Biała zabudowa kuchenna. Nowoczesna kuchnia w bieli i drewnie
– Dwa lata. Tyle czasu minęło od zakupu domu, nim uznaliśmy, że wszystko jest już gotowe – mówi Julian. – Nie spieszyliśmy się, bo mieliśmy gdzie mieszkać. Woleliśmy dopracować każdy detal. W tym prawdopodobnie najdłuższy mebel świata, czyli zabudowę ciągnącą się od kuchni przez jadalnię, salon, aż po ogród – żartuje projektant.
Autor: Mariusz Bykowski
Zabudowa kuchenna płynnie przechodzi w jadalnianą i salonową. Jak mówi projektant: „Otwarta przestrzeń zobowiązuje do tego, by łączyć przestrzenie o różnych przeznaczeniach”.
Spis treści
- Biel, drewno i szarość w nowoczesnej kuchni
- Ergonomia w kuchni. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni
- Kosztorys
- Obejrzyj więcej zdjęć nowoczesnych kuchni
– Może to skrajne stwierdzenie, ale uważam, że wnętrze powinno nas dopełniać, milcząco towarzyszyć, stanowić tło, anie krzyczeć: jestem piękne, kochaj mnie! – mówi Julian z pracowni Franta & Franta Architekci. – Projektując nasz dom, kierowałem się prostotą, klarownością rozwiązań.
Biel, drewno i szarość w nowoczesnej kuchni
Julian postawił na trzy materiały wykończeniowe: biały tynk, drewno i spoiwo budowlane (beton bądź gres). Białe fronty nawiązują do tynkowanej ściany. Drewno, w formie klejonki dębowej, pojawia się na blacie, wybranych ścianach i regale w sąsiadującej jadalni. Podłogę i ścianę z okapem zdobią szare płyty gresowe o rysunku drobnego żwiru rzecznego zmieszanego z zaprawą. – Początkowo trafiły do naszego zbioru materiałów zatytułowanych „na pewno nie”, ale już następnego dnia od podjęcia tej decyzji dosłownie się w nich zakochaliśmy – wspominają Anna z Julianem. Teraz para docenia nie tylko ich urodę, lecz także aspekty praktyczne. – Maskują zabrudzenia. Stojąc przed nimi, często nie wiemy, czy patrzymy na plamki powstałe podczas gotowania czy drobinki gresu – śmieją się właściciele. Płytki nie przyciągają uwagi, nie narzucają się sobą. Wszystko zgodnie z założeniami projektowymi.Drewniana okładzina pokrywa całą ścianę okienną oraz spody szafek podwieszanych. Do białych frontów z płyty meblowej lakierowanej w połysku właściciele dobrali sprzęt AGD w tym samym kolorze. Biel dodaje okapowi i płycie indukcyjnej optycznej lekkości, udało się również znaleźć piekarnik z gładkim białym frontem, dzięki czemu nie wyróżnia się na tle szafek. Zabudowa kuchenna w płynny sposób przechodzi w jadalnianą i salonową. Zdaniem projektanta, otwarta przestrzeń zobowiązuje do tego, by łączyć przestrzenie o różnych przeznaczeniach.
.. Biała kuchnia na dziesięć sposobów >>>
Ergonomia w kuchni. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni
Szafki nad oknem, a także górne w wysokiej zabudowie to swoista spiżarnia. Właściciele trzymają w nich rzeczy kuchenne nieużywane na co dzień. Półwysep o wym. 90x190 cm jest wyposażony od strony kuchni w dwie szafki: klasyczną i typu magic corner (tę drugą zastosowano w sumie w trzech narożnikach kuchni). Na końcu blatu roboczego znajduje się szeroka na metr wnęka, wyłożona płytą z klejonki dębowej lakierowanej na matowo. Została zaprojektowana jako miejsce na ekspres do kawy, stąd włączniki nad blatem. We wnęce znajduje się również płytka szafka z frontem otwieranym do góry, w której właściciele przechowują kubki oraz szklanki.
.. Kuchnia w kształcie litery "L". Ergonomia i stylistyka >>>
Drewniana klejonka czy fornir?
Kuchnia to miejsce pracy. Ryzyko uszkodzenia blatu czy okładziny jest dość duże. Lakierowana płyta z klejonki drewnianej spełnia tu swoją funkcję i nawet jeśli ulegnie zarysowaniu, wystarczy ją przeszlifować, polakierować ponownie (co jest niestety niemożliwe w przypadku forniru). Płyta fornirowana drewnem zda egzamin tylko w miejscach suchych, nienarażonych na zniszczenia lub rzadko użytkowanych. Powinna być porządnie i precyzyjnie oklejona, zwłaszcza przy krawędziach i w narożnikach. W przeciwnym razie, wskutek uszkodzenia i kontaktu z wodą, może grozić jej pęcznienie. W naszej kuchni z jadalnią zastosowaliśmy klejonkę dębową o grubości dwóch centymetrów. Na dobrej jakości płytę fornirowaną dębem zdecydowaliśmy się tylko na pojedynczych „suchych” ścianach w łazience i toalecie – mówi Julian Franta z pracowni Franta & Franta Architekci, właściciel i autor projektu domu.
Kosztorys
zabudowa na zamówienie, GJMeble, 29 000 złzlewozmywak Mono D-100 S, Schock, 1200 złbateria kuchenna Zenta, Kludi, 800 złpiekarnik BO87 ORAW, Gorenje, 2500 złlodówka KI41RVS30, Siemens, 1700 złpłyta indukcyjna EHI8543F9W, Electrolux, 2900 złokap IN 900WS, Amica, 1500 zł
razem: 39 600 zł
Obejrzyj więcej zdjęć nowoczesnych kuchni
Autor: archiwum
Ponadczasową biel kuchennej zabudowy ocieplają laminowane blaty, które dopasowano kolorystycznie do podłogi w miodowym odcieniu drewna. Aneks kuchenny wydzielają czarno-białe płytki w geometryczne wzory. Projekt wnętrz i zdjęcia: Agnieszka Musiał/ Musiał Studio
Autor: archiwum
Praktyczny półwysep to dodatkowy blat roboczy w kuchni i wygodne miejsce do spożywania posiłków. Dla zachowania równowagi i symetrii zabudowy, szacht w kuchni został pomalowany na ten sam szary kolor co fronty dolnych szafek.Projekt wnętrza: Magdalena Walczak-Łomiak/ PomysłowniaZdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom
Autor: Marcin Grabowiecki
Stół pełni trzy funkcje – komfortowego blatu roboczego, miejsca do jedzenia i spotkań, świetnie także oddziela od siebie strefy wnętrza, przy tym ich nie zacieśnia. W zabudowie kuchennej ukryto wszystkie potrzebne sprzęty i suszarkę na naczynia.