Aranżacja kuchni: tradycyjna kuchnia w naturalnych barwach
Aranżacja kuchni powinna być dostosowana do naszego temperamentu i osobowości. Trzeba pamiętać, że w kuchni będziemy przygotowywać i jeść posiłki przez wiele lat. Jeśli mamy naturę zbieracza i kolekcjonera, trudno będzie nam polubić kuchnie nowoczesne. Najlepsze będą wnętrza kuchni tradycyjne, utrzymane w naturalnej kolorystyce. Innymi prawami rządzi się kuchnia z salonem.
Autor: Michał Glinicki, Jacek Kucharczyk
Spis treści
- Aranżacja kuchni w naturalnych barwach
- Urządzamy kuchnię z salonem - istotne wskazówki
- Tradycyjne wnętrza kuchni
Jeśli nie potrafimy bliżej określić, co się nam podoba, kluczem do stworzenia przyjemnego i gustownego wnętrza kuchni może stać się kolor. Urządzając kuchnie najbezpieczniejsze jest posługiwanie się zestawieniem monochromatycznym. Opiera się ono na wykorzystaniu w całej kuchni jednej barwy, zróżnicowanej jedynie pod względem odcieni i nasycenia.
Aranżacja kuchni w naturalnych barwach
Monochromatyczne zestawienia kolorystyczne w kuchni można tworzyć również w oparciu o barwy neutralne: biel, beż, kolor piaskowy. Najczęściej łączy się je z pokrewnymi kolorystycznie materiałami naturalnymi i organicznymi, z drewnem, kamieniem, lnem, jutą, ceramiką, wikliną. Taka aranżacja kuchni często wykorzystują kontrasty faktur materiałów, takich jak: gładkość metalu, szkła czy lustra i chropowatość drewna czy kamieni. Jeśli mamy więcej odwagi, możemy pomyśleć o zestawieniu harmonijnych kolorów we wnętrzu, gdzie jak w widmie słonecznym barwy przechodzą jedna w drugą. Nie muszą nawet mieć tego samego odcienia ani nasycenia, bo i tak będą ze sobą dobrze współgrały.
Urządzamy kuchnię z salonem - istotne wskazówki
Kuchnia z salonem nie powinna odbiegać od stylistyki pokoju. Nie musi go wiernie naśladować, ale meble kuchenne powinny harmonijnie łączyć się z kolorami w salonie i nawiązywać do charakteru jego wyposażenia. Czasem wystarczy zastosować tylko inną barwę z tej samej co salon gamy kolorystycznej lub odcienie tego samego koloru, aby połączyć wizualnie oba pomieszczenia. Nie należy zapominać o dodatkach do kuchni, które poprzez swoją formę lub styl bardzo dobrze nawiążą do elementów pokoju, komponując je w jedną całość z elementami kuchni.
Tradycyjne wnętrza kuchni
Obok najnowszych tendencji aranżowania wnętrza kuchni nieustannie utrwala się styl tradycyjny. Kreatorzy i zwolennicy kierunku tradycyjnego coraz częściej sięgają do dawnych, sprawdzonych wzorów nawiązujących do kręgów danej kultury, kraju czy regionu. We współczesnych kuchniach tradycyjnych wyraźnie widać dużą dbałość o bezpieczeństwo i wygodę użytkownika. W proponowanych zestawach mebli kuchennych prawie nie ma drzwiczek skrzydłowych. Zamiast nich pojawiają się szuflady i zasłonki. Można powiedzieć, że we wnętrzu kuchennym coraz większą rolę odgrywa tkanina. To ona buduje nastrój i klimat kuchni. Tradycyjne kuchnie zwycięsko wytrzymują próbę czasu. Większość awangardowych pomysłów wychodzi z mody i często już po jednym sezonie zaczynają drażnić i denerwować, a klasyka jest wieczna. Tradycyjne wzory to takie, które są od lat powielane i wciąż są w zgodzie z nowoczesnością. Ich zaletą jest ponadczasowość i uniwersalizm. Klasyczne wyposażenie kuchni zawsze i wszędzie wygląda dobrze. Można zestawiać je z antykami, sprzętem stylizowanym, a także z przedmiotami awangardowymi. Modele o linii tradycyjnej mają wiele zalet. Z reguły są perfekcyjnie wykonane oraz bardzo wygodne w użyciu. Do współczesnego wykonania mebli tradycyjnych i stylizowanych wykorzystywane są najnowsze technologie, które zapewniają wygodne, trwałe i bezpieczne użytkowanie kuchni. Wyroby tapicerskie nie tracą elastyczności, materiały obiciowe są odporne na wycieranie, ugniatanie a nawet na płowienie. Dają gwarancję niezawodności i komfortu.