Aranżacje kuchni. Jak wykończyć ściany w kuchni: cegły, białe płytki, drewno
Aranżacje kuchni zależą od umiejętnego dopasowania wszystkich elementów wykończenia. Meble to nie wszystko. Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię i jak dopasować ściany i podłogi, by aranżacja kuchni była nie tylko funkcjonalna, ale też harmonijna i wysmakowana.
Autor: Materiały prasowe firm
Przytulna klasyka w aranżacji kuchni. Rustykalne meble (Art De Vivre) pięknie wyglądają na tle cegły o nieregularnej fakturze. Ponieważ ani ściana, ani fronty szafek nie są gładkie – mógł połączyć je tylko identyczny kolor, który uwydatnił niejednolite płaszczyzny i wzmocnił efekt 3D. Nowoczesne AGD i blaty z lawy wulkanicznej mieszają się z klimatem wiejskiej kuchni. Drewniana podłoga powtarza kształt deseczek z szafek i odpowiada im kolorem.
Spis treści
- Aranżacje kuchni: cegła na ścianie w kuchni
- Aranżacje kuchni: białe płytki nad blatem
- Aranżacje kuchni: drewno na widoku
Przedstawiamy trzy pomysły na aranżacje kuchni. Kuchnia z cegłą na ścianie, kuchnia z białą grazurą i kuchnia z drewnem. Wszystkie są ładne i funkcjonalne, a wybór wystroju kuchni zależy od waszego gustu. Pokazujemy propozycje na ściany w kuchni. Jeśli lubicie aranżacje kuchni w stylu rustyklanym dobrym wykończeniem będzie cegła na ścianie w naturalnym kolorze. Natomiast cegła pomalowana na biało - bardziej pasuje do kuchni na czasie. Wystarczy dopasować odcień bieli do mebli i podłogi. Biała glazura w aranżacji kuchni to sprawdzone rozwiązanie, zawsze będzie dobrze wyglądać. Aranżacja kuchni ze ścianami wykońcoznymi drewnem jest przytulna i pełna domowego ciepła.
Aranżacje kuchni: cegła na ścianie w kuchni
Jeśli chcesz mieć ściany w kuchni wykończone cegłą pomalowaną na biało, pamiętaj, by przed malowaniem (np. farbą akrylową) oczyścić ścianę drucianą szczotką, a potem odkurzaczem. Gdy w mieszkaniu brak cegły pod tynkiem, można w kuchni położyć płytki klinkierowe albo kamienne. Inna opcja to płytki gipsowe imitujące łupany kamień. Są niedrogie, a aranżacja kuchni z nimi w roli głównej prezentuje się znakomicie. W kuchni wiele się dzieje, trzeba więc zabezpieczyć ściany przed tłuszczem, brudem i wilgocią. Warto zainwestować w impregnat, np. Hydrex Knap czy Ultrament. Naturalne materiały do siebie lgną: to złota zasada w urządzaniu kuchni. Dlatego ceglaną czy kamienną ścianę ładnie uzupełni drewniana podłoga. Najlepsze, ale i najdroższe do kuchni, jest drewno egzotyczne (ma dużą twardość i zawartość oleju, który zabezpiecza je przed wilgocią). Tańsze, ale nie mniej odporne, okazują się dąb, wiąz, jesion czy buk.
Aranżacje kuchni: białe płytki nad blatem
Aranżacje kuchni z wykozrystaniem białej glazury to klasyczne i zawsze modne wykończenie. Białe płytki w kuchni są jak mała czarna w szafie. Urządzając kuchnię na biało, do wyboru mamy mozaiki, małe kwadraty 10x10 cm, podłużne cegiełki itp. Białe płytki cechuje elegancja i praktyczność. W aranżacji kuchni ułatwiają dobór dodatków i koloru mebli. Płytki kuchenne mogą być klasyczne, delikatnie zaokrąglone na brzegach lub rektyfikowane, czyli cięte laserowo, dzięki czemu można je układać z mniejszą fugą. Uwaga! Płytki w kuchni potrzebują fugi „z górnej półki”, czyli elastycznej, epoksydowej - szybkowiążącej, odpornej na zabrudzenia, pleśń, grzyby.
Aranżacje kuchni: drewno na widoku
Drewno ociepla aranżacje kuchni. Bardzo dobrze komponuje się z ceramicznymi i cementowymi płytkami, naturalnym kamieniem czy metalem. Gdy marzą nam się deski nad blatem roboczym lub na innej ścianie w kuchni, najlepiej położyć drewniane panele ścienno-podłogowe lub ścienne laminowane - są proste w montażu i niedrogie. Inna opcja to wyłożenie ściany trwałą sklejką. A co na podłogę w kuchni? Egzotyczne badi, iroko, tek albo polski dąb, buk czy klon. Najważniejsze, żeby deski były twarde, odporne na uszkodzenia i zabrudzenia. Kuchnia to miejsce do zadań specjalnych, dlatego drewno trzeba zabezpieczyć przed ogniem i pęcznieniem (impregnatem, wodoodpornym lakierem lub lakierobejcą).