Barek kuchenny: pomysły na kuchnię z barkiem i porady aranżacyjne
Barek kuchenny to mebel wyjątkowo wygodny i efektowny. Odkąd zapanowała moda na łączenie salonu z kuchnią, coraz częściej pojawia się przy wyspie kuchennej. Co więcej, barek w kuchni można zaaranżować na wiele sposobów.
Autor: Bernard Białorucki
Półwysep kuchenny będący przedłuzeniem blatu kuchennego. Przyjemne miejsce do szybkich posiłków, kawy czy podczas spotkań towarzyskich.
Spis treści
- Barek kuchenny, czyli granica między kuchnią a salonem
- Po co nam barek kuchenny?
- Jak wykończyć barek kuchenny?
- Barek w kuchni: jak dobrać wymiary?
- A może barek mobilny?
Połączenie w jedną otwartą przestrzeń salonu z kuchnią spowodowało powstanie zupełnie nowego mebla – barku kuchennego, nazywanego też często półwyspem kuchennym. Barek kuchenny z jednej strony przylega zawsze do ściany i stanowi część wspólną tych dwóch pomieszczeń. Często zorganizowany jest tak, że po stronie kuchennej pełni funkcję dodatkowego blatu roboczego albo miejsca na montaż płyty grzejnej, piekarnika czy zlewu, a od strony pokoju dziennego jest przyjemnym miejscem do zjedzenia szybkiego śniadania, wypicia kawy lub gawędzenia z osobą przygotowującą posiłek. Barek kuchenny ma jeszcze jedną cenną zaletą. Oddziela optycznie kuchnię, w której jest często rozgardiasz w trakcie gotowania, od uporządkowanego w tym czasie pokoju dziennego.
Barek kuchenny, czyli granica między kuchnią a salonem
Barek kuchenny stał się idealnym meblem jednocześnie łączącym kuchnię z pokojem dziennym i optycznie je oddzielającym. Dzięki niemu, będąc w pokoju dziennym, nie jesteśmy w kuchni i odwrotnie. Dla wzmocnienia tego efektu często robi się sufit podwieszany w kuchni powtarzający kształt kuchni i obejmujący również półwysep kuchenny. Jednocześnie sufit podwieszany mieści w sobie wpuszczane oświetlenie i rury spiro do wentylacji. Półwysep kuchenny najczęściej organizuje nam kuchnię w dwóch równoległych ciągach lub w kształcie litery „U”.
Autor: Materiały prasowe firm
Wyspa występuje tutaj w formie lekkiego stołu, dostawionego do głównej zabudowy kuchenne. Wsparcie blatu stołu na szafce, umożliwiło w naturalny sposób zróżnicowanie wysokości blatów. Na wyspie przewidziano miejsce do gotowania oraz przestrzeń do odstawienia naczyń.
Po co nam barek kuchenny?
Barek kuchenny może pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną lub użytkową albo łączyć obie. Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczywiście od ilości miejsca, którym dysponujemy w kuchni. W naprawdę małym mieszkaniu barek kuchenny często zastępuje tradycyjny stół. Pamiętajmy jednak, że w niewielkim wnętrzu nie warto decydować się i na stół, i na barek kuchenny, bo warto oszczędzić jak najwięcej przestrzeni. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co nam będzie bardziej potrzebne? Może czasem w miejscu, w którym chcielibyśmy mieć barek kuchenny, lepiej postawić stół, który będzie służył nam podczas codziennych posiłków i w czasie odwiedzin gości?
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami dużej przestrzeni, możemy mieć i stół, i barek kuchenny. W sytuacji gdy zależy nam na tym, by siedząc przy uroczyście nakrytym stole, nie widzieć ewentualnego bałaganu w kuchni, zbudujmy barek wyższy, który będzie stanowił optyczną przegrodę we wnętrzu.
Jak wykończyć barek kuchenny?
Sposób wykończenia barku kuchennego zależy od jego wielkości i funkcji. Barek służący tylko do jedzenia posiłków ma zazwyczaj lekką konstrukcję. Składa się z blatu i wspierającej nogi. We wnętrzach w stylu nowoczesnym często blat i noga wykonane są z tego samego materiału. We wnętrzach w stylu klasycznym ładnie wyglądają nogi toczone. Ciekawym pomysłem na nogę wspierającą barek może być ażurowa konstrukcja z kutego metalu (na wzór stołu pod stare maszyny do szycia).
Jeśli natomiast barek ma również dodatkową funkcję użytkową, zazwyczaj wsparty jest po prostu na szafkach kuchennych. Wówczas od strony pokoju dziennego tył szafek powinien być wykończony ładnie i estetycznie, ale w taki sposób, by nie ulegał zabrudzeniom od butów.
Jeszcze innym pomysłem na wykończenie barku kuchennego od strony pokoju dziennego jest umieszczenie pod blatem otwartej szafki na wino. Inną kwestią jest blat. Jeśli barek pełni funkcję stołu, blat może być nawet fornirowany, ale jeśli ma służyć do prac kuchennych, powinien być wykonany z tego samego materiału co pozostałe blaty robocze.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Kolorowe krzesła - patyczaki wprowadziły radość i lekkosć do stonowanej, szaro - białej kuchni. Co bardzo ważne, dodatki znajdujące się na stole: miski na owoce i kubki korespondują kolorystycznie z krzesłami. Nad całością górują futurystyczne lampy - kule.
Barek w kuchni: jak dobrać wymiary?
Wymiary barku kuchennego zależą od jego funkcji i przeznaczenia oraz od wielkości pomieszczenia. Jeśli barek ma zastąpić stół i służyć do regularnego spożywania posiłków, pamiętajmy, by dla każdej osoby przeznaczyć co najmniej 60 cm szerokości i 50 cm głębokości. Na nogi pod blatem powinno być co najmniej 25 cm głębokości.
Jeśli chodzi o półwysep kuchenny jako dodatkowy ciąg roboczy, blat powinien mieć 90 cm szerokości, chyba że od strony pokoju dziennego zamknięty jest wyższą ścianką – wtedy może mieć regularną szerokość 60 cm.
Jeżeli barek kuchenny wykorzystujemy i do przygotowywania posiłków, i do ich spożywania wtedy szerokość blatu powinna wynosić pomiędzy 90 a 120 cm.
Wygodna wysokość barku kuchennego waha się pomiędzy 95 cm (blat barku jest przedłużeniem blatu kuchennego) a 110-115 cm.
Od wysokości blatu barku zależy też wysokość krzeseł. Bierzmy pod uwagę to, kto będzie z niego korzystał: czy tylko osoby młode i o dobrej kondycji (wtedy wysokość właściwie nie ma znaczenia), czy może także małe dzieci lub seniorzy (wtedy lepiej pomyśleć o niższym barku).
A może barek mobilny?
Na niedużej przestrzeni liczy się każdy dobry pomysł. Chcemy ułatwić sobie pracę w kuchni, a także wygodnie wszystko przechowywać i cieszyć się wspólnie przygotowywanymi posiłkami. Ułatwią nam to mobilne meble, które łatwo przesuwać i wykorzystać wedle potrzeb.
Mobilny barek kuchenny, wykonany np. ze stali nierdzewnej, ułatwia pracę w małej kuchni. Może mieć swoje stałe miejsce w kuchni, pomiędzy szafkami lub na pograniczu kuchni i jadalni lub salonu. Mobilny barek z dodatkowym blatem sprawdzi się szczególnie w małej kuchni. Możemy także wykorzystywać go podczas przyjęć w salonie - będzie wyjątkowym pomocnikiem barmana.
Autor: Getty Images/PC Photography
Modne hokery odmienią Twoje wnętrze! Zobacz stylowe krzesła barowe
Autor: Mariusz Bykowski
Biel i piękne drewno to motywy przewodnie w kuchni. Obraz na ścianie świetnie wpisuje się w tę konwencję, subtelnie, ale ciekawie dekorując wnętrze