektownie połączono z oświetleniem, w głębi rośliny pną się ku odległemu sufitowi, a na blacie z kokosa wyrasta palma.
Wnętrza w stylu biophilic – kuchnia w ciemnej zieleni
Kuchnia w zieleni! I to jakiej! Nasyconej, ciepłej, pełnej życia, ale uspokajająco działającej na zmysły. To farba z kolekcji Do Dzieła marki Dekoral w odcieniu Zielone Pojęcie. Ciepłe rudości (blat, uchwyty, półki, dodatki) efektownie kontrastują z tym morzem zieleni. Obecność roślin i botanicznych motywów jest tu po prostu oczywista!
Wnętrza w stylu biophilic – zielona kuchnia
Miętowa zieleń zawsze daje wrażenie świeżości. Do zielonych kuchennych mebli dobrano tapetę ozdobioną motywami palmowych liści i ptaków (Crane Fonda, Palm Green, Divine Savages, Tapetuj.pl). Biomorficzne wzory oraz naturalne materiały wykorzystane w aranżacji należą do nurtu biofilii. Monochromatyczną kolorystykę wnętrza można przełamać, ustawiając na półce miedziane naczynia lub ceramikę w koralowej czerwieni oraz dodając żywe rośliny – tych nigdy dość!
Wnętrza w stylu biophilic – sen wśród roślin
Do spółki z tynkiem W sypialni starego domu jedna ze ścian ma częściowo odsłoniętą cegłę. Pozostawienie fragmentu wapiennego tynku to celowa robota! Materiały podkreślają swoją urodę i tworzą coś na kształt nowoczesnego fresku ujętego w ramy drewnianych belek. Obecność roślin dodaje wnętrzu autentyczności i życia. Współczesne wyposażenie (aranżacja Sainsburys.co.uk) ładnie kontrastuje z tą stylową dekoracją.
Wnętrza w stylu biophilic – natura w sypialni
Ściana z odsłoniętą cegłą oraz elementami konstrukcyjnymi to imponująca dekoracja, a jej atutem jest autentyczność i malowniczość. Pomyślano nawet o… „budowlanej” grafice – koparka na tej ścianie to świetny żart i ozdoba! Doskonale odwzorowująca deski podłoga laminowana z kolekcji Capture (Quick-Step) dyskretnie uzupełnia aranżację. Wspaniałe rośliny idealnie wpisują się w naturalny charakter wnętrza i nadają mu ekologiczny ton.
Wnętrza w stylu biophilic – pełna harmonia
Nie przypadkiem w tym wnętrzu (wyposażenie Ib Laursen) na ściany wybrano szmaragdową zieleń. Kolor ten inspiruje, łagodzi stres i poprawia samopoczucie. Obecność roślin sprawia, że także dobrze się tu śpi. Kolekcja lusterek na wiszącej półce dodaje sypialni przestronności.
Wnętrza w stylu biophilic – pełna harmonia
Naturalność jest głównym atutem tej sypialni. Meble i podłoga z litego drewna, sznurkowy dywan i miłe dla oka nakrycie łóżka. Bawełniana pościel w roślinne wzory (Dunelm.com) przypomina wiosenną łąkę. Z pewnością gdzieś przy oknie warto ustawić kilka roślin doniczkowych, które dotlenią sypialnię i dodadzą jej świeżości. Florystyczne upodobania warto podkreślić obrazkami, np. oprawionymi w ramki stronami z zielnika.
Wnętrza w stylu biophilic – z nutką boho
Przytulna sypialnia w beżach i odcieniach kawowych z okorowanym pieńkiem, zamiast stolika kawowego. Wyplatane kosze, jak ten w pasy (Zaira, Miloohome.pl), mogą służyć jako pojemniki na różności, ale też jako osłonki doniczek.
Wnętrza w stylu biophilic – wyraziste odcienie
Oliwkowe zielenie są nieco smutne, ale dla amatorów zgaszonych barw – w sam raz. Gdyby nie dziergana narzuta z chwostami, można by pomyśleć, że to żołnierska sypialnia (Mustardmade.com). Metalowe szafki i skromny wystrój świadczą o upodobaniu do daleko idącej prostoty. Zieleń w doniczkach sprawia, że wnętrze wydaje się mniej surowe, za to bardziej modne.
Wnętrza w stylu biophilic – oaza w łazience
W każdej łazience z oknem można urządzić taką minioranżerię (Dobbies Garden Centres, Moroccan). W łazience bez okna trzeba zainstalować specjalne oświetlenie, które zapewni roślinom prawidłowy rozwój. Co jakiś czas warto je wystawić na kilka dni na dzienne światło. Kąpiel wśród zieleni to recepta na prawdziwy relaks w kontakcie z naturą. Wybierz rośliny lubiące wilgoć i niech ich będzie dużo – poczujesz się jak w raju.
Wnetrza w stylu biophilic – prysznic z nadrukiem
Wnętrze w duchu biofilii (kabina prysznicowa Nes Black z nadrukiem Jungle, Radaway). Mamy tu egzotyczne drewno, rośliny i motywy dekoracyjne w kształcie liści. A przy tym pełna asceza. Nic nie zaburza harmonii i spokoju wnętrza. Zwróć uwagę, że rośliny rosną nie tylko w donicy, lecz także w wazonie i szklanej bańce.
Wnętrza w stylu biophilic – prywatne SPA
Łazienka zaaranżowana w taki sposób, by dać ciału i duszy maksymalny komfort i relaks. Tapeta z delikatnym motywem liści, posadzka z płytek i drewna (także mogą być to płytki), z pasem kamyków dla masażu stóp, nie tylko dla miłych wrażeń estetycznych, bambus i... mnóstwo roślin! Czyż nie pięknie i harmonijnie? Można się zainspirować...
Wnętrza w stylu biophilic – motyw przeskalowany
Tapeta w gigantyczne liście (Tapnap.pl) całkowicie zdominowała wnętrze. Jeszcze wanna usytuowana centralnie broni się, ale reszta wyposażenia zniknęła pod naporem zielonego motywu. Podłogę i jedną ze ścian wyłożono drewnem, by podkreśli charakter blisko natury. Mimo obecności okna, zrezygnowano z żywych roślin – celowo, bo przeskalowane liście nie pozwoliłyby im się tu „wnętrzarsko” odnaleźć. Z kolei zielone ręczniki oraz plecione kosze na drobiazgi byłyby tu mile widziane.
Wnętrza w stylu biophilic – na pograniczu stref
Pomieszczenie, z którego wchodzi się do łazienki pomalowano na odcień zgaszonej zieleni (odcień Ficus, farba Optiva Matt 5, Tikkurila). Już tu wita nas roślinka, ale za przesuwnymi drzwiami, w białej łazience, jest ich znacznie więcej.
Wnętrza w stylu biophilic – zielona ściana
Łazienka, w której wykorzystano tzw. mech dekoracyjny (w rzeczywistości to porost, chrobotek reniferowy). W zimnym, nowoczesnym wnętrzu takie poduszeczki wyglądają niesamowicie. Ten mech nie potrzebuje światła ani wody. Ma intensywny kolor i działa jak naturalny filtr powietrza dzięki możliwości pochłaniania wilgoci (projekt DIZU Pracownia Projektowa). Walory dekoracyjne? Nieograniczone!
Wnętrza w stylu biophilic – łazienka z inspiracją
Imitującymi drewno płytkami (OBI) wyłożono podłogę i ściany, tworząc nie za wysoką lamperię. Szmaragdowa tapeta powyżej nawiązuje do wodnych konotacji tego pomieszczenia. Podobnie jak oprawiony w czarną ramę plakat Jaki kij, taka marchewka, zaprojektowany przez Izabelę Kaczmarek-Szurek (Sunday is Monday, Wallbeing.com). Lampa wisząca (IKEA) niczym origami wygląda jak morska pianka. Sztukateryjne listwy sufitowe dodają wnętrzu salonowego szyku. Piękne rośliny podkreślają inspiracje naturą, jakie towarzyszyły powstawaniu aranżacji.
Wnętrza w stylu biophilic – kąpiel w dżungli
Kabina prysznicowa Nes Black z nadrukiem Botanic marki Radaway oraz czarne umywalki na efektownych wspornikach plus roślina w doniczce złożyły się na egzotyczną aranżację przywodzącą na myśl dżunglę. Nie zaszkodziłoby jednak, gdyby wystrój uzupełniało więcej roślin.
Wnętrza w stylu biophilic – stylowo w łazience
Jasne, miodowe drewno (albo jego imitacja) i plecionki ocieplają łazienkę z posadzką jak z betonu i jasnoszarymi ścianami. Rośliny i faunistyczna grafika nadają jej biofilny charakter. Zwróć uwagę na osłonki donic – także są jak z betonu... Minimalistyczna kabina prysznicowa (Arta-QL KDJ I, Radaway) jest niemal niewidoczna, jedynie dopełnia wyposażenie.
Wnętrza w stylu biophilic – przy schodach
Ogródek przy schodach (Home & You). Musi tu być sporo światła, skoro rośliny sobie radzą. Mamy istny festiwal naturalnych materiałów: od drewnianych boazerii i schodów (pomalowane), po wyplatane osłonki na doniczki. Zamiast stoliczka pod konewkę mógłby stanąć tu niewielki kwietnik na kilka roślin.