Kolor czerwony we wnętrzu: jaki kolor pasuje do czerwonego, kolory farb, inspirujące zdjęcia

2021-10-26 10:58

Kolor czerwony ożywi wnętrze i doda mu charakteru, ale musi być umiejętnie stosowany. Zobacz, jaki kolor pasuje do czerwonego, jakie kolory farb mamy do wyboru oraz jakie są ich ceny. Podpowiadamy, jak stosować kolor czerwony we wnętrzu.

Spis treści

  1. Kolor czerwony: jakie kolory farb mamy do wyboru?
  2. Kolor czerwony na dużej, jednolitej powierzchni
  3. Kolor czerwony we wnętrzu: kilka rozrzuconych akcentów
  4. Czerwony kolor ścian: jaki kolor pasuje do czerwonego?
  5. Moc koloru czerwonego w aranżacji wnętrza
  6. Czerwony kolor dopasowany do typu osobowości
  7. Aranżacja wnętrz w kolorze czerwonym
  8. Kolor czerwony - inspiracje

Kolory ścian to nie tylko element aranżacji, lecz także bardzo często jej wyznacznik. Barwy są jednym z tych elementów, na które zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Nie pozostajemy wobec nich obojętni, a nasze samopoczucie jest silnie od nich uzależnione. Kolor czerwony na ścianach nie pozostanie bez echa. Zarówno ze względu na ostateczny wyraz aranżacji, jak i nasze podejście do świata i otoczenia. Co to oznacza w praktyce?

Kolor czerwony ociepla i dynamizuje wnętrze. Nie sposób nie zauważyć takiego koloru ścian. Czerwony kolor dodaje aranżacji wnętrz życia, a na mieszkańców może działać pobudzająco. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem czerwonego koloru powinna jednak być przemyślana i wyważona, aby we wnętrzu nie zapanował kolorystyczny chaos.

Dlatego należy go stosować we wnętrzach oszczędnie – najlepiej punktowo, w kolorze dodatków i mebli. Zdarzają się również wnętrza z czerwonym kolorem ścian – jednak rzadko barwa ta występuje na wszystkich ścianach. Zazwyczaj na czerwono podkreślona zostaje jedna ściana we wnętrzu.

Zobacz też: Biel we wnętrzach. Jakie są odcienie koloru białego? Jak dobierać efekt do pomieszczenia? >>>

Kolor czerwony: jakie kolory farb mamy do wyboru?

Aby czerwony kolor ścian nie rozpraszał uwagi i nie przytłaczał aranżacji, stosuj go oszczędnie. Wybieraj kolory farb w rozbielonych odcieniach czereśni, koralu, maliny.

Jednych zachwyci czerwień koralowa, innych strażacka, jeszcze innych pomidorowa, a są też wielbiciele czerwieni malinowej. Odcienie te różnią się między sobą temperaturą barwy. Czerwień koralowa jest ciepła, natomiast malinowa, ze względu na domieszkę koloru niebieskiego, będzie chłodna w odbiorze. I jeszcze jedno. Kolor czerwony najlepiej sprawdzi się we wnętrzach w stylu nowoczesnym, glamour i retro.

Sprawdź: Jak malować ściany: uważaj na błędy! Co źle robimy malując pokój - porady malarskie>>

Kolor czerwony na dużej, jednolitej powierzchni

Okazuje się, że kolor czerwony we wnętrzach mieszkań dobrze wygląda na jednej, ale sporej powierzchni. Może to być czerwona ściana, duża czerwona szafka pod umywalką, czerwona szafa lub wykładzina dywanowa w sypialni. Taka ilość czerwieni wygląda znakomicie samodzielnie lub przełamana dekoracjami w innym kolorze. Dobrym przykładem będzie czerwona ściana: w sypialni umieśćmy na niej kolekcję ramek z rodzinnymi zdjęciami, a w łazience białą, tradycyjną ceramikę – wtedy biel ceramiki wyda się niezwykła, a nie czerwień ściany. Możemy zaszaleć z czerwonymi frontami szafy wnękowej w sypialni lub w przedpokoju. Chodzi o naprawdę zdecydowanie dużą, ale spójną i jednorodną powierzchnię.

Zobacz też: Niebieskie ściany w salonie: 10 pomysłów na nowoczesny salon. PORADY i ZDJĘCIA >>>

Kolor czerwony we wnętrzu: kilka rozrzuconych akcentów

Nie zawsze jesteśmy pewni, czy kolor czerwony sprawdzi się we wnętrzu mieszkania, tego naszego jedynego i wymarzonego. Potrzebujemy ożywienia spokojnej przestrzeni, ale boimy się efektu oczopląsu. Decydujemy się wtedy na małe i pojedyncze elementy, czyli poduszki na sofie czy kilka rozrzuconych czerwonych płytek na ścianie w kuchni wśród białej reszty. Czasem decydujemy się na czerwoną ceramikę sanitarną w łazience. Ciekawie może wyglądać czerwony grzejnik lub lodówka we wnętrzu retro. Jednak często okazuje się, że drobne czerwone elementy porozrzucane po całym wnętrzu szybko zaczynają nas denerwować. Okazuje się, że dużo drobnych elementów staje się bardziej zauważalne niż jeden duży. Małe elementy wprowadzają optyczny nieporządek i niepokój. Brzmi to dziwnie, ale takie jest odczuwanie intensywnych kolorów na neutralnym tle. Jeśli więc decydujemy się na coś w kolorze czerwonym, ale cała czerwona ściana to zdecydowanie za dużo, wybierzmy wtedy czerwoną lodówkę, stojący wieszak w przedpokoju lub czerwone drzwi. Ale zawsze lepiej, by to była jedna zdecydowana rzecz niż kilka małych rozrzuconych po całym wnętrzu.

Polecamy: Ściany w kolorze OFF WHITE: prostota, szyk i elegancja! Poznaj OFF WHITE!>>

Czerwony kolor ścian: jaki kolor pasuje do czerwonego?

Czerwony kolor ścian jest dość wymagający w ostatecznym ograniu. Czerwony kolor ścian może zdominować i przytłoczyć wnętrze. Jeśli połączymy go z barwami dopełniającymi (odcienie czerwieni), wnętrze będzie bardzo wyraziste i mocne. Umiejętne zestawienie go i lekkie „przygaszenie" poprzez stonowane zestawienia sprawi, że zaprezentuje się on absolutnie wyjątkowo. Zatem jaki kolor pasuje do czerwonego? Warto go odrobinę zrównoważyć stosując kontrastowe kolory ścian i farb. Czerwony kolor ścian ładnie połączy się z jaśniejszymi barwami – beżami, odcieniami piasku czy cappuccino. W niewielkiej ilości możesz sięgnąć nawet po zgaszony oranż.

Czerwień świetnie zaprezentuje się w połączeniu z kolorem szarym czy nieśmiertelną bielą. Zestawienie czerwieni z głęboką czernią pokaże z kolei wyjątkową „klasę" wnętrza. Jeśli chcesz nadać swojemu wnętrzu nieco orientalnego charakteru – możesz postawić na nieco ekstrawaganckie połączenie czerwieni z przytłumionym odcieniem koloru niebieskiego lub fioletowego.

Jeśli kolor czerwony ścian połączymy z barwami dopełniającymi (odcienie czerwieni), wnętrze będzie bardzo wyraziste i mocne. Warto więc je odrobinę zrównoważyć, stosując kontrastowe kolory ścian i farb.

Charakter czerwieni idealnie podkreślą elementy w kolorze pomarańczowym. Tutaj jednak wskazany jest umiar - nadmiar koloru pomarańczowego w połączeniu z nasyconą czerwienią wyraźnie wzmaga apetyt. W przypadku postawienia na czerwone wnętrze pamiętajmy, że kolor ten nie nadaje się do małych pomieszczeń. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do aranżowanej przestrzeni mocnego akcentu i drobiazgów w żywym kolorze, natomiast jako barwę bazową wybierzmy taką, która pozwoli na optycznie powiększenie pomieszczenia.

Czerwony kolor ciekawie łączy się we wnętrzach z szarościami, czernią, brązem ecru oraz ciepłym kolorem drewna. Białe wnętrza, z czerwonymi dodatkami, staną się bardzo dynamiczne i kolorowe. Kolor czerwony w aranżacji wnętrz będzie się dobrze czuł w towarzystwie bieli i czerni. Starajmy się zachować kolorystyczny umiar, gdyż czerwony to wymagający kolor, który z innymi kolorami tworzy bardzo silne kontrasty.Kolory farb – ceny i dobre połączenia dla czerwonego koloru ścian:

kolory wnętrz - łączymy czerwień
Autor: Redakcja

Moc koloru czerwonego w aranżacji wnętrza

Czerwony - kolor ten, choć trudny i wymagający w odpowiednim ograniu, może okazać się elementem, który wyznacza styl aranżacji i decyduje o jej ostatecznym wyrazie. Ognista czerwień pobudzi nas do życia i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Przebywanie we wnętrzach skąpanych w kolorze miłości przyspieszy pracę serca i wyraźnie podniesie ciśnienie krwi. Pochodne koloru czerwonego we wnętrzu sprawią, że poczujemy się w nich szczęśliwsi i radośniejsi. Decydując się jednak na tak wyrazisty kolor ścian, należy pamiętać, że granica dobrego smaku jest tutaj bardzo płynna. Nadmierna ilość czerwieni w jednym wnętrzu może nas zniechęcić i działać wręcz odpychająco. W kwestii kolorów ścian we wnętrzu warto wiedzieć, że kolor czerwony najlepiej zaprezentuje się na jednej, dużej powierzchni. Dlatego też, w projektach wnętrz najczęściej możemy spotkać się z jedną czerwoną ścianą, która idealnie wybija się na prowadzenie we wnętrzu, jednocześnie nie przytłaczając go.

Zobacz też: Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim >>>

Czerwony kolor dopasowany do typu osobowości

Jak wiadomo, kolory mają ogromną moc oddziaływania. Bez wątpienia nie pozostają nam one obojętne. Z uwagi na to, aranżując swoje wnętrze mieszkalne, warto wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje i to, w otoczeniu jakich kolorów czujemy się komfortowo. Kolor czerwony i wszystkie jej barwy pochodne są barwami, które silnie na nas oddziałują i pobudzają. Wnętrza skąpane w czerwieni będą idealnym rozwiązaniem dla osób pesymistycznie nastawionych do świata i życia. Nie sprawdzą się natomiast w przestrzeniach zamieszkałych przez znerwicowane i niecierpliwe osobowości.

Nie przegap: Znaki zodiaku a kolory wnętrz - wybierz barwę dla siebie! >>>

Przebywanie w otoczeniu czerwonego koloru – na przykład na ścianach – może powodować przypływ energii. Ale patrząc za długo na czerwony kolor we wnętrzach, możemy poczuć się rozdrażnieni i przytłoczeni tą mocną barwą. Dlatego czerwony kolor we wnętrzach warto stosować w dodatkach oraz kolorach mebli. Plama mocnej, czerwonej barwy może być ciekawym kontrapunktem dla spokojnej bazy we wnętrzu. Aranżacja wnętrz z czerwonym kolorem wymaga wyczucia, ponieważ łatwo przesadzić z ilością czerwonych dodatków.

Sprawdź także: Naklejki na ścianę do salonu - pomysłowe aranżacje >>>

Aranżacja wnętrz w kolorze czerwonym

Kolor czerwony w aranżacji wnętrza może się pojawić tylko w dodatkach. Znajdziemy go wówczas na dywanie, krzesłach, sofie albo czerwonych poduszkach i podkładkach stołowych. Aranżacja w czerwieni może dotyczyć także większych powierzchni – czerwonych ścian lub zabudowy kuchennej w czerwonych barwach. Zwykle jest ona jednak wyważona i stonowana innymi, spokojniejszymi kolorami. Czerwona aranżacja wnętrz spodoba się osobom, które lubią odważny i nowoczesny wystrój. Przed podjęciem decyzji warto jednak zapoznać się z ciekawymi projektami wnętrz w czerwonym kolorze.

Kolor czerwony - inspiracje

Wnętrza w kolorze czerwonym kuszą mocną energią i działają pobudzająco. Aranżacja wnętrz z kolorem czerwonym może być ciekawa i nowoczesna. Zobacz zdjęcia wnętrz w czerwieni.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?
Nasi Partnerzy polecają