Jak urządzić białą kuchnię z wyspą? Pomysły, które cię zainspirują

2025-03-31 15:18

Biała kuchnia to synonim elegancji, czystości i ponadczasowego stylu. Ale czy można sprawić, by była jeszcze bardziej wyjątkowa? Tak! Kluczem do nowoczesnej i funkcjonalnej aranżacji jest wyspa kuchenna – serce przestrzeni kulinarnej. W tym artykule prezentujemy inspirujące projekty białych kuchni z wyspą, które łączą estetykę z wygodą. Odkryj, jak dopasować styl, materiały i dodatki, by stworzyć kuchnię marzeń!

Spis treści

  1. Wyspa jako kluczowy element aranżacji w białej kuchni
  2. Biała kuchnia w domu z dwoma dziedzińcami
  3. Biała kuchnia z kolorowym twistem
  4. Wygodny i funkcjonalny projekt kuchni w bieli
  5. Kuchnia w różnych odcieniach bieli
  6. Nowoczesna kuchnia z wyspą kuchenną
  7. Kuchnia z wiklinowymi dodatkami

Wyspa jako kluczowy element aranżacji w białej kuchni

Biała kuchnia jest trendy, to już wiemy. Ale jeśli szukamy czegoś bardziej oryginalnego w projekcie kuchni, utrzymując bazowy kolor bieli, pomyślmy o zrobieniu wyspy.

To projekt kuchni, który wcale nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych wnętrz. W niewielkiej kuchni też możesz postawić małą wyspę, wokół której skupią się kulinarne przygotowania. Najważniejsze, aby zachować proporcje w przestrzeni kuchennej. 

Wyspa może być wkomponowana na różne sposoby do wnętrza białej kuchni. W klasycznym rozwiązaniu prostej przestrzeni, wyspa jest po prostu dodatkowym miejscem roboczym. Zaś w nowoczesnym projekcie kuchnia może być połączona ze strefą dzienną. Wówczas wyspa może być przejściem do jadalni, tworząc jedną całość kuchni z jadalnią. Możemy również przedłużyć wyspę, dostawiając do niej jasny, transparentny stół.

Proporcjonalnie zaaranżowana kuchnia z wyspą to ogromna wygoda dla domowników. Pozwala na rodzinne przygotowywanie obiadów i kolacji. Na wyspie można umiejscowić kuchenkę lub płytę elektryczną, niekiedy można wyposażyć ją w zlew. Może też służyć jako miejsce do przygotowywaniu posiłków. Bardzo często też zastępuje kuchenny stół, należy tylko zadbać o barowe krzesła o ciekawym kolorze i stylu. Wyspa w kuchni pełni wtedy funkcję bufetu, to propozycja idealna do nowoczesnej białej kuchni. Wyspę możemy wyposażyć dodatkowo w szuflady. Zamontowanie ich da nam nowe miejsca na schowanie akcesoriów kuchennych. 

Biała kuchnia w domu z dwoma dziedzińcami

Strefa dzienna we wnętrzu domu została podzielona na dwie części: salon oraz kuchnię z jadalnią. Przestrzeń ma charakter otwarty, brak tu ścian działowych. Z tego powodu, by dodatkowo podkreślić odrębność stref kuchni i pokoju dziennego oraz ich funkcji, właściciele zdecydowali się na zróżnicowanie poziomu posadzki między strefami.

Ponieważ dom posiada dwa dziedzińce, dostęp do nich jest możliwy jednocześnie z każdej ze stref. Dzięki obecności dużych okien i łatwemu dostępowi do zewnętrznej strefy domu, wnętrze kuchni i salonu jest bardzo dobrze doświetlone. Obecność dwóch dziedzińców niewątpliwie jest atutem domu, który zaważył na decyzji właścicieli o kupnie. Dzięki ich usytuowaniu – na dwóch końcach strefy dziennej w domu – wnętrze ma płynny charakter.

Przestronna, biała kuchnia z wyspą została zaprojektowana w prosty, nowoczesny sposób. Ciąg roboczy został zaaranżowany jednorzędowo i oddzielony od części jadalnianej wyspą kuchenną. Wyspa służy jako dodatkowy blat roboczy i jednocześnie stół, przy którym mogą wygodnie usiąść 4 osoby. Strefę kuchenną oddziela od jadalnianej także różne pokrycie posadzki. Wystrój wnętrza jest prosty lecz nowoczesny. Wszechobecna biel dodaje lekkości wnętrzu i sprawia, że aranżacja jest czysta stylistycznie. Drewno obecne pod postacią blatu wyspy kuchennej, a także na podłodze we wnętrzu, ociepla całą aranżację. Drewniany stół i krzesła ustawione zostały pod oknem dachowym. Dzięki temu, nawet we wnętrzu domu można zjeść posiłek pod chmurką.

Polecamy: Biała zabudowa kuchenna. Nowoczesna kuchnia w bieli i drewnie

Biała kuchnia z kolorowym twistem

Przestrzeń kuchenna w tym projekcie jest otwarta na salon. To wnętrze, podobnie jak całe mieszkanie, jest uporządkowane i jasne. Właścicielom zależało, aby w projekcie kuchni znalazły się pojemne szafki, dlatego wykonano funkcjonalne meble na wymiar.

Plany projektowe skupiały się na tym, by można było wygodnie korzystać z otwartej kuchni. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazał się półwysep na granicy strefy kuchennej i dziennej. Od strony salonu półwysep zamienia się w barek wyposażony dodatkowo w praktyczne szuflady. W projekcie kuchni półwysep odgradza także funkcjonalne strefy gotowania w kuchni oraz wypoczynku w salonie.

Baza wnętrza jest spokojna i jasna: białe ściany, białe fronty szafek, jasne dębowe blaty, szare płytki na podłodze. Zabudowa na planie litery U oznacza łatwy dostęp do wszystkich schowków i sprzętów. Szare płytki uzupełnia kilka kolorowych akcentów.

Barwny efekt wzmacniają czerwone wnętrza szafek. Biała kuchnia jest widna i jasna. Dobry projekt kuchni zapewnił schowki dla potrzebnych sprzętów oraz uporządkował wnętrze. Dzięki temu kuchnia widziana z salonu ładnie komponuje się z pozostałymi wnętrzami w mieszkaniu.

Wygodny i funkcjonalny projekt kuchni w bieli

Biała kuchnia z wyspą, część jadalniana idealnie współgrająca z aranżacją salonu, ponadczasowa estetyka i wyjątkowa funkcjonalność - tak w skrócie można opisać projekt kuchni, za który odpowiada Cooperativa Studio. Prezentujemy projekt białej kuchni, w której pozorną nudę niwelują oryginalne rozwiązania i subtelny akcent nadający delikatnemu wnętrzu charakteru.

Zadaniem projektantów był plan kuchni skierowanej do młodego małżeństwa, które na gotowanie poświęca sporo czasu. Warunkiem była duża, wygodna i funkcjonalna kuchnia. Stereotypowo, wnętrze to kojarzyłoby się z zamkniętym pomieszczeniem, urządzonym w stylu klasycznym. Nic bardziej mylnego! Projektanci zdecydowali się na otwartą białą kuchnię z salonem. Z uwagi na otwarcie kuchennego wnętrza na dzienną część mieszkania, bardzo ważne było zachowanie równowagi pomiędzy strefą roboczą a częścią wypoczynkową.

Funkcjonalna przestrzeń kuchenna, będąca pełnowartościowym wnętrzem o charakterze roboczym nie mogła przytłaczać reprezentacyjnej części mieszkania. Z uwagi na to zdecydowano się na jednolitą zabudowę w kolorze białym. Białe fronty szafek z połyskiem oraz zaokrąglone narożniki zabudowy nadają wnętrzu delikatności i wyjątkowej lekkości. Wysokie szafki zajmujące cały narożnik białej kuchni zapewniają optymalną ilość miejsca do przechowywania, a ponadto stanowią idealne miejsce do ukrycia niezbędnych sprzętów kuchennych. Takie rozwiązanie nie zaburza harmonii kuchni i w żaden sposób nie wpływa na estetykę pokoju dziennego.

Wyznacznikiem strefy kuchennej i dziennej w mieszkaniu jest funkcjonalna wyspa kuchenna. W bezpośrednim jej sąsiedztwie zaprojektowano strefę jadalnianą, którą wyznacza biały stół z krzesłami. Wyjątkowego charakteru białej kuchni dodają kolorowe blaty, które wykonano z Corianu. Jednocześnie, jest to jedyny akcent kolorystyczny, który sprawia, że biała kuchnia ucieka od pozornej nudy i monotonii. Aranżację całości dopełniają oryginalne lampy w kolorze białym, naturalnie.

Kuchnia w różnych odcieniach bieli

Planując nową kuchnię, właścicielka poprosiła projektantów o budowę wyspy kuchennej z miejscem do gotowania. Podczas przyrządzania posiłków nie chciała patrzeć w ścianę. Wolała brać udział w dyskusjach przy stole. Aby okap nad wyspą nie zakłócał kontaktu wzrokowego, zamiast wiszącego wybrano model wysuwany z blatu. 

W aranżacji zastosowano różne złamane odcienie koloru białego. W szafkach kuchennych można doszukać się odcienia szampana, a w hartowanym szkle na ścianie nad blatem – niebieskiego. Obudowa wyspy ma kroplę kremu. Dzięki delikatnemu zróżnicowaniu tonalnemu biała kuchnia nie wygląda nudno. Ponadto pastelowe oraz drewniane dodatki dodają aranżacji kuchni koloru. Akcesoria kuchenne zostały tak dobrane, by pasowały kształtem i kolorem – do siebie, ale także do większych przedmiotów, np. lampy nad stołem czy poduszek na sofie w salonie.

Wyspa kuchenna zdała egzamin podczas ostatnich świąt. Przez cały czas mogłam być z gośćmi. Nie musiałam odwracać się do nich plecami – opowiada pani domu. – Od jadalni dzieliło mnie kilka kroków, więc raz, dwa potrawy wędrowały na stół. Bez obawy, że coś się rozleje albo wystygnie. Sprawdziła się także wnęka-półka, na której ułożyłam dodatkowe serwetki, sztućce, naczynia.

Prezentowaną na zdjęciach kuchnię, podobnie jak całe mieszkanie, zaprojektowali Monika i Adam z pracowni HOLA Design. Aranżacja kuchni z wyspą łączy funkcjonalny minimalizm. Jest to projekt bez zbędnych bibelotów.

W aranżacji zastosowano dużo uporządkowanej przestrzeni, światła, stonowanych kolorów. W białej kuchni projektanci zastosowali materiały wysokiej jakości, jak kwarcytowe blaty i zlewozmywak. Wybrali ciekawe faktury i wykończenia. Na fronty kuchenne nakleili matowe szkło. Wyspa kuchenna oraz wysoka zabudowa została wykończono ozdobnie frezowanym MDF-em.

Nie zapomniano o elementach dodających wnętrzu smaku – fornirowanej dębem lampie, którą sprowadzono z Argentyny czy wielkiej grafice (zamówionej w internetowej bazie zdjęć). Zarówno dębowy rozkładany stół, jak i inne białe meble kuchenne wykonał polecony przez projektantów stolarz. W wyspie (o wymiarach 205x90 cm) zaplanowano szuflady z systemami porządkującymi sztućce, garnki, talerze. Od strony jadalni wyspa ma wnękę fornirowaną dębem. Do stylistyki białej kuchni nawiązują też widoczne w głębi drzwi do pralni i WC. Za kolumnową ścianką kryją się szafy: gospodarcza oraz na ubrania wierzchnie.

Przeczytaj także: Tajemnica idealnej bieli odkryta! Jak dopasować biały kolor do wnętrza

Nowoczesna kuchnia z wyspą kuchenną

Ta utrzymana we współczesnym stylu kuchnia ma uporządkowaną przestrzeń i wystrój. Zdecydowano się na surowe, lakierowane na biało fronty zabudowy kuchennej, betonową posadzkę i ścianę w kolorze ciemnoszarym. Pozornie chłodny zestaw wyposażenia kuchni, ocieplono jednak drewnem w ciepłym kolorze.

Wolną przestrzeń pomiędzy wiszącymi szafkami a blatem zapełniono prywatnymi fotografiami domowników. Takie rozwiązanie nadaje aranżacji nowoczesnej kuchni prawdziwie indywidualny charakter. Połyskliwe fronty kuchennej zabudowy odbijają światło, dzięki czemu wnętrze kuchni wydaje się optycznie przestronniejsze i jeszcze większe. Niezbędne sprzęty kuchenne zostały sprytnie ukryte za licznymi szafkami i szufladami. Idealnym dopełnieniem nowoczesnej aranżacji kuchni z wyspą są drewniane blaty nadające całości niezwykłego stylu i elegancji.

Kuchnia z wiklinowymi dodatkami

Salon i biała kuchnia tworzą otwartą na przedpokój strefę dzienną. Właścicielka chciała mieć kuchnię funkcjonalną, oszczędną w stylu, ale nie surową. Dlatego dominująca biel zabudowy kuchennej została złamana odcieniami brązów, a proste w formie meble zestawiono z naturalnymi plecionymi siedziskami. Do salonu i kuchni, mimo że tworzą całość, są osobne wejścia. 

W otwartej strefie dziennej dominuje spora wyspa kuchenna z płytą ceramiczną. Została postawiona na specjalnie wybudowanej konstrukcji, obłożonej stalowymi walcami. To one stały się inspiracją dla okapu i lamp w białej kuchni. Szafki kuchenne wykonano na zamówienie z lakierowanej płyty MDF. Uchwyty to delikatne listewki malowane proszkowo na czarno. W ten sposób kolorystycznie łączą się z granitowymi blatami tworząc spójną aranżację kuchni.

Nad blatem roboczym w białej kuchni powieszono szklane szafki w stalowych ramach, podnoszone do góry. Ścianę zabezpieczono białym szkłem zamocowanym na dystansach. Projekt kuchni zrealizowała Pracownia Mebli „Aalto” z Krakowa. Tuż przy oknie i drzwiach prowadzących na taras wydzielono część jadalną z czarnym szklanym stolikiem i plecionymi krzesłami. Dla wygody zaopatrzono je w miękkie zagłówki. Dzięki dużym powierzchniom okiennym mieszkanie jest dobrze oświetlone i otwarte na otaczającą je zieleń. Celowo zrezygnowano z rolet czy zasłon.

Przeczytaj także: Odmień kuchnię w 2025 roku! Kluczowe kolory, które zdefiniują styl twojego wnętrza

Murator Remontuje 2. sezon filmów, Wiesiek Skiba prowadzącym