Projekt spiżarni: podręczna spiżarnia w nowoczesnej kuchni. INSPIRACJE!
Czy spiżarnia to przeżytek? Jak poradzić sobie z projektem spiżarni w nowoczesnej kuchni? Okazuje się, że coraz częściej tęsknimy za dobrze urządzoną spiżarnią przy kuchni. Często jednak jedyną spiżarnią na jaką możemy sobie pozwolić to wysuwana szafa typu cargo w kuchni.
Autor: materiały prasowe IKEA
Taką wygodną zamykaną szafę - spizarnię można umiescić nawet na zamykanym tarasie lub balkonie.
Spis treści
- Projekt spiżarni: po co nam spiżarnia?
- Projekt spiżarni w stylu nowoczesnym
- Projekt spiżarni: w czym i jak przechowujemy domowe przetwory i zapasy?
- Jak urządzić spiżarnię - GALERIE ZDJĘĆ
Spiżarnia kojarzy nam się z kuchniami w stylu retro, takimi jak u babci. Z otwartymi, drewnianymi półkami, udekorowanymi koronkami, wiszącymi wiankami czosnku i cebuli. Na półkach w spiżarni piętrzą się zapasy mąki, cukru i domowe przetwory również udekorowane wstążeczkami i ozdobnymi chusteczkami, białymi lub w kratkę. Ale nie musi tak być. Spiżarnia w stylu nowoczesnym może wyglądać zupełnie inaczej. Podpowiadamy jak urządzić spiżarnię w nowoczesnej kuchni.
Zobacz: Przechowywanie żywności: jak urządzić spiżarnię? >>>
We współczesnej aranżacji spiżarni w pomieszczeniu przylegającym do kuchni, na otwartych półkach znajdziemy estetyczne, identyczne słoiki – obserwujemy wielki powrót uroczych weków, jednak w nowoczesnym wydaniu. Ale o takiej spiżarni zdarzenia mogą pomarzyć tylko właściciele dużych domów. Większość z nas wybiera pojemne, wysuwane szafy typu cargo umieszczane w zabudowie kuchennej.
Więcej: Mała kuchnia z pojemną zabudową. Pomysły na przechowywanie w małej kuchni >>>
Projekt spiżarni: po co nam spiżarnia?
No właśnie po co nam spiżarnia? Kto teraz robi domowe przetwory? Przecież teraz mamy wszystko w sklepach na wyciągniecie ręki. I to przez cały rok. Nie musimy już gromadzić zapasów mąki, kasz czy makaronów. Wybór soków jest znacznie większy niż kiedykolwiek nam się śniło. Dżemy i konfitury kupimy nie tylko z naszych owoców sezonowych, ale i z egzotycznych. Po co więc nam osobna spiżarnia, skoro wszystko możemy mieć dokładnie wtedy kiedy przyjdzie nam na to ochota?
Przeczytaj: Mielżyński: piwniczka na wino. Robert Mielżyński pokazuje nam swoją winną piwniczkę >>>
Mało kto chce zagracać kuchnię dodatkowymi szafkami, a w piwnicy (garażu) często jest po prostu domowym przetworom za ciepło. W kamienicach z lat 20. i 30., w kuchniach pod oknem była tak zwana „zimna półka”. Była to zamykana szafka, wyposażona w wywietrznik, w której zawsze było chłodniej niż w mieszkaniu. Również coraz aktywniejsza praca zawodowa kobiet, a co za tym idzie brak czasu na robienie czasochłonnych domowych przetworów spowodowały sięganie po dostępne w sklepach półprodukty. Teraz w każdym sklepie kupimy przecież ogórki konserwowe, korniszony, ogórki kiszone, nawet ogórki małosolne coraz częściej są dostępne nawet zimą. To samo dotyczy kiszonej kapusty czy sałatek. Przeciery pomidorowe, soki owocowe i kompoty – wszystko jest przez cały rok. Ale okazuje się, że coś za coś. Coraz częściej zaczynamy cierpieć na alergie pokarmowe, między innymi spowodowane dużą ilością konserwantów dodawanych do przetworów. W społeczeństwie istnieje ogromny problem z otyłością – spowodowaną gotowymi do spożycia, wysoko przetworzonymi daniami. Dlatego coraz częściej zaczynamy się interesować zdrową żywnością. Chętnie odwiedzamy targi. Dlatego też coraz częściej szukamy miejsca w kuchni i w domu gdzie moglibyśmy bezpiecznie przechowywać świeże produkty i domowe przetwory, a więc miejsca na współczesną spiżarnię.
Nie przegap: Kolorowy projekt kuchni: jak połączyć tradycję z nowoczesnością? >>>
Autor: materiały prasowe
Dobrze rozplanowane przechowywanie akcesoriów i naczyń na ścianie (np. za pośrednictwem funkcjonalnych relingów lub listw magnetycznych) pozwoli na wygenerowanie większej ilości miejsca na przechowywanie w przestrzeni szafek. Fot. materiały prasowe IKEA
Projekt spiżarni w stylu nowoczesnym
Podręczna spiżarnia powinna umożliwiać nam przechowywanie domowych przetworów, ale i kupowanych na bieżąco owoców i warzyw. W osobnych pomieszczeniach przeznaczonych na spiżarnię, oprócz półek i regałów możemy umieścić dodatkową lodówkę lub zamrażarkę. Będzie ona jednak dodatkowym źródłem ciepła – a idealna temperatura do przechowywania zapasów żywności to 10-15 stopni. Dobrze więc jeśli w spiżarni nie ma okien, grzejników ani innych źródeł ciepła – dlatego kotłownia w domu, lub piwnica w bloku gdzie przebiegają rury z ciepłą wodą i ogrzewaniem nie powinny pełnić funkcji domowej spiżarni. Pamiętajmy jednak, żeby pomieszczenie spiżarni było wyposażone w sprawną wentylację! W osobnym pomieszczeniu możemy pozwolić sobie na otwarte półki, na których od razu widzimy co mamy, czego zaczyna brakować lub co się skończyło. Półki zazwyczaj nie są zbyt głębokie łatwo więc sprawdzać daty przydatności do spożycia.
Zobacz również: Domowe przetwory to znak, że lato trwa w najlepsze. Przydadzą nam się kolorowe, kuchenne akcesoria ułatwiające pracę >>>
Co innego kiedy podręczną spiżarnię musimy zorganizować w kuchni. Wtedy idealnym rozwiązaniem są wysuwane szafy tupu cargo, z pojemnymi ażurowymi półkami. Wysuwając cargo, mamy dostęp z dwóch stron do zawartości szafy – spiżarni, łatwo sięgnąć po szukany produkt. Ponieważ widzimy wszystko, co znajduje się na półkach zużywamy zapasy na bieżąco – produkty nie mają szans ulec przeterminowaniu, tak jak często zdarza się kiedy domowe przetwory i zapasy chowamy w szafkach umieszczonym poniżej lub powyżej wzroku. Innym dobrym sposobem na zorganizowanie podręcznej spiżarni jest po prostu przechowywanie domowych przetworów w szufladach – rożnej wysokości. Wysuwane szuflady także umożliwiają nam dostęp do wszystkich produktów, dzięki czemu nie marnujemy żywności.
Polecamy: Projekt kuchni bez błędów, czyli kuchnia dobrze urządzona >>>
Projekt spiżarni: w czym i jak przechowujemy domowe przetwory i zapasy?
Większość domowych przetworów i zapasów trzeba przechowywać w szczelnych pojemnikach. Oprócz konfitur, przecierów pomidorowych czy kiszonych ogórków także kasze, mąki i ryż powinny być przechowywane w szklanych, szczelnie zamykanych pojemnikach. Nie dochodzi do nich wilgoć z powietrza ani szkodniki. W sklepach jest ogromny wybór szklanych pojemników, w stylu nowoczesnym i retro, a co najważniejsze na każda kieszeń. Natomiast suszone grzyby, cebula czy czosnek lubią mieć przewiew. A jak ustawiać domowe przetwory i zapasy na półkach? Te, których używamy najczęściej ustawiajmy na poziomie wzroku i w zasięgu ramion. Te, z których korzystamy rzadziej i są lekkie mogą mieć swoje miejsce na wyższych półkach. Natomiast ciężkie słoje, puszki czy zgrzewki wody lub produkty, które zdecydowanie lubią chłód powinny mieć swoje miejsce na dolnych półkach. Dolne półki powinny zresztą być trochę głębsze żebyśmy mogli tam przechowywać rzadziej używane garnki i naczynia. Dobrym pomysłem jest mieć w spiżarni na stałe niewielką drabinę. Ale pamiętajmy, by bez wzglądu na to jak idealnie jest zorganizowana nasza spiżarnia, co jakiś czas robić przegląd zawartości.
Koniecznie przeczytaj: Przechowywanie żywności: wybieramy akcesoria kuchenne i pojemniki do przechowywania żywności >>>
Jak urządzić spiżarnię - GALERIE ZDJĘĆ
Zobacz nasze galerie zdjęć i przekonaj się, jak możesz urządzić swoją spiżarnię. Oto pomysły i najlepsze inspiracje.
Zobacz też: Przybory kuchenne i ich miejsce w szeregu: jak zorganizować miejsce na przybory kuchenne w kuchni? >>>
Autor: Andrzej Szandomirski
Jeśli dysponujesz większym metrażem, wydziel z części kuchni nieduże pomieszczenie na spiżarnię. Wtedy wszystko będzie pod ręką!