Aranżacja jadalni. Dwie redakcje urządzają nowoczesną jadalnię. Zobaczcie efekty!
Aranżacja jadalni to nie tylko stół z krzesłami. To także oświetlenie stołu i meble pomocnicze. Redakcje Urządzamy.pl i M jak mieszkanie pokazują co przyda się w aranżacji jadalni w mieszkaniu w stylu nowoczesnym!
Autor: Konrad Kalbarczyk
Aranżacja stołu w jadalni w stylu nowoczesnym z wpływami stylu industrialnego. Krzesła przy stole nie sa identyczne. Lekko różnią sie kolorem: są 2 białe i 2 szare. Dzieki temu aranżacja stołu nie jest nudna. Betonowa lampa mimo swojej wagi daje miłe rozproszone światło obejmujące cały blat stołu. Stół - Adam, biały połysk, rozkładany, krzesła (biały/chrom, szary/chrom), lampa - Triangle wisząca Agata Meble
Spis treści
- Aranżacja wnętrz: wygodna jadalnia połączona z salonem
- Więcej: 3 w 1 czyli salon kuchnia i jadalnia
- Aranżacja jadalni: wybieramy odpowiedni stół
- Więcej: tradycyjny stół drewniany
- Aranżacja jadalni: dobieramy krzesła do stołu. A może komplet?
- Zobacz: 10 pomysłów na krzesło do jadalni
- Oświetlenie stołu w jadalni
- Aranżacja jadalni: po co w jadalni meble pomocnicze?
Aranżacja jadalni wydaje się łatwa. Jednak podczas wybierania stołu okazuje się musimy dokładnie przemyśleć wielkość stołu względem salonu, miejsce w którym będzie stał, czy będzie to stałe miejsce stołu czy okazjonalnie będziemy przestawiać w inne miejsce. Gdzie będziemy przechowywać zastawę stołową i obrusy – dobrze żeby były w sąsiedztwie stołu. A co z oświetleniem stołu? Aranżując jadalnię w salonie Agata Meble razem ze stylistką z redakcji M jak mieszkanie staramy się pokazać jak zorganizować wygodną jadalnię w nie zawsze dużym salonie w stylu nowoczesnym.
Aranżacja wnętrz: wygodna jadalnia połączona z salonem
Współczesne aranżacje wnętrz zazwyczaj sytuują aranżację jadalni w salonie. A dokładniej na pograniczu połączonego salonu z kuchnią. Połączone przestrzenie salonu z kuchnią sprzyjają bowiem integracji domowników i gości podczas wspólnych posiłków. Po latach mody na niskie stoliki „ławy”, które pełniły rolą nie tylko stolików kawowych ale także jadalnianych – wyjątkowo niewygodnych, nareszcie wrócił zwyczaj wstawiania regularnych i wygodnych stołów. To czy stół jest okrągły czy prostokątny to już zupełnie inna sprawa. Ważne, że wygodny stół powrócił. Wygodna i dobrze zorganizowana jadalnia to także meble pomocnicze: komoda i przeszklone witryny.
Więcej: 3 w 1 czyli salon kuchnia i jadalnia
Aranżacja jadalni: wybieramy odpowiedni stół
Jeśli salon nie jest zbyt duży, do codziennych posiłków wystarczy nam stół 90x90cm dla 2-3 osób lub 120x80cm dla 3-4 osób. Podczas przyjmowania gości taki stół będzie jednk decydowanie za mały. Warto więc, wybierając stół w sklepie, upewnić się że jest rozkładany. Na czas przyjęcia możemy przecież odrobinę przearanżować salon, tak by stół stał się punktem centralnym. Pamiętajmy, że podczas użytkowania stół prostokątny z odsuniętymi krzesłami przy dłuższych bokach zajmuje mniej miejsca niż mniejszy stół kwadratowy z odsuniętymi krzesłami przy czterech bokach. Przewagą stołów prostokątnych jest to, że na co dzień mogą być jednym bokiem przysunięte do ściany lub do wyspy kuchennej. Stół okrągły jest stołem idealnym, jednak zajmuje zdecydowanie najwięcej miejsca i wymaga dostępu z każdej strony.
Więcej: tradycyjny stół drewniany
Aranżacja jadalni: dobieramy krzesła do stołu. A może komplet?
Ale stół to nie wszystko w aranżacji jadalni, potrzebne są nam jeszcze krzesła. Też powinny spełniać dwa kryteria. Powinny być i ładne i wygodne. Najprzyjemniej korzysta się z krzeseł z miękkimi, tapicerowanymi siedziskami. Oferta sklepów z wyposażeniem wnętrz jest niezwykle bogata. Wśród propozycji znajdziemy gotowe i bezpieczne zestawy stołów z krzesłami. Mamy wtedy pewność, że wszystko do siebie pasuje. Ale przecież możemy żonglować stylami i kolorami. Do starego, drewnianego stołu pasują krzesła minimalistyczne. Przy nowoczesnym sprawdzi się kolekcja klasyków designu – każde może być inne, ale w tym samym kolorze. Możemy też wybrać takie same krzesła ale w różnych kolorach (2 białe i 2 szare). Następnym pytaniem jest to ile krzeseł kupić? Czy tyle ile mieści się na co dzień przy stole czy tyle ile przy stole rozłożonym? Jeśli mamy miejsce do przechowywania dodatkowych krzeseł możemy kupić tyle ile zmieści się przy stole. Jeśli nie, kupmy krzesła składane lub takie, które można sztaplować. Nie ma nic złego w różnych krzesłach przy stole zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu w bloku – chyba każdy gość to zrozumie?
Zobacz: 10 pomysłów na krzesło do jadalni
Oświetlenie stołu w jadalni
Urządzając jadalnię nie możemy zapomnieć o oświetleniu stołu. Najlepiej sprawdza się jedna duża lub 2-3 mniejsze lampy umieszczone nad stołem obejmujące światłem całą powierzchnię blatu. Najlepiej jeśli strumień ciepłego światła skierowany jest do dołu. W przypadku rozkładanego stołu warto rozważyć lampę na ruchomym ramieniu, która będzie podążała za blatem stołu. W jadalni przydaje się także boczne oświetlenie. Jeśli jest to jadalnia w miarę wydzielona z salonu postawmy dwie lampy na komodzie. Podobne funkcje spełnią podświetlane witryny. Boczne światło jest miękkie i przyjemne, po głównym posiłku, podczas deseru, takie światło wystarczy. Jeśli stół jest w niewielkim salonie z kuchnią korzystajmy z innego oświetlenia punktowego w salonie.
Aranżacja jadalni: po co w jadalni meble pomocnicze?
W aranżacji jadalni przydają się także meble pomocnicze. Witryny i komody. Witryny wyeksponują najładniejsze elementy zastawy lub szkło, komody ukryją tekstylia i sztućce, szafki z pełnymi frontami przechowają resztę zastawy stołowej. Blat komody przydaje się także do odstawiania naczyń podczas zmiany dania. Podczas uroczystości na komodzie powinna się także znaleźć dekoracja z ciętych kwiatów lub świeżych owoców. Tak zorganizowana jadalnia na pewno będzie nas cieszyła, będziemy chętnie tam spożywali nie tylko codzienne posiłki ale także przyjmowali gości – rodzinę i przyjaciół.