8 rzeczy, których nie należy wrzucać do zlewu
Niedrożny zlew to mało przyjemny problem, który często wymaga interwencji specjalisty. Jak tego uniknąć? Warto zwrócić uwagę na rzeczy, które trafiają do zlewu. Co najmniej 8 z nich nie powinniśmy tam wrzucać!
Spis treści
- 1. Fusy kawowe
- 2. Tłuszcz
- 3. Makaron i ryż
- 4. Seler i inne włókniste warzywa
- 5. Skorupki jajek
- 6. Kostki i chrząstki
- 7. Obierki z ziemniaków
- 8. Leki
Wrzucenie fusów czy drobnych odpadów żywnościowych do zlewu często jest kuszące – pozornie szybko i łatwo znikają nam z oczu. Ale niektóre produkty mogą nie tylko zatkać odpływ, lecz także uszkodzić i sam zlew, i instalację.
1. Fusy kawowe
Trafiają do odpływu i szybko znikają… Ale tylko pozornie. Fusy kawowe osadzają się w rurach odpływowych, tworząc tam mało ciekawe „błoto”. A stąd prosta droga do zapchanych rur. Pamiętaj, że fusy można praktycznie spożytkować – jako kompost albo środek przeciw szkodnikom w ogrodzie. Fusy kawowe pochłaniają również nieprzyjemne zapachy (np. w lodówce).
.. Poznaj 12 zastosowań kawy i fusów w domu >>>
2. Tłuszcz
Pięknie wysmażona sztuka mięsa albo chrupiący boczek – co zrobić z tłuszczem, który pozostał na patelni? Zwykle, jeszcze gorący, wlewamy prosto do zlewu. I tu popełniamy błąd, bo tłuszcz jest jednym z głównych sprawców zatorów w rurach odpływowych.
3. Makaron i ryż
Nawet drobne kawałki makaronu mogą przyczyniać się do zatkania odpływu. Podobne ryzyko wiąże się z ryżem. Powód? Pod wpływem wilgoci znacznie pęcznieją. Dlatego jeśli będą się osadzać w przewodach kanalizacyjnych, może być potrzebna interwencja hydraulika.
4. Seler i inne włókniste warzywa
Z włóknami selera nie zawsze radzą sobie nawet młynki montowane w zlewie (popularne zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych). Lepiej więc nawet drobinek tego warzywa nie wrzucać do odpływu – inaczej zator niemal gwarantowany! Podobne zalecenia dotyczą innych włóknistych warzyw, takich jak szparagi, fasolka szparagowa czy kukurydza.
.. Jak odetkać zlew i umywalkę? Sposoby na zatkany odpływ >>>
5. Skorupki jajek
Są twarde, a więc mogą porysować i zlew, i elementy instalacyjne. W połączeniu z innymi produktami (tłuszcz, mąka czy fusy kawy) tworzą trudne do usunięcia zatory. Nie należy więc wrzucać ich do odpływu, tym bardziej że można je praktycznie spożytkować – np. jako odżywkę dla roślin.
6. Kostki i chrząstki
Często stanowią pozostałość po obfitym posiłku i dlatego, prosto z talerzy, trafiają do zlewu. I to także poważny błąd – gdy utkną w odpływie albo osadzą się na innych kleistych substancjach, mogą nie tylko zatkać, lecz nawet uszkodzić rury.
7. Obierki z ziemniaków
Ziemniaki zawierają mnóstwo skrobi i mają „mączną” strukturę. Dlatego pod wpływem dłuższego kontaktu z wilgocią tworzą gęstą zawiesinę. A ta, jak się można domyślić, nie jest przyjazna dla odpływu.
8. Leki
W tym przypadku nie chodzi o szkodliwość dla samej instalacji, lecz dla środowiska. Wraz ze ściekami leki trafiają do gleby, wód i mają bardzo zły wpływ na przyrodę. W konsekwencji – także na nas. Na przykład gdy wyrzucamy antybiotyki, bakterie z czasem mogą się na nie uodpornić! Pamiętajmy, że przeterminowane i niepotrzebne leki zawsze oddajemy do apteki.
Autor: mat. pras. Maxlight
Okazałe lampy wiszące (na zdj. Gamma) doskonale odnajdują się w wyższych i przestronniejszych pomieszczeniach. W tych małych i niskich mogą zaś nieco przytłoczyć wnętrze
Autor: Bernard Białorucki
Dłuższą ścianę zajmuje wysoka zabudowa z piekarnikiem i lodówką, krótszą – szafki stojące z płytą indukcyjnąoraz dwa rzędy wiszących. Pod oknem – zlewozmywak, zmywarka i blat roboczy pełniący też funkcję stolika.
Autor: Maria Miklaszewska
Jak odnowić blat kuchenny?