JADALNIA inspiracje i zdjęcia: 20 propozycji na jadalnie. Jadalnia aranżacje - GALERIE
Jadalnia, nawet jeśli z braku miejsca, jest w kuchni - niech będzie dobrze urządzona. Jadalnia aranżacje: obejrzyj 20 zdjęć jadalni w różnym stylu. Pomysły, zdjęcia inspiracje: jadalnie stylowe, nowoczesne, klasyczne.
Autor: Agnieszka Zbonik
Spis treści
- Jadalnia aranżacje: projekt jadalni na miarę potrzeb
- Jadalnia: inspiracje
- Jadalnia aranżacje: meble do jadalni
- Miejsce na stół w jadalni
- Jadalnia aranżacje: oświetlenie do jadalni
- Jadalnia inspiracje: jadalnia klasyczna i elegnacka
- Jadalnia inspiracje: jadalnia romantyczna
- Jadalnia w salnie: jak urządzić wnętrze jadalni w pokoju dziennym
- Jadalnia zdjęcia: inspiracje na wystrój
- Jadalnia z kuchnią i salonem: projekt wnętrza
- Jadalnia inspiracje
Wraz z modą na łączenie pomieszczeń i otwieranie przestrzeni dziennej jadalnia odgrywa coraz większą rolę. Służy nie tylko do szybkiego spożywania posiłków. Stanowi centrum życia domowego, przyciąga uwagę gości. Jak zaaranżować jadalnię? Oto przykładowe projekty mieszkań z jadalnią.
Jadalnia aranżacje: projekt jadalni na miarę potrzeb
Projekt jadalni: wygospodarowanie strefy jadalnianej dzięki otworzeniu kuchni na część dzienną to dobre rozwiązanie do małych mieszkań. Najważniejszym elementem podczas urządzania jadalni jest wybór miejsca do ustawienia stołu. Pamiętajmy, że stół ma największy wpływ na funkcjonalność i wygodę w aranżacji jadalni. Dlatego aby stworzyć jadalnię idealną, warto zwrócić uwagę również na jego otoczenie.
Jadalnia - styl. Jeśli jadalnia jest na granicy pomieszczeń, styl stołu dobierzmy do mebli kuchennych lub tych w salonie - w ten sposób określimy przynależność mebla do wybranej strefy.
Jadalnia: inspiracje
Promujemy elegancję w aranżacji jadalni, nawet jeśli jest to tylko wydzielone miejsce w kuchni lub salonie ze stołem. Zadbaj o wystrój jadalni, niech będzie urządzona z salonowym sznytem, romantycznie i z fantazją. Jadalnia inspiracje: jaki wolisz styl - prostą, tradycyjną elegancję czy fascynującą bogactwem motywów różnorodność? Zanim kupisz meble do jadalni, zobacz nasze galerie zdjęć - prezentujmy 20 jadalni z prawdziwych mieszkań i domów.
Jadalnia aranżacje: meble do jadalni
Ładna aranżacja jadalni zachęca do celebrowania posiłków, spotkań przy stole. Jadalnia powinna być utrzymana w tym samym stylu co reszta wnętrza, chociaż pamiątkowy stół także się odnajdzie nawet w nowozcesnej aranżacji jadalni. Aranżacja jadalni często zaczyna się od zakupu stołu. Poza tradycyjnymi kształtami mamy do dyspozycji stoły do jadalni o nietypowych, oryginalnych formach blatów. Jeśli kupujemy nowy stół, można wybrać stół z blatem szklanym czy z tworzywa sztucznego. Ewoluują również podstawy stołu, tradycyjne cztery nogi coraz częściej zmieniają się w dwie albo trzy o oryginalnych kształtach albo przybierają postać jednej ciężkiej podstawy. Szczególny klimat wniesie do aranżacji jadalni stary stół z litego drewna. Można go zostawić w naturalnym kolorze lub przemalować na inny. Oryginalnym pomysłem będzie pomalowanie stołu na inny, mocno intensywny kolor.
Miejsce na stół w jadalni
Ile trzeba miejsca, by było wygodnie w jadalni? Jakie wybrać meble do jadalni? Urządzając jadalnię przyjmuje się, że jedna osoba powinna mieć do dyspozycji 60x30 cm blatu, do tego warto dodać przestrzeń na potrawy pośrodku stołu - to rzecz indywidualna, w zależności od tego, czy lubimy wystawne biesiady, czy skromne posiłki. Zasady ergonomii w aranżacji jadalni dotyczą też ustawienia stołu – odstęp między nim a ścianą powinien wynosić minimum 80 cm, to pozwoli na swobodne odsuwanie krzeseł, a gdy oprócz tego potrzebne jest przejście - dodajemy minimum 50 cm. Jesli stół jest rozkładany, obliczenia wykonujemy przy jego maksymalnej wielkości. Wiele osób nie wyobraża sobie aranżacji jadalni bez żelaznego zestawu, na który składają się: rozkładany stół do jadalni, krzesła, kredens i/lub witryny. Niebanalną ozdobą jadalni będzie witryna – jako miejsce ekspozycji dekoracyjnych bibelotów oraz podręczny kredens na kieliszki, szklanki, talerzyki. Uwaga na drzwi: trzeba przewidzieć miejsce na swobodne otwieranie witryny! Warto witrynę w jadalni ustawić blisko gniazdka elektrycznego (lub specjalnie poprowadzonych przewodów), żeby można było ją podświetlić.
Autor: www.italiastyle.pl
To prosty stół w modnej szarej barwie. Ten kolor stanowi doborowe towarzystwo bieli, czerni czy żółtego. Równie pięknie skomponuje się z jasnym czy ciemnym drewnem, w postaci krzeseł lub innych mebli w jadalni. Przy aranżacji takiego stołu dobrym pomysłem jest dobranie koloru zastawy do koloru krzeseł, co da spójny, modny efekt.
Jadalnia aranżacje: oświetlenie do jadalni
Jadalnia - oświetlenie. Zadbajmy o to, aby źródło światła znajdowało się centralnie nad blatem stołu w jadalni. Najlepiej w aranżacji jadalni sprawdzi się lampa z kloszem o regulowanej wysokości i z przysłoniętą żarówką, nie rażąca oczu osób siedzących przy stole. Najcześciej spotykane rozwiązanie oświetlenia do jadalni to lampa sufitowa powieszona nad stołem. Padający z góry krąg światła wyodrębnia strefę jedzenia z otwartej przestrzeni dziennej. Alternatywą w oświetleniu jadalni, która da podobny efekt, ale bardziej kameralny, jest ustawienie za linia krzeseł jednej lub dwóch lamp podłogowych.
Jadalnia inspiracje: jadalnia klasyczna i elegnacka
Podoba ci się jadalnia klasyczna? Jak wykonać taką aranżację? Meble do jadalni klasycznej wybierz: o prostych formach, najlepiej wykonane z litego drewna (ewentualnie z metalowymi, kutymi elementami). Gdy nie mamy odpowiedniego kompletu, możemy okryć stół lnianym obrusem, niepasujące krzesła zaś zakryć pokrowcami z białego lub szarego płótna. Zastawa stołowa do aranżacji klasycznej jadalni: gładka, biała ceramika o nowoczesnych (oszczędnych) albo tradycyjnych formach, w towarzystwie przezroczystego, bezbarwnego szkła.
Jadalnia inspiracje: jadalnia romantyczna
Marzy ci się jadalnia romantyczna? Meble do jadalni romantycznej - w takiej aranżacji sprawdzi się miks stylowy. Zestawiamy meble do jadalni à la barok i nowoczesne, etno i kolonialne itd., pod warunkiem przestrzegania zasady konsekwencji kolorystycznej. W przypadku elementów drewnianych dobieramy meble o tym samym tonie, „temperaturze”, a jeśli to możliwe, również podobnym (lub bardzo dyskretnym) usłojeniu. Zastawa stołowa do romantycznej jadalni: wzorzysta i bogata, utrzymana w wybranej gamie barwnej. Bogactwo deseni równoważymy wprowadzeniem (w proporcji 1 do 3 lub 2 do 3) gładkich elementów.
Jadalnia w salnie: jak urządzić wnętrze jadalni w pokoju dziennym
W reprezentacyjnym i tradycyjnym domu funkcje strefy dziennej są zazwyczaj rozdzielone i nie łączy się salonu z jadalnią. Zamknięta kuchnia, jadalnia i salon stanowią osobne pomieszczenia. Wadą jadalni może być dla niektórych to, że nabiera charakteru oficjalnego, „świątecznego”. Na co dzień może być rzadko używana, bo w kuchni i tak trzeba urządzić dodatkowe miejsce do spożywania posiłków.
- Jadalnia z salonem: połowiczne połączenie
Wady tej nie ma usytuowanie stołu w wyraźnie wydzielonym, lecz otwartym aneksie. Najlepiej, gdy to miejsce wynika z ukształtowania przestrzeni salonu z jadalnią. Bardzo dobry pod tym względem jest plan w kształcie litery L. Dzięki temu jadalnia ma swoją wydzieloną przestrzeń, a przylegająca do niej otwarta kuchnia nie jest widoczna z głębi salonu. Układ sprzyja podziałowi salonu na strefy: wypoczynkową, jadalnianą i kuchenną. Jednocześnie całe wnętrze jest jednoprzestrzenne, dzięki czemu poszczególne pomieszczenia mają mniejsze wymagania powierzchniowe – salon zyskuje dzięki sąsiedztwu jadalni i odwrotnie.
- Jadalnia z salonem: połączone strefy
Zdecydowane połączenie salonu z jadalnią kusi, by zrezygnować ze stolika śniadaniowego w kuchni. W ten sposób duży stół rodzinny ożywa i staje się jednym z centrów życia w salonie. Zapewnia kontakt wszystkich domowników, nikt nie jest odizolowany w kuchni, a jedząc kolację, można zerkać na telewizor.
Czasami taki stół jest także miejscem odrabiania lekcji – dzieci mimo posiadania własnych pokoi wolą być z rodzicami (później im to przechodzi, niestety). Ustawienie stołu w salonie, w sąsiedztwie mebli wypoczynkowych, wymusza też czasem mała powierzchnia domu. Powoduje to pewne niedogodności i problemy w aranżacji wnętrza. W takiej sytuacji często korzystnym rozwiązaniem jest zamknięcie kuchni. Dzięki temu stół i krzesła zyskują ścianę, na tle której dobrze się komponują, a widok kuchennego rozgardiaszu nie zakłóca atmosfery salonu. Stół powinien znaleźć się jak najbliżej wejścia do kuchni, a w niej samej potrzebny będzie stolik śniadaniowy.
Praktyczna porada: strefę wypoczynku i jedzenia możemy także wydzielić za pomocą zabudowy meblowej. Wystarczą do tego czasami niewysokie meble, kredens, fragment ściany. Miejsce jadalni można wyznaczyć także innym ukształtowaniem sufitu lub odmiennym wykończeniem podłogi.
Jadalnia zdjęcia: inspiracje na wystrój
Zobacz zdjęcia jadalni z prawdziwych mieszkań, które będą dobrą inspiracją na aranżacje jadalni. Wybieramy meble i dodatki do jadalni, a także kolory i styl aranżacji.
Autor: www.fantasticfrank.de
Jeżeli twój salon urządzony jest w osobnym pomieszczeniu i jest na tyle duży, że możesz sobie pozwolić na zaaranżowanie w nim kącika jadalnianego – najlepiej ustawić stół przy oknie. Ustawiony w miejscu, gdzie dopływa największa ilość światła dziennego, będzie zachęcał do rozpoczynania przy nim dnia z kawą, a także wspólnych posiłków.
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Jacek Kucharczyk
Stół w centrum jadalni jest miejscem rodzinnych i gościnnych spotkań. Stół dzieli przestrzeń wnętrza na dwie części - kuchnię i jadalnię
Jadalnia z kuchnią i salonem: projekt wnętrza
Na zdjęciach powyżej prezentujemy projekt jadalni z kuchnią autorstwa Katarzyna Ferworn-Horawa. Gdy kuchnia, jadalnia i salon znajdują się w jednej dużej przestrzeni, można je różnicować wykończeniem podłóg i sufitów oraz oświetleniem. Na podłogę kuchni szukamy materiału odpornego na wodę i nadającego się do częstego zmywania, w salonie chętnie widzimy ciepłe drewno. W kuchni oświetlenie musi być mocne, a w salonie tworzymy nastroje. No a co z jadalnią? Czy jadalnia ma być bardziej salonowa, czy kuchenna? U siebie w domu architektka wnętrz połączyła te trzy przestrzenie - kuchnię, jadalnię i salon. Centrum domu i osią kompozycji stał się stół, przy którym gromadzi się cała rodzina. Na podłogach zastosowano jeden materiał . Jest to płytka korkowa pokryta fornirem z naturalnego drewna i warstwą przezroczystego tworzywa sztucznego. Wygląda jak prawdziwa podłoga drewniana, jest odporna na wodę i wielokrotne zmywanie na mokro (po paru latach odnawia się ją, powlekając specjalnym preparatem).
Ciekawym elementem aranżacji wnętrza kuchni jest obniżony nad blatem roboczym sufit, który tworzy ramę dla szafek kuchennych.
W otwartym pomieszczeniu obie strefy - kuchenną i jadalnianą - łączą niskie szafki i długi blat. Płyta kuchenna oraz okap znajdują się dokładnie na granicy pomiędzy kuchnią i jadalnią. Stąd do stołu jest już tylko jeden krok. Wszystkie szafki mają szuflady, dzięki czemu dostęp do naczyń i produktów z jednej, a talerzy i sztućców z drugiej strony jest łatwy.
Celowo nie zastosowałam szafek wiszących, aby widok z okien dominował i zdobił przestrzeń. Wysokie urządzenia - lodówkę i piekarnik do zabudowy - umieściłam przy drugiej ścianie, niewidocznej od strony salonu.
Jednolite jasne kolory szafek i ścian pomieszczenia powodują, że kuchenne meble „znikają”, stają się neutralne. Stół w kuchni zyskuje spokojne i uporządkowane tło. Światło z dużych okien, obraz na ścianie, dyskretnie pochowane sprzęty kuchenne tworzą przyjazną atmosferę.
W ten sposób powstała przestrzeń, która daje wiele możliwości. Przy dużym stole skupiają się domownicy. Ważne, że wszyscy możemy tu usiąść razem, rozmawiać albo pracować w niezobowiązującej atmosferze. Zwykle stół jest nakryty obrusem - ma wyglądać elegancko nawet na co dzień. Gdy przychodzą goście, bliskość kuchni pozwala mi uczestniczyć w przyjęciu podczas przygotowywania potraw. Gotowanie może być wspólną zabawą.
Jadalnia inspiracje
Jadalnia: aranżacje tego pomieszczenia zależą często od wielkości mieszkania. W dużych domach na jadalnię przeznacza się osobne pomieszczenia lub obszerne fragmenty salonu. Ze względu na zróżnicowanie funkcjonalne poszczególnych zakątków, ciekawa aranżacja jadalni może nastręczać trudności. Do jadalni w salonie najprościej sięgnąć po gotowe zestawy mebli, ale rezultat nie zawsze jest oryginalny. Niezbędny jest typowy zestaw mebli: stół, krzesła, kredens lub bufet na zastawę i obrusy. Nic bardziej mylnego! Znacznie lepsze efekty w aranżacji jadalni przynosi łączenie sprzętów w różnych stylach. Nie jest to trudne, bo współczesny rynek oferuje wiele możliwości. Warto też zajrzeć na targi staroci i do antykwariatów. Aranżacja jadalni nie może obejść się oczywiście bez krzeseł. W ostatnich latach krzesła zmieniły się nie do poznania. Ciężkie krzesła do jadalni z litego drewna coraz częściej są wypierane przez krzesełka z lekkich często przezroczystych materiałów. Na topie w urządzaniu jadalni jest łączenie krzeseł o różnych ksztłatach i formach lub łączenie lekkich form ze stołami o solidnych, ciężkich blatach i masywnych nogach.
Autor: archiwum
Aranżacje tej uroczej błękitnej jadalni zasadza się na wykorzystaniu koloru białego, niebieskiego i drewna. Krzesła ozdobiono miękkimi, zawiązywanymi z tyłu siedziskami, na stole zagościł obrus w delikatnym kolorze, bieżnik w kratkę, pastelowe świeczniki oraz zastawa w kremowym odcieniu. Nad stołem zawisły trzy lampy, niewielkich rozmiarów, subtelnie rozświetlające wnętrze. Źródło: www.dekoria.pl