Zanim wykończysz ściany
Zanim wykończysz ściany
8 Nie bójmy się odrobiny szaleństwaCzy zawsze, ze względu na to, że tak bezpieczniej, będziemy mieć ściany pomalowane na biało lub kremowo? Czy nie jest to pójście na łatwiznę? Może warto choć jednej z nich nadać inny kolor, wzór lub fakturę – takie zmiany zawsze łatwo odwrócić. Pomysły znajdziemy w czasopismach poświęconych aranżacji wnętrz. Jeśli odczuwamy potrzebę radykalnej odmiany, a nie wiemy, jak się do tego zabrać – skorzystajmy z usług projektanta wnętrz. Wbrew pozorom nie muszą być one bardzo drogie, a pod okiem fachowca mieszkanie może bardzo zyskać.
foto: Piotr Mastalerz
Zanim wykończysz ściany
Zanim wybierzemy kolory, warto podyskutować z rodziną, by w domu wszyscy czuli się dobrze
foto: Piotr Mastalerz
Zanim wykończysz ściany
7. Nie zapomnijmy o dzieciachW jakim wieku są nasze pociechy? Jak bardzo są pomysłowe? Czy warto używać do wykończenia ścian w ich pokojach drogich materiałów? Gdy dzieci są bardzo małe, najprawdopodobniej porysują i podziurawią sporo elementów wnętrza. Gdy zaś wchodzą w okres dorastania, będą próbowały wprowadzić w życie swoje mniej lub bardziej ekstrawaganckie pomysły dotyczące wnętrz (np. pomalować ściany na ciemnozielono lub czarno, zamiast tapety okleić je jutowymi workami lub starymi gazetami etc.
foto: Krzysztof Zasuwik
Zanim wykończysz ściany
6 Ostrożnie z eksperymentamiGłęboko zastanówmy się nad każdym elementem radykalne zmieniającym strukturę ściany. Czy na pewno jest nam potrzebny? Gdy znudzi nam się kolor – w miarę łatwo przemalujemy ściany. O wiele trudniej odkuć płytki, np. imitujące cegły, zdjąć boazerię, wyprostować wnęki i ściany wybudowane po łuku, zdemontować sztukaterie... Takie elementy dekoracyjne wprowadzajmy więc ostrożnie, pojedynczo. Wtedy łatwiej będzie nam wycofać się z nietrafionego pomysłu.
foto: Piotr Mastalerz
Zanim wykończysz ściany
5. Uwzględnijmy oświetlenieSprawdźmy, w których pomieszczeniach jest dużo słońca w ciągu dnia – tylko tam możemy sobie pozwolić na mocniejszą kolorystykę. Zastanówmy się, jak chcemy oświetlić pomieszczenia – czy planujemy więcej świateł bocznych (kinkietów, lamp stojących), czy też wolimy mocne, górne oświetlenie centralne? Jak zamierzamy oświetlić obrazy lub fotografie umieszczone na ścianach (dobrze jest przewidzieć wtedy wyprowadzenie źródeł zasilania dla przyszłych lamp). Ile okien jest w pomieszczeniu, jakiej są wielkości, na które ściany pada przez nie światło (farby czy tapety na tych ścianach będą szybciej traciły barwę)?
foto: Piotr Mastalerz
Zanim wykończysz ściany
4. Myślmy perspektywicznieZastanówmy się, jak chcemy eksponować lub przechowywać różne przedmioty, np. książki, bibeloty, kolekcje szkła i ceramiki, obrazy etc. Czy będziemy wykorzystywać w tym celu stojące przy ścianach witryny i regały, czy też zamierzamy zabudować ściany, tworząc wnęki? I czy ściany mają stanowić tło dla aranżacji mieszkania, czy wprost przeciwnie – stać się jednym z kluczowych jej elementów?
foto: Krzysztof Zasuwik
Zanim wykończysz ściany
3 Wybierzmy swój stylPrzeanalizujmy, jakie wnętrza podobają nam się bardziej? Czy dobrze czujemy się w pomieszczeniach przytulnych i urządzonych bez ekstrawagancji, ale nowocześnie? Czy może pociągają nas wnętrza rustykalne? A może jesteśmy zwolennikami klasyki i miłośnikami antyków? Czy też odwrotnie – podobają się nam minimalistycznie zaaranżowane mieszkania? Każdy z tych stylów potrzebuje innej oprawy i wpływa na dobór materiałów wykończeniowych.
foto: Marcin Czechowicz
Zanim wykończysz ściany
2. Uważajmy na koloryZastanówmy się dobrze, czy purpurowo-fioletowe pasy na ścianie, które widzieliśmy na zdjęciu w ulubionym piśmie wnętrzarskim, są na pewno tym, o czym marzymy na dłuższą metę? I choć wydały nam się niezwykle pociągające i takie niesamowite, czy na pewno nie znudzą się nam po miesiącu? Czy wręcz nie będą nas drażniły? A także czy pasują do stylu i kolorystyki naszych mebli oraz naszego charakteru?
foto: Marcin Czechowicz
Zanim wykończysz ściany
1. Sięgnijmy do przeszłościPrzypomnijmy sobie, jak wyglądały ściany w naszych poprzednich mieszkaniach, jakie miały kształty, kolory, faktury. Zastanówmy się, czy dobrze czuliśmy się w ich otoczeniu, czy może pragnęliśmy już odmiany? Czy w nowym domu chcemy skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, czy też uważamy, że przyszedł czas na wprowadzenie w życie nowych pomysłów?
foto: Radosław Wojnar
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...