Co na ścianę nad blatem? Drewno, beton, szkło, a może blacha? Zobacz te wykończenia ściany nad blatem kuchennym

2025-03-26 11:04

Wybierając wykończenie ściany nad blatem w kuchni, odnieś się do klimatu jaki zamierzasz w niej stworzyć. Drewno lub cegła sprawdzą się w przytulnym wnętrzu. Beton, szkło i blacha będą dobre do loftowego wystroju. Co na ścianę nad blatem? Zobacz galerie propozycji!

Spis treści

  1. Kamień nad blatem w kuchni: ładny i trwały
  2. Ocieplenie w kuchni: cegła nad blatem
  3. Beton, szkło, drewno i tapeta. Doskonałe nad blat w kuchni
  4. Szkło nad blatem w kuchni 
  5. Mozaika nad blatem w kuchni 

Zwykle aranżując ścianę w kuchni nad blatem chcemy połączyć to, co estetyczne, z tym, co trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Bierzemy też pod uwagę koszty. Najtańsze jest pomalowanie ściany nad blatem w kuchni specjalną farbą. Gdy kolor się znudzi, zmienimy go i już mamy inną kuchnię.

Kamień nad blatem w kuchni: ładny i trwały

Kamień nad blatem w kuchni jest najtrwalszy, ale jego koszt jest najwyższy. Granit, trawertyn i marmur wyglądają elegancko, ale tylko ten pierwszy nie potrzebuje zabezpieczenia. Lżejszą odmianą wykończenia z kamienia są tzw. forniry kamienne. Wyglądają tak samo jak płyty kamienne, są trwałe i nie nasiąkają wodą. To cienkie arkusze składające się z warstwy łupków albo kwarcytów na podkładzie z siatki. Przykleja się je jak zwykłe płytki.

Materiał ten można także łączyć z drewnianymi, metalowymi, bądź szklanymi wykończeniami – czyli trzech materiałów, bez których nie sposób sobie wyobrazić aranżacji nowoczesnej kuchni.

Dla przykładu kuchenną ścianę z kamienia wspaniale ociepla drewniany blat, który często wyróżnia meble w stylu rustykalnym, nowoczesnym, bądź klasycznym.

Polecamy: Kamień nad blatem w kuchni - inspiracje. Jak wybrać odpowiedni materiał?

Ocieplenie w kuchni: cegła nad blatem

Prawdziwa cegła wymaga solidnej impregnacji lub pomalowania farbą kuchenną. Łączona z gładkim tynkiem, drewnem lub betonem jest niebywale efektowna. Zawsze wnosi do wnętrza miłe ciepło. Klinkierowe płytki są odporniejsze, gładsze i twardsze, ale spoiny zarówno między cegłami jak i płytkami zbierają kurz i niełatwo się je czyści.

Cegła nad blatem w kuchni doskonale sprawdzi się w starym budownictwie w mieszkaniach, w których ściany wykonane są z czerwonych cegieł ceramicznych pełnych. Decyzja o wyeksponowaniu cegieł nad blatem kuchennym może okazać się strzałem w dziesiątkę zarówno w tradycyjnej aranżacji kuchni, jak i nowczesnej. Charakter cegieł jest ponadczasowy i unikatowy, a jej zastosowanie doda zarówno surowości wnętrzu, jak i wprowadzi trochę ciepła. Pasuje zarówno do naturalnej aranżacji z drewnem, jak również wpisze się w bardziej nowoczesne kompozycje monochromatyczne i zimne. Chropowata faktura ceglanej ściany ciekawie kontrastuje z gładkimi powierzchniami blatów. W aranżacji kuchni cegłę możemy pomalować na biało lub w odcieniu szarości, albo możemy pozostawić jej piękny, pierwotny wyraz. W części kuchni, gdzie gotujemy i smażymy potrawy, możemy ochronić fragment ściany taflą przezroczystego szkła hartowanego.

Beton, szkło, drewno i tapeta. Doskonałe nad blat w kuchni

Odkąd modne są loftowe klimaty także w kuchniach, pojawiły się okładziny z betonu architektonicznego. Idealnie podkreślają minimalistyczny wystrój. Drewno jest uniwersalne, pasuje i do stylowej, i do nowoczesnej kuchni. Może to być malowana boazeria, panele lub deski. Elementy klejone będą stabilniejsze niż z litego drewna.

Szukając tańszego rozwiązania na wykończenie ściany nad blatem, warto sięgnąć po fornirowane płyty MDF lub drewno warstwowe, takie jak na podłogi. Przebojem są szklane tafle. Przezroczyste, pod którymi można podłożyć dowolne tło, trawione, zbrojone, lakierowane na kolory. Zamawiając szkło, trzeba pamiętać o otworach na gniazdka, baterię naścienną czy uchwyty. Każda z zaprezentowanych metod będzie zabezpieczeniem i ozdobą kuchennych ścian.

Czytaj też: Jak stosować cegłę w mieszkaniu?

Wbrew obiegowej opinii tapeta doskonale nadaje się do kuchni. Wystarczy w pasie nad blatem osłonić ją szklaną taflą. Dzięki temu zyskujemy możliwość nieograniczonego stosowania wzorzystych tapet i fototapet do dekoracji kuchni. Nasze ściany mogą zostać oplecione przez diagonalne wzorki, zakwitnąć różami albo w okolicach okapu może pojawić się romańska katedra. Nęcąca perspektywa. Dobrej jakości zmywalna tapeta wytrzyma kuchenne warunki, jednak nie może być narażona na bezpośredni kontakt z wodą, tak jak w prezentowanej kuchni, gdzie zlew umieszczono na wyspie, z dala od ścian. Tapetę nad blatem warto osłonić szklaną taflą, wtedy można chlapać do woli.

Szkło nad blatem w kuchni 

Szkło nad blatem w kuchni jest materiałem coraz chętniej stosowanym w dzisiejszych aranżacjach kuchni. Jest bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych płytek ceramicznych ze względu na możliwość zastosowania dużych powierzchni z minimalną ilością spoin, a co za tym idzie wiąże się to z łatwiejszym utrzymaniem w czystości. Szkło znajduje coraz szersze zastosowanie zarówno w kuchniach, łazienkach, jak i jako elementy wykończenia drzwi, mebli, ścianek działowych czy balustrad. Szkło dekoracyjne w aranżacji kuchni przede wszystkim chroni powierzchnię ściany nad blatem przed zabrudzeniami w czasie gotowania. Można je zastosować w różnej formie w zależności od tego, jaki wizualny efekt finalny chcielibyśmy uzyskać.

Szkło przezroczyste nad blatem w kuchni doskonale zapewnia ochronę, natomiast nie zasłania tego, jak wykonana jest ściana. Obojętnie czy będzie ona pomalowana zwykłą farbą, czy położona będzie na niej tapeta/fototapeta, masa dekoracyjna, a może po prostu ściana będzie wyłożona cegłą, szkło przezroczyste bez problemu pozwoli na przenikanie barw. Sprawdza się w aranżacji kuchni, kiedy chcemy zachować oryginalne wykończenie ścian (odsłonięte materiały konstrukcyjne ścian, tynki, malunki). Jeśli nie zależy nam na zachowaniu „tła”, możemy pokusić się o częściowe piaskowanie tafli szkła tak, aby wypiaskowane miejsca tworzyły konkretny wzór, napisy itp.

Szkło mleczne, jak również lacobele wprowadzą do wnętrza konkretny kolor. Mnogość odcieni szklanych paneli pozwala nam na dobranie dowolnej kolejnej barwy, która uzupełni kolorystykę wystroju kuchni. Tafle szkła nie są transparentne. Szyby z grafiką czy szyby z zalaminowanymi materiałami to rozwiązania dla indywidualistów. Dają nieograniczoną ilość stworzenia unikatowego projektu kuchni. Grafika wydrukowana na przezroczystej lub białej folii i podklejona na szkle pozwala przedstawić gotowe bądź własne fotografie, które dowolnie możemy skomponować i obrobić w programach graficznych. Ciekawszą, ale bardziej skomplikowaną opcją jest laminowanie materiałów pomiędzy warstwami szkła. To mogą być materiały włókiennicze, metale, włókna węglowe oraz naturalne materiały (liście, trawa). Zalaminowane cenne widokówki, zdjęcia, listy, plakaty, ozdobne papiery, siatki, włóczki, koronki itp. mogą być dobrym sposobem na stworzenie niepowtarzalnego charakteru wnętrza.

Mozaika nad blatem w kuchni 

Mozaika nad blatem w kuchni to dużo ciekawsze rozwiązanie niż klasyczne płytki - jest nie tylko równie praktyczna, ale też o wiele bardziej dekoracyjna. Kształt, wzór i kolory takiej dekoracji ściany w kuchni zależą wyłącznie od naszej inwencji. Nie zapominajmy jednak, że poza funkcją ozdobną, mozaika nad blatem w kuchni musi także chronić ściany przed zabrudzeniem. Mozaikę łatwo dopasować do najbardziej fantazyjnych krzywizn i nieregularnych powierzchni.

Najpopularniejsze są mozaiki ceramiczne, z kamienia naturalnego oraz szklane. Najtańsze i najpowszechniejsze są kostki kwadratowe, które powstają z cięcia dużych płytek. Ale w dekoracji ścian w kuchni spotyka się też prostokąty, paski, owale, kółka, pierścienie, trójkąty i inne wielokąty, a nawet takie o nieregularnych kształtach.

Mozaika szklana jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, a także na działanie substancji chemicznych używanych w gospodarstwie domowym, dzięki czemu, poza kuchnią, z upodobaniem jest stosowana na przykład do zdobienia na przykład niecek basenowych i saun.

Nad blatem w kuchni może się pojawić także mozaika z kamienia, która ma zazwyczaj grubość 9-10 mm. Do jej produkcji można wykorzystać praktycznie każdy rodzaj kamienia naturalnego. Najczęściej używa się marmuru, trawertynu i kwarcu.

W dekoracji ścian kuchni, także nad kuchennym blatem, można użyć zabezpieczonej mozaiki drewnianej. Przeważnie jest ona produkowana z dębu, jesionu, merbau lub wenge. Te gatunki drewna charakteryzują się dużą twardością, więc mogą być stosowane zarówno na ścianach, jak i podłogach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że drewno jest materiałem, który nie lubi wilgoci oraz kontaktu z wodą i mimo tego, że jest specjalnie impregnowane, może w miejscach mokrych przysporzyć nam kłopotów w trakcie eksploatacji.W aranżacji kuchni najczęściej spotykamy odporne i łatwe do utrzymania w czystości mozaiki ceramiczne lub szklane. Zobacz w galerii jak ciekawie ozdobić ściany w kuchni – pomysły na kolorowe mozaiki nad kuchennym blatem.

Elegancka kuchnia w bieli_WZ_Studio