10x KUCHNIE W DREWNIE: z czym zestawiać i jak łączyć? Inspiracje, porady, zdjęcia
Kuchnia w drewnie - zarówno te z litego drewna, jak i z forniru wyglądają szlachetnie, elegancko i sprawiają, że wnętrze zyskuje przytulny klimat. Jakie dobrać do nich blat, podłogę, co położyć na ścianie nad blatem. Kuchnie drewniane ZDJĘCIA
Autor: Andrzej Szandomirski
Spis treści
- Kuchnia w drewnie: jaki wybrać blat?
- Kuchnia w drewnie: jaka podłoga do niej pasuje?
- Kuchnia w drewnie: co nad blatem?
- Kuchania w drewnie - GALERIE ZDJĘĆ
Kuchnia w drewnie? Pierwsze skojarzenie to wnętrze w stylu rustykalnym lub tradycyjnym. Tymczasem kuchnie w drewnie świetnie się też sprawdzają w pomieszczeniach nowoczesnych. Jeden warunek – fronty powinny być proste, gładkie, bez zbędnych zdobień. Najczęściej zabudowę robi się z jednego gatunku drewna, ale modne jest też łączenie dwóch rodzajów drewna, np. szafki dolne są z ciemnego gatunku, górne – z jasnego. W modnych kuchniach drewnianych zestawia się również fronty fornirowane z lakierowanymi laminatowymi albo ze stalowymi.
Zobacz: Nowoczesne wnętrza domu: drewno w roli głównej >>>
Kuchnia w drewnie: jaki wybrać blat?
Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń co do wyboru blatu do kuchni drewnianej. Kamień, kompozyt, konglomerat, laminat, stal, szkło – wszystkie te tworzywa będą pasować, trzeba je jedynie zgrać z zabudową kolorem. Pewnym utrudnieniem aranżacyjnym może się okazać blat drewniany, bo efekt jest często monotonny. Z kuchnią w drewnie z jasnego gatunku ładnie zgrasz blat w jednym z odcieni szarości – od ciemnego do jasnego, jasny beżowy albo w ciemniejszych tonacjach brązu. Dobry też będzie blat ze stali. W przypadku kuchni drewnianej z ciemnego gatunku warto zastosować zasadę kontrastu, dobierając do niej np. blat biały. Efekt będzie bardzo dynamiczny. Gdy dobierzesz do ciemnej drewnianej kuchni blat w podobnym odcieniu, powstanie wrażenie szykowne, nieco tajemnicze.
Przeczytaj: Blat kuchenny – wady i zalety poszczególnych materiałów >>>
Kuchnia w drewnie: jaka podłoga do niej pasuje?
Wybór podłogi do kuchni drewnianej w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia i tego, czy jest ono dostatecznie doświetlone. Jasna podłoga okaże się pomocna w niewielkiej i niedoświetlonej kuchni, bo ją rozjaśni i trochę powiększy wizualnie. W otwartej kuchni w drewnie trzeba również wziąć pod uwagę posadzkę w części salonu. Jeśli decydujesz się na płytki lub drewno na podłodze w kuchni drewnianej, pamiętaj, by nie rywalizowały one z zabudową. Tak więc, gdy fronty są wykonane z gatunku o wyrazistym usłojeniu, podłoga powinna być spokojniejsza.
Polecamy: Płytki do kuchni: jakie płytki do jakiego wystroju kuchni? >>>
Kuchnia w drewnie: co nad blatem?
Na takiej samej zasadzie, na jakiej dobierasz blat i podłogę w kuchni drewnianej, dopasuj tworzywo na ścianę nad blatem. Chroniący ją ekran może być wykonany z takiego samego materiału jak blat albo z innych - kontrastujących z nią materiałów. Ekran drewniany, np. z gatunku o innym odcieniu i ładnie zgrany zresztą wystroju, nada kuchni drewnianej niezwykle przytulny klimat. Szkło i stal ochłodzą temperaturę wystroju. Kamień doda jej wyszukanej elegancji.
Więcej: Szkło nad blatem kuchennym: lacobel. Wybieramy szkło lacobel na ścianę w kuchni >>>
Kuchania w drewnie - GALERIE ZDJĘĆ
Zobacz pomysły na urządzenie kuchni w drewnie. Oto inspirujące galerie zdjęć, dzięki którym bez problemu urządzisz swoją kuchnię.
Nie przegap: NOWOCZESNA KUCHNIA wykończona drewnem. 13 ZDJĘĆ udanych aranżacji kuchni >>>
Autor: archiwum
W tej eko kuchni spotkamy drewno, wiklinę i świeże zioła. Blaty kuchenne z ciepłego w odcieniu drewna ładnie komponują się z jaśniejszą podłogą. Wiklinowy koszyk dodaje kuchni rustykalnego charakteru, a wielka lampa skutecznie oświetla wnętrze.
Autor: bazylia
Na stalowych nogach wspiera się blat, którego powierzchnia przypomina beton. To konglomerat, warstwowo klejony, bardzo wytrzymały. Projekt wnętrza: FORMATIV. stół Convoy, Calligaris – Kler; lampy Tolomeo, Artemide – liralighting.pl; krzesła EPC, proj. Ray Charles Eames, Vitra – mesmetric.com
Autor: Michał Glinicki, Jacek Kucharczyk
Autor: Mariusz Bykowski