AGD do małej kuchni. Co warto mieć, czego nie kupować? ZALETY i WADY rozwiązań
Urządzanie małej kuchni wymaga zastosowania sprytnych i ergonomicznych rozwiązań. To dotyczy także wyboru sprzętów AGD, które nie zagracą ani nie zdominują niewielkiej przestrzeni, a jednocześnie spełnią swoje przeznaczenie. Sprawdzamy, jak dobrać AGD do małej kuchni i na co zwrócić uwagę.
Spis treści
- AGD do małej kuchni
- 1. Lodówka do małej kuchni
- 2. Zmywarka do małej kuchni
- 3. Pralka do małej kuchni
- 4. Płyta grzewcza do małej kuchni
- 5. Piekarnik do małej kuchni
- 6. Okap do małej kuchni
- Sprzęty AGD do kuchni: 2 w 1 i 3 w 1
AGD do małej kuchni
Niewielki metraż kuchni nie oznacza, że musimy rezygnować z konkretnych sprzętów na rzecz oszczędności przestrzeni. Obecnie, wiele firm oferuje sprzęt AGD, który idealnie zmieści się do małej kuchni czy aneksu kuchennego w kawalerce. Szerokość AGD do małej kuchni z reguły nie przekracza 50 cm.
Oto sprzęty AGD, których nie może zabraknąć w małej kuchni:
1. Lodówka do małej kuchni
Lodówka to podstawa wyposażenia każdej kuchni, nawet tej najmniejszej. Wybór lodówki jest w dużej mierze podyktowany stylem życia oraz liczbą domowników. Singiel, który rzadko jada w domu raczej nie będzie potrzebował dużej dwudrzwiowej lodówki.
Doskonałym wyborem do małych kuchni są lodówki podblatowe, które – jak sama nazwa wskazuje – możemy bez problemu wsunąć pod blat. Na rynku najdziemy modele do zabudowy i wolnostojące, więc bez problemu dopasujemy lodówkę do wystroju wnętrza.
Jeśli jednak podblatowa lodówka jest zbyt mała, ale wciąż nie możemy pozwolić sobie na pełnowymiarowy sprzęt, możemy wybrać wyższą lodówkę o szerokości 45-55 cm.
2. Zmywarka do małej kuchni
Może się wydawać, że zmywarka to urządzenie zbędne i tylko zabierające miejsce. Oczywiście, dysponując zlewem możemy obejść się bez zmywarki, myjąc brudne naczynia ręcznie.
Jednak posiadanie zmywarki nie tylko jest wygodne, ale również może nam pomóc oszczędzić na rachunkach. Warto więc zastanowić się nad jej zakupem.
Nowoczesne zmywarki do małych kuchni to głównie urządzenia o szerokości 45 cm. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, ich wnętrza zaprojektowane są tak, by zmieściło się w nich jak najwięcej naczyń.
W sklepach znajdziemy również modele kompaktowe, czyli sprzęty w wersji mini – w przypadku zmywarek zazwyczaj są to urządzenia o wysokości 45 cm i szerokości 60 cm, które można zabudować (są również modele wolnostojące) pod blatem lub na wysokości rąk.
Coraz więcej marek oferuje swoim klientom również zmywarki ładowane od góry, montowane np. przy zlewie. To ciekawe i niezwykle funkcjonalne rozwiązanie świetnie sprawdzi się w niewielkiej kuchni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.
3. Pralka do małej kuchni
Pralkę możemy schować w łazience, przedpokoju lub umieścić ją w kuchni. W niewielkich pomieszczeniach doskonale spiszą się pralki w wersji slim, które są nawet kilkanaście cm węższe od tradycyjnych, pełnowymiarowych modeli.
Idealne AGD do małej kuchni to pralka ładowana od góry – nie tylko łatwiej ją wkomponować w przestrzeń, ale dzięki drzwiczkom otwieranym od góry mamy do niej zawsze dobry dostęp.
Wybierając pralkę do małej kuchni warto zastanowić się nad zakupem modelu 2 w 1, czyli pralko-suszarki. Dzięki niej szybciej wysuszymy ubrania nie będziemy musieli stawać na głowie, by znaleźć miejsce dla rozkładanej suszarki na pranie.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Małe AGD do kuchni. Drobne sprzęty, które mogą się przydać w kuchni
- Zmywarka do naczyń to czysty zysk! Wybieramy najlepsze zmywarki do kuchni
- Mała kuchnia w bloku. Inspiracje i pomysły, jak urządzić małą kuchnię w bloku
- Gdzie i jak ustawić pralkę, by wygodnie z niej korzystać? Sprawdzone sposoby
4. Płyta grzewcza do małej kuchni
W małej kuchni nie potrzebujemy 4 palników – jeśli mieszkamy sami lub z drugą osobą, dwupalnikowa płyta grzewcza w zupełności wystarczy.
Dobrym pomysłem będzie wybór małej płyty indukcyjnej lub ceramicznej, pod którą jeszcze zmieści się szuflada lub szafka na garnki, lub inne kuchenne akcesoria. Płytę grzewczą możemy kupić razem z piekarnikiem, wtedy będzie on zamontowany tuż pod nią.
Ciekawą pozycją na rynku są narożne kuchenki dostosowane do niewygodnych kątów. To świetny pomysł na ergonomiczne urządzenie problematycznej przestrzeni (do takiej zaliczają się wszelkiego rodzaju kąty i narożniki).
Dwupalnikowe płyty indukcyjne, ceramiczne i gazowe nazywane płytami domino mają zazwyczaj szerokość 30-35 cm. W sklepach znajdziemy również płyty o trzech polach, które mają szerokość 45 cm.
Kupując płytę grzewczą warto dobrać piekarnik (jeśli chcemy zamontować go pod płytą) oraz okap o tej samej szerokości co płyta.
5. Piekarnik do małej kuchni
Jednym ze sprzętów AGD do małej kuchni, z którego rezygnujemy najczęściej jest piekarnik. Ale wcale nie musimy tego robić. Wystarczy kupić model kompaktowy, który nie zajmie dużo miejsca.
Piekarnik do małej kuchni to urządzenie np. o wysokości 45 cm i szerokości 60 cm. Wolnostojący kompaktowy piekarnik wyglądem przypomina kuchenkę mikrofalową – mimo niepozornego wyglądu, ten sprzęt potrafi wszystko, co pełnowymiarowy piekarnik.
Co więcej – kompaktowe piekarniki często wyposażone są w funkcję mikrofal i opcję pieczenia na parze. Kupując jedno urządzenie, zyskujemy tak naprawdę trzy!
Zaletą małych piekarników jest ich oszczędność – szybciej się nagrzewają i w efekcie zużywają mniej prądu. Są również łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Możemy położyć je na blacie lub zabudować.
Oczywiście nie da się ukryć, że mały rozmiar nie pozwala na pieczenie większych ilości potraw, ale poza tym, kompaktowe piekarniki to naprawdę wart uwagi sprzęt.
6. Okap do małej kuchni
Dobrej jakości okap to podstawa wyposażenia każdej kuchni. Na szczęście nie musimy montować ogromnego kominiastego okapu, zajmującego pół ściany w kuchni.
Nowoczesne okapy możemy sprytnie ukryć pod górną szafką. Możemy też zdecydować się na model do zabudowy chowany w szafce, okap wysuwany, a także – co jest niezwykle wygodne i praktyczne – zainwestować w okap montowany w blacie, tuż przy płycie grzewczej.
Zaleta okapu chowanego w blacie jest jego dyskretny wygląd – można go schować, by był zupełnie niewidoczny.
Sprzęty AGD do kuchni: 2 w 1 i 3 w 1
Oprócz pojedynczych sprzętów AGD do małej kcuhni, producenci oferują nam również modele typu 2 w 1 lub nawet 3 w 1. Jak wygląda to w praktyce?
Niektóre firmy oferują na przykład kompaktową zmywarkę i piekarnik jako jedno urządzenie. Sprzęty ustawiane są jeden na drugim.
Innym przykładowym rozwiązaniem, tym razem 3 w 1 jest zestaw składający się z piekarnika, zmywarki i płyty gazowej. Może być to urządzenie wolnostojące, a poszczególne sprzęty ułożone są jeden na drugim.
Taka opcja sprawdzi się szczególnie w mikrokawalerkach i bardzo małych aneksach kuchennych, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.
Na koniec nie możemy zapomnieć również o małym sprzęcie AGD, z którego często rezygnujemy, ponieważ nie mamy miejsca, by go przechowywać. Mikser, blender, ubijaczka, urządzenie do siekania… wszystkie te funkcje możemy mieć w jednym – robocie planetarnym. Jeśli nie chcemy kupować oddzielnie wyżej wymienionych sprzętów, taki robot będzie dobrym wyjściem z sytuacji.
Zajrzyj do najpiękniejszych polskich mieszkań:
Autor: FABRYK-ART
Architekci z FABRYK-ART zdecydowali się na wykorzystanie materiałów, które nie tylko są naturalne (a więc wpisują się w styl eko), ale również odporne na przemijające mody i trendy: drewno, kamień i lastryko.
Autor: Projekt: Katarzyna Szostakowska/Kate&Co, zdjecie: Marta Behling/Pion Poziom
Niewielki salon połączony jest z aneksem kuchennym. Główną rolę w pomieszczeniu gra musztardowa sofa.
Autor: Tomasz Hejna/LAGOMphoto
Strefa dzienna to niesamowicie przestronne pomieszczenie. To zasługa wysokiego sufitu - część pokoi jest na antresoli, dlatego salon ma aż 7 metrów wysokości.