Zacieki na suficie i ścianie: jak zamalować zacieki
Zacieki na suficie mogą się pojawić z wielu powodów — od zbyt dużej wilgotności powietrza w mieszkaniu, przez nieprawidłowy system grzewczy, po — będące przyczyną najczęstszą — zalanie. Przyczyną zalania bywa przeważnie awaria instalacji wodnej, uszkodzona pralka bądź zmywarka albo nieszczelny dach.
Gdy miejsce, przez które ciekła woda trochę wyschnie, tworzą się wokół niego rude zakola (ślady rdzy ze stali zbrojeniowej), na ścianie lub suficie pojawiają się purchle, łuszczy się farba i odspaja, a czasem nawet odpada tynk. Często, gdy nie doszło do większego zalania, kończy się na brudnych plamach — tak zwanych zaciekach.
Zacieki na suficie: jak je usunąć?
Jak w takim razie pozbyć się nieestetycznych plam ze ścian? Czym usunąć zacieki i jak zrobić to prawidłowo? W galerii przedstawiamy praktyczne rady dotyczące wyboru odpowiedniej farby oraz sposobów na usuwanie zacieków tak, by nie zniszczyć ściany.
Jak zamalować zacieki?
Przede wszystkim, zanim zaczniemy malowanie ścian do usuwania zacieków powstałych w skutek zalania, powinniśmy przystąpić dopiero wówczas, gdy mamy pewność, że woda więcej się w tych miejscach nie pojawi, tj. przed wykonaniem remontu ściany musi być zlikwidowana przyczyna zalania. W innym razie nasze wysiłki związanie z usuwaniem zacieków na ścianie czy suficie pójdą na marne, bo całą operację kiedyś trzeba będzie powtórzyć.
Zacieki na suficie: jak je wysuszyć?
Musimy też poczekać, aż zacieki na suficie całkowicie wyschną - czasem trwa to nawet kilka tygodni! Woda może bowiem przez pewien czas zalegać w otworach i kanałach, zanim zupełnie przesiąknie przez strop. Możemy ten proces przyspieszyć, nawiercając otwory w stropie i spuszczając resztki wody, ale lepiej poczekać, aż sama wypłynie i odparuje.
jaka farba na zacieki?
Jeżeli na ścianie czy suficie pojawiły się rdzawe plamy lub zacieki, powierzchnię koniecznie trzeba pokryć farbą izolującą, która charakteryzuje się dużą siłą krycia, a dodatkowo stworzy ochronną powłokę przed działaniem wilgoci oraz rozwojem grzybów pleśniowych i uniemożliwi ponowne przenikanie zacieków na suficie czy ścianie z podłoża do nawierzchniowej warstwy farby. Gdy po wyschnięciu wody okaże się, że jedynym widocznym śladem zalania jest zaciek na ścianie w postaci zabrudzenia, a tynk i farba dobrze się trzymają, czeka nas tylko malowanie.
Jak zamalować zacieki na suficie? Wybierz farbę do neutralizacji plam
Najpierw musimy zamalować ślady specjalną farbą do zacieków - czyli do neutralizacji plam. Wielu producentów oferuje takie farby, zwykle pod nazwą farba na plamy, farba na zacieki po zalaniu, np. Śnieżka farba podkładowa ZACIEKI i PLAMY; farba izolująca plamy RENOSTYL Dekoral. Kupimy je w każdym sklepie budowlanym.
Farba akrylowa i lateksowa na zacieki
Farby na zacieki są dość drogie, ale potrzeba jej niewiele. Na drugi dzień po zamalowaniu zacieków możemy pomalować cały sufit lub ścianę, używając farby dyspersyjnej – odpowiednie będą: farba lateksowa lub akrylowa. Oczywiście, usuwając zacieki na suficie można też zamalować jedynie zalany fragment, jednak miejsce to może się później odcinać od reszty.
Czym zamalować zacieki na suficie lub ścianie?
Aby efekt usuwania zacieków na ścianie był trwały, do malowania trzeba wybrać odpowiednie farby – najlepiej te odporne na wilgoć. Może to być farba ceramiczna lub akrylowa. Składają się z drobnych cząsteczek – bardzo twardej, a jednocześnie elastycznej dyspersji akrylowej lub mikro kuleczek ceramicznych. Ich zadaniem jest uszczelnienie struktury farby – jest ona ściślejsza i bardziej jednorodna niż standardowych produktów, dzięki czemu w mniejszym stopniu wnikają w nią wilgoć i brud.
Jak usunąć zacieki na suficie i ścianie: dwa sposoby
Usuwanie trudnych zacieków na ścianie wymaga więcej pracy niż samo zamalowanie zacieku. Zacieków na suficie czy ścianie z tłuszczu, sadzy lub rdzy nie da się łatwo zamalować. Wielokrotnie nanoszona farba sprawia, że powłoka w końcu zaczyna się łuszczyć, a plamy na ścianie i tak spod niej prześwitują. Jak usunąć stare zacieki na suficie? Są na to dwa sposoby.
Pierwszy sposób: Usuwanie zacieków ze ściany przez szlifowanie
Polega na zeszlifowaniu zacieków ze ściany. W tym celu trzeba zedrzeć ze ściany farbę razem z wierzchnią warstwą tynku, a następnie odsłonięte miejsce na nowo otynkować lub wykończyć gładzią gipsową. Przy okazji remontu ściany warto też uzupełnić ewentualne spękania tynku lub ubytki powierzchniowe. Nadają się do tego lekkie masy szpachlowe.
Drugi sposób: Usuwanie zacieków ze ściany przez użycie farby podkładowej
Sposób drugi to odizolowanie zacieków na suficie warstwą specjalnej farby podkładowej (gruntującej). Tworzy ona na ścianie nieprzepuszczalną błonę, redukując w ten sposób i wyrównując chłonność podłoża, co zapewnia równomierną przyczepność i jednolity odcień farby na zacieki po zalaniu na całej malowanej powierzchni. Przy okazji wzmacnia też jej strukturę i wypełnia drobne nierówności. Zagruntowaną powierzchnię można malować bez obaw, że stare plamy znów się pojawią na ścianie.