Wyjątkowa aranżacja wnętrz w stylu industrialnym domu z lat 30.
Mieszkanie w takim wnętrzu to na pewno wyzwanie. Jedna przestrzeń. Jedenaście ogromnych okien. Zimna podłoga. Wysoki strop. Latem jest tutaj przyjemnie, bo grube mury i parterowo-piwniczne położenie, spowodowane różnicą podgórskiego terenu, tworzą naturalną klimatyzację, mówi właścicielka i projektantka wnętrz Maria Cecylia Niemojewska. Ale zimy potrafią być uciążliwe. Na szczęście „zimny chów” taty właścicielki - Łukasza Niemojewskiego, oraz „spartańskie” wychowanie Babuni Krystki (Krystyny Borkowskiej-Niemojewskiej zahartowały obecną właścicielkę na okoliczność takich niewygód. Nowa właścicielka czuje respekt dla tego miejsca ze względu na jego historię, monumentalne wnętrza i fantastyczną lokalizację na krakowskim Podgórzu. Ta niegdyś robotnicza dzielnica przeżywa renesans. Wypełnia się chętnymi do działania ludźmi. Powstaje bardzo ciekawa społeczność.
Aranżacja wnętrz mieszkania w dawnej pracowni artysty rzeźbiarza
Aranżacją wnętrz i drobnymi przeróbkami zajęła się obecna właścicielka i córka rzeźbiarza Maria Cecylia Niemojewska razem Małgorzatą Niemojewską - obie są absolwentkami krakowskiej ASP, tworzą wspólnie pracownię Emceen. Dom jest otwarty dla gości. Nie ma dnia, by ktoś nie odwiedził gospodyni. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego spotkania zawodowe często kończą się nocnym gotowaniem i seansami filmowymi. Co jest największym atutem mieszkania według właścicielki – projektantki wnętrz i tego wnętrza? Otwarta przestrzeń. Mieszkanie, pracownia, studio foto, garaż, dom królika i kinoklubokawiarnia w jednym!
salon
foto: Aleksandra Laska
Artystyczna aranżacja salonu z industrialnymi oknami
Wysokie, ze szprosami, stalowe, czyli porządna replika pierwotnych, odtworzona przez ślusarza Krzysztofa Ślęczka. Za granatową kanapą z IKEA – pracowniane stoły, uratowane przed kasacją w latach 70. Na antresoli widoczna płyta OSB to zagłówek łóżka, z wyciętym otworem na projektor filmowy. Po drugiej stronie salonu znajduje się wysuwany ekran.
foto: Aleksandra Laska
Aranżacja salonu w dawnej pracowni rzeźbiarskiej
W centrum salonu – meble rodzinne, gromadzone latami sprzęty. Biała kanapa przyjechała do Krakowa w 1945 roku jako jeden z nielicznych przedmiotów ocalonych przez dziadków Marcysi z ich rodzinnego domu. „Drabiniasta” sofa z lat 20. dostała nowe życie po gruntownej renowacji. Skrzynie wydobyto z piwnicy i rozdzielono prostym żółtym stolikiem z IKEA. Takie „krzyknięcie kolorem” rozjaśniło i rozweseliło dużą przestrzeń z surową cegłą na ścianach. Wysłużony pers na posadzce również przełamuje konwencje, występując w industrialnym, niemieszczańskim wnętrzu
foto: Aleksandra Laska
Styl industrialny został narzucony przez wnętrze, nie odwrotnie
Trudno mówić, że nastrój tego wnętrza został zaplanowany. Ma ono zbyt silny charakter, żeby z nim walczyć – mówi właścicielka. Ujarzmienie takiej przestrzeni jest jak oswajanie królika. Domowy #leBouson z dzikiego zwierzątka wyrósł na salonowego pieszczocha!
foto: Aleksandra Laska
Dodatki deekoracyjne w aranżacji salonu
Monumentalna mediolańska katedra Duomo pod kloszem. To model wykonany przez Rafała Kalinowskiego oraz Jerzego Sulikowskiego wg grafiki Krzysztofa Skórczewskiego. Został wykorzystany w multimedialnym projekcie DUOMO, prezentowanym w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w 2012 roku.
foto: Aleksandra Laska
DOM_NA_WARSZTACIE_005_p-167194.jpg
foto: Aleksandra Laska
Aranżacja sypialni na antresoli
Świetny punkt obserwacyjny w sypialni na antresoli. Nie przypadkiem temu miejscu patronuje Bolesław Wstydliwy, którego gipsowy wizerunek spoczął na olbrzymiej, z grubsza ciosanej skrzyni, pełnej rodzinnych skarbów.
foto: Aleksandra Laska
Betonowa obudowa kominka w salonie
Piec jest jedynym źródłem ogrzewania w domu, więc mroźną zimą we wnętrzach potrafi być dość rześko. Odwzorowane znaki drogowe obok pieca to dowód na poczucie humoru właścicielki i sposób na przemycenie czystych, radosnych kolorów do betonowo—ceglanego pomieszczenia
foto: Aleksandra Laska
Aranżacja łazienki w stylu industrialnym
Łazienka w klimacie łaźni pracowniczych. Pod stopami betonowa posadzka lakierowana na szaro. Na ścianach białe kafelki 20 x 15 cm, kładzione w poprzek, czyli wg mody z lat 50-60. Armatura i ceramika z Castoramy. Pod umywalką metalowa szafka z IKEA. Oryginalny stalowy wieszak to solidna, wysoka na ponad 3 m drabina.
foto: Aleksandra Laska
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...