Aranżacja kuchni: kamienne fronty kuchenne alternatywą dla typowych frontów kuchennych!
Kamienne fronty kuchenne oto nowe spojrzenie na nowoczesną klasykę w aranżacji kuchni! Czy istnieje jakaś alternatywa dla drewnianych, klasycznych frontów szafek kuchennych w aranżacji kuchni, oprócz tych z płyty MDF lakierowanych na wysoki połysk? TAK. Kreatywne podejście do aranżacji kuchni nie zamyka nas jedynie na asortyment dostępny w katalogach sieciówek z wyposażeniem wnętrz!
Autor: Bernard Białorucki
Kamienne fronty kuchenne to nic innego jak doskonała w aranżacji surowych wnętrz okleina z łupka kamiennego. Chropowata, zróżnicowana faktura okleiny i jej piękne, ciemnoszare wybarwienie nabrały charakteru w zestawieniu z jaśniejszym blatem imitującym beton.
Spis treści
- Kamienne fronty kuchenne: kuchnia wyrwana z konwencji
- Aranżacja kuchni: fronty mebli kuchennych okleina kamienna
- Kamienne fronty kuchenne: wnękowa spiżarnia
- Aranżacja szarej kuchni: kamienna wyspa kuchenna
- Kuchnia z kamiennymi frontami: KOSZTORYS
Urządzamy nową kuchnię: jesteśmy pełni ekscytacji, pomysłów, nowych funkcjonalnych rozwiązań aż... do czasu wizyty w sklepie meblarskim. Wybierając meble kuchenne gotowe lub na wymiar ma dwie propozycje: drewno bądź lakier - to w zasadzie tyle w temacie dostępnych frontów kuchennych. Oczywiście, osiągalne są jeszcze różne „wariacje na temat” (kuchnie fornirowane, aluminiowe, fronty kuchenne szklane), ale czy istnieje jakaś nietuzinkowa droga do wyrwania się z tej dualistycznej konwencji sposobu aranżacji kuchni? Mamy dla Was projekt niezwykłej aranżacji kuchni z kamiennymi frontami kuchennymi! Jak to możliwe? Oto szara kuchnia z kamienia.
Kamienne fronty kuchenne: kuchnia wyrwana z konwencji
Aranżacja kuchni otwartej na salon w zamierzeniu nie miała mieć nic wspólnego z kuchnią klasyczną lub stricte nowoczesną konwencją urządzania kuchni. Właścicielom zależało na tym, by otwarta kuchnia miękko wtapiała się w salon, nie tworząc silnie odrębnej przestrzeni. Musiała zatem być i elegancka i nieco mniej kuchenna – stąd pomysł na rezygnację z górnych szafek kuchennych. W ich miejscu postawiono za to na bardzo „salonową” tapetę z heksagonalnym wzorem, która stworzyła wysublimowane tło dla stylowej nadstawki kredensu, pasującej do mebli w pokoju dziennym i znacznie ocieplającej wizerunek wystroju szarej kuchni. Zabytkowa nadstawka stała się też znakomitym pretekstem do atrakcyjnej ekspozycji domowych serwisów kawowych i kolorowego szkła w aranżacji kuchni.
Aranżacja kuchni: fronty mebli kuchennych okleina kamienna
Szarość, czerń i antracyt stanowić miały jednak główną oś kolorystyczną aranżacji kuchni. Pomysł na kamienne wykończenie dolnej partii szafek kuchennych to inicjatywa projektantki – Karoliny Wilk. Kamienne fronty kuchenne to nic innego jak doskonała w aranżacji surowych wnętrz okleina z łupka kamiennego. Chropowata, zróżnicowana faktura okleiny i jej piękne, ciemnoszare wybarwienie nabrały charakteru w zestawieniu z jaśniejszym blatem imitującym beton. W aranżacji kuchni betonową okładzinę podwyższono również do wysokości fragmentu ściany ponad blatem właściwym, stąd dekoracyjna tapeta zdobiąca ścianę w kuchni jest skutecznie chroniona przed zachlapaniem. Jasna, szaro-beżowa kolorystyka drewnianej podłogi w kuchni o pięknym rysunku usłojenia, koresponduje kolorystycznie z wybarwieniem tapety oraz ramą wieńczącą ulubiony obraz właścicielki pt. „Kura domowa” autorstwa Agi Świerczek. To właśnie ów pomarańczowa kura z obrazu wdarła się intensywną, jaskrawą plamą kolorystyczną w zdominowaną szarościami aranżację kuchni i znalazła swoich barwnych kontynuatorów w przedmiocie modernistycznego dzbanka i łapki do gorących garnków. Takie nieliczne, drobne ale jaskrawe akcenty znakomicie ożywiają monochromatyzm aranżacji kuchni.
Kamienne fronty kuchenne: wnękowa spiżarnia
Do stworzenia wnęki na wielką, czarną, dwudrzwiową lodówkę obudowaną czarna szafką (składzikiem na wina i kieliszki) i wysokim regałem ( z funkcją spiżarni) wykorzystano fragment przedpokoju. Całość tworzy niezwykle spójną całość wysokiego prostokąta o bogatym, zróżnicowanym wnętrzu. Drzwi lodówki zdobi też kolekcja magnesów z podróży do różnych zakątków świata.
Aranżacja szarej kuchni: kamienna wyspa kuchenna
Oddzielająca kuchnię od salonu wyspa sprawdza się pod wieloma względami. Między innymi znacznie zwiększa powierzchnię roboczą i odsuwa kuchenkę i piekarnik (czyli strefę gotowania) od podatniejszej na zabrudzenia ściany z tapetą. Fragmentarycznie umieszczony na wyspie kuchennej drewniany blat ociepla chłodną aranżację szarej kuchni. Wyspa stanowi też bardzo pakowny system do przechowywania. To właśnie dzięki wyspie kuchennej można było zrezygnować z górnych szafek kuchennych.
Kuchnia z kamiennymi frontami: KOSZTORYS
Remont kuchni, przeprowadzony zgodnie z projektem Karoliny Wilk i Eweliny Szymańczak ze studia QUBIK DESIGN, wygenerował nastepujące koszty:
- zabudowa kuchenna, Fernix Robert Cyranowicz: 8000 zł
- łupek, palladiomaterials.com: 5500 zł
- blat, palladiomaterials.com: 3100 zł
- obróbka i instalacje blatu, marsyl.com: 3000 zł
- nadstawka, allegro.pl: 300 zł
- oświetlenie Squares, aquaform.pl: 710 zł
- tapeta, decodore.pl: 640 zł
- lodówka Side by Side, Samsung: 3900 zł
- płyta indukcyjna, Samsung: 2000 zł
- okap wyspowy, Amica: 2300 zł
- piekarnik, Samsung: 1690 zł
- zlew, Teka: 670 zł
- bateria, Alveus: 340 zł
RAZEM: 32 150 zł
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: archiwum
Kuchnia w skandynawskim stylu posiada zabudowę w szarości, industrialne lampy - żarówki w charakterystycznych klatkach, olbrzymi zegar i białe ściany. Dodatki w postaci poduszek czy kwiatów wyglądają ładnie, jednak niekwestionowanym bohaterem tej kuchni jest szary.
Autor: Łukasz Zandecki
Projekt kuchni: Katarzyna Ratyńska.
Autor: REDdesign
Autor: Łukasz Kozyra