Zrób to sam: 3w1– składane biurko dla dziecka, szafeczka i tablica – sekretarzyk krok po kroku!
Trzy w jednym: składany na ścianę stolik czy biureczko dla dziecka, doskonałe do nauki i twórczej aktywności, półeczki na wszystkie przydatne przybory piśmiennicze oraz tablica, na której kredą można do woli pisać i rysować. Jak wykonać taki sekretarzyk? Z naszą fotoinstrukcją krok po kroku to dziecinnie proste!
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę z tablicą i półkami na przybory
Składany stolik montowany do ściany to nie tylko biureczko do odrabiania lekcji czy aktywności twórczej, ale też wygodna szafeczka na przybory piśmienne i inne akcesoria, a także niewielka tablica!
foto: living4media
Zrób to sam: 3w1– składane biurko dla dziecka. Krok 1 – materiały i narzędzia
Potrzebne materiały to:
Sklejka brzozowa 15 mm (wymiary w opisie kolejnego zdjęcia),Płyta pilśniowa 12 mm,Zamknięcie magnetyczne,Zatrzask (do blokowania złożonego blatu)Zawiasy do blatów uchylnych (4 szt.),Taśma parciana,Mocowania do półek (8 szt.),Kołki płaskie (rozmiar 0), Wkręty do drewna 3,5 x 16 mm,Śruby z łbem okrągłym 4 x 16 mm z dwiema dopasowanymi podkładkami (8 szt.)Klej do drewna,Olej lub wosk bezbarwny,Farba tablicowa (tu ciemnozielona),Farba akrylowa w kolorze ściany,Taśma malarska.
Potrzebne narzędzia to:Miarka składana,Kątownik, Blok szlifierski,Papier ścierny (ziarno 120 i 180),Wiertło (5 mm, 14 mm),Duże skręcane ściski stolarskie,Wałek malarski,Mały wałek malarski, Kuweta malarska,Pędzel, Nożyczki, Poziomica,Szydło,Zapalniczka, Ścierka, Młotek,Śrubokręt,Wkrętarka beprzewodowa,Frezarka,Piła tarczowa ręczna lub szlifierka kątowa z prowadnicą,Szlifierka mimośrodowa.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 1 – wymiary formatek płyty
Wymiary formatek dla sklejki grubości 15 mm
szafka wisząca
boki pionowe (2 szt.) – 75,00 x 16,00 cmboki poziome (2 szt.) – 60,00 x 16,00 cmłącznik przedni (1 szt.) – 57,00 x 3,00 cmłączniki tylne (2 szt.) – 57,00 x 7,00 cmpółki (2 szt.) – 57,00 x 10,00 cm
blat
blat (1 szt.) – 71,20 x 56,60 cmpionowe boki ramki obiegającej tablicę (2 szt.) – 71,20 x 3,00 cmpoziome boki ramki obiegającej tablicę (2 szt.) – 50,60 x 3,00 cm
podstawa
boki pionowe (2 szt.) – 64,00 x 6,00 cmboki poziome (2 szt.) – 38,20 x 6,00 cmelementy uchwytu podstawy (2 szt.) – 27,50 x 3,00 cm
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 2
Zaczynamy od przycięcia sklejki, tak by powstały formatki o podanych wymiarach. Zadanie ułatwi blok twardego styropianu podłożony pod płytę.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 3
Oznaczamy symetrycznie miejsca pod płaskie kołki, a następnie ostrożnie frezujemy odpowiednie nacięcia. Powinny mieć szerokość połowy grubości materiału. Tu, przy sklejce grubości 15 mm, frezujemy więc nacięcia szerokości 7 mm.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 4
Następnie szlifierką oscylacyjną starannie wygładzamy sklejkę, zwracając uwagę zwłaszcza na obszary ingerencji – linie cięć i frezowań. Najpierw wykorzystujemy do tego papier ścierny z ziarnem 120, a następnie 180.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 5
Klasyczny klej do drewna, który gwarantuje mocny chwyt, wprowadzamy do wszystkich frezów. Następnie w połowę z otworów (np. tylko na ściankach poziomych) wkładamy kołki płaskie.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 6
Ostrożnie łączymy z sobą 4 elementy tworzące korpus szafki. W kolejnym kroku dodamy do nich 3 elementy poprzeczne: 2 od strony pleców, 1 od frontu.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 7
Dbamy o to, by poprzeczka wklejana od frontu zapewniała miejsce uchylnej klapie – musi więc być odsunięta od brzegu skrzynki o grubość chowającego się tam blatu wraz z ramką obiegającą tablicę, czyli 30 mm. Nie żałujemy kleju, który w przypadku elementów stykających się krawędziami nakładamy na całej długości.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 8
Przy pomocy stalowego kątownika sprawdzamy, czy skrzynka na pewno ma kształt prostopadłościanu. Następnie zakładamy ściski i dokręcamy je. Raz jeszcze przykładamy kątownik, by upewnić się, że mebel nie stracił odpowiedniego kształtu.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 9
Półeczki, które znajdą się w szafce, skręcamy mocno ściskami. Używamy podkładki, by nie zrobić wgniecenia! Na linii styku obu płaszczyzn od krótszych boków wiercimy po dwa otwory. Dzięki temu powstaną zagłębienia, w których schowają się bolce mocujące półeczki.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 10
Kolejny krok to oczywiście wiercenie od wewnątrz skrzynki otworów pod bolce trzymające półki. Należy się upewnić, że linie pomocnicze biegną poziomo, a rozstaw otworów starannie przenieść (najprościej odrysować) z rozstawu frezów wykonanych w bokach półek. Należy jednak uwzględnić odsunięcie półeczek od ściany o grubość poprzecznych desek w głębi mebla oraz grubość płyty pilśniowej, która posłuży za plecy sekretarzyka.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 11
Papierem ściernym o gradacji 180 starannie szlifujemy elementy obramowania tablicy oraz podstawy. Zwracamy uwagę na linie cięcia i krawędzie (powinny zostać delikatnie złagodzone).
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 12
Montaż podstawy blatu odbywa się tak jak montaż korpusu, tzn. za pomocą płaskich kołków i kleju do drewna. Widoczne na zdjęciu drobne listewki to elementy uchwytu, który przy meblu złożonym służy za półeczkę na kredę.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 13
Blat z jednej strony malujemy farbą tablicową, stosując się do zaleceń producenta preparatu. Brzegi osłaniamy taśmą malarską na szerokość 3 cm, by pozostały surowe. Tam przykleimy ramkę obiegającą tablicę.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 14
Płytę pilśniową malujemy obustronnie na kolor ściany lub po prostu na biało. Dlaczego z dwóch stron? Gdy się zabrudzi, będzie można ją po prostu odwrócić. Z kolei olejem lub woskiem warto zabezpieczyć półeczki i uchwyty, tak by nie przyjmowały kolorów kredy.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 15
W kolejnym kroku przyklejamy wąską ramkę. Gdy okoli tablicę, nada jej efektowniejszy wyraz, a jednocześnie ułatwi trwały montaż ruchomej podstawy blatu.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 16
Zawiasy, które połączą blat-tablicę z korpusem mebla, należy przymocować co najmniej 3 wkrętami w każdym skrzydełku.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 17
Podobnie należy zamocować podstawę. Należy przy tym pamiętać, że jak cała grubość blatu tablicy ma się chować w szerokości korpusu sekretarzyka, tak podstawa ma się po złożeniu chować w ramce tablicy.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 18
Podczas montażu blatu musimy zwrócić uwagę na równe odstępy jego pionowych krawędzi od ścianek korpusu. Dzięki temu podczas zamykania i otwierania mebel nie będzie skrzypiał.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 19
Dzięki nawet niewielkiemu zamkowi magnetycznemu zamocowana na zawiasach noga nie będzie się otwierała, gdy zamknięty mebel będzie służył jako tablica. Aby go wprowadzić, trzeba będzie wyfrezować lub wywiercić odpowiedni do kształtu zamka otwór w dolnej poprzeczce nogi. Z kolei zatrzask zamontowany na taśmie parcianej zabezpieczy przed otwarciem samą klapę. To ważna funkcja, dlatego całe zapięcie należy zamontować solidnie. Jeśli taśma jest wykonana z włókna sztucznego, warto po przycięciu ostrożnie nadtopić jej końce nad płomieniem zapalniczki. Dzięki temu nie będą się strzępić.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 20
Korpus mebla należy przymocować do ściany przy pomocy wkrętów z kołkami 8-mm. średnicy, które przejdą przez szerokie, równoległe do ściany deski w tylnej części korpusu. Podczas montażu musimy upewnić się, że blat wsparty na opuszczonej nodze jest poziomy w obu osiach. Niezbędna jest do tego precyzyjna poziomica.
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 21
Plecy mebla, czyli pomalowaną płytę pilśniową, wystarczy wstawić. Nie przewróci się, gdyż...
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę. Krok 22 – ostatni!
...przytrymają ją półeczki na akcesoria piśmiennicze. Hurra! Po zamontowaniu półeczek mebel jest skończony!
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę
Gotowe! Dziecko może już korzystać z mebla – ułożyć na półeczkach wszystkie przybory, pisać czy rysować na blacie...
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę
...a po złożeniu biurka prostym, niewymagającym wysiłku ruchem...
foto: living4media
Zrób to sam: stolik dla dziecka składany na ścianę
...także rysować czy pisać po tablicy!
foto: living4media
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...