Biało-czarna kuchnia w różnych stylach. 33 pomysły na czarno-białą kuchnię
Biało-czarna kuchnia to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Jest symbolem elegancji i ponadczasowego stylu, łącząc w sobie siłę kontrastu i harmonijną równowagę. Idealna dla tych, którzy cenią sobie minimalizm z charakterem, ale także dla osób szukających sposobu na wprowadzenie do swoich wnętrz wyrafinowanego akcentu. Dowiedz się, jak urządzić biało-czarną kuchnię, aby była nie tylko stylowa, ale również funkcjonalna!
Autor: Cosentino
Spis treści
- Aranżacja czarno-białej kuchni
- Czy czarno-biała kuchnia jest praktyczna?
- Jak urządzić czarno-białą kuchnię? Praktyczne porady
- Czarno-biała kuchnia z wyspą. O tym pamiętaj!
- Biało-czarna kuchnia. Zdjęcia, przykładowe aranżacje i pomysły
Aranżacja czarno-białej kuchni
Biało-czarna kuchnia to zdecydowanie rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania, urządzania lub remontu kuchni.
Intrygujący, ale jednocześnie uniwersalny duet bieli i czerni wprowadza do wnętrza ciekawy kontrast, urozmaica wnętrze, a jednocześnie zachowuje swój minimalistyczny ascetyzm.
Urządzanie kuchni czarno-białej, podobnie jak w przypadku każdego innego połączenia barwnego, wymaga planu i dobrego rozplanowania balansu bieli oraz czerni. Dużo łatwiej urządza się kuchnię białą z kilkoma mniejszymi elementami czarnymi niż wnętrze z dominującym kolorem czarnym, przełamane gdzieniegdzie białym akcentem.
Czy czarno-biała kuchnia jest praktyczna?
Z praktycznego punktu widzenia jasna kuchnia z ciemnymi elementami jest dużo lepszą opcją, ponieważ biała zabudowa kuchenna i ściany w tym kolorze rozjaśniają i optycznie powiększają przestrzeń. To rozwiązanie idealne do niewielkich kuchni, kawalerek i aneksów kuchennych.
Z kolei monochromatyczna, ciemna kuchnia sprawdzi się na przykład w mieszkaniach, gdzie mamy dużo miejsca – nowoczesnych loftach czy apartamentach. W połączeniu ze złotem i innymi ekskluzywnymi materiałami jak egzotyczne drewno czy biały marmur stworzy przestrzeń luksusową i pełną smaku.
Jak urządzić czarno-białą kuchnię? Praktyczne porady
Kuchnią biało-czarną możemy urządzić tak naprawdę na wiele sposobów, dopasowując rodzaj i natężenie biało-czarnych elementów wykończenia wnętrz, sprzętów elektrycznych oraz dodatków.
Możemy na przykład zdecydować się na:
- białą zabudowę i czarny blat
- białe meble i czarną wyspę
- dwukolorową zabudowę: górne szafki białe, dolne – czarne
Warto też pamiętać o materiałach! Biel i czerń mogą mieć swoje odpowiedniki w pięknie wyglądających materiałach wykończeniowych, np. marmurze (biały i czarny), granicie (czarny), a także modnym gresie, który może imitować dwa wcześniej wymienione ekskluzywne kamienie, a także inne materiały!
Jak ożywić czarno-białą kuchnię?
Ascetyzm bieli i czerni można przełamać (i wzbogacić) złotem, srebrem, szkłem, cegłą czy naturalnym drewnem. Złoto i srebro wprowadzi do aranżacji odrobinę luksusu; szkło i cegła pomoże uzyskać ciekawy, nieco surowy efekt znany z industrialnych loftów, natomiast drewno doskonale ociepli kuchnię i sprawi, że będzie przytulniejsza.
A co z elementami wyposażenia i dodatkami? W kuchni biało-czarnej lepiej nie przesadzać z nadmiarem przedmiotów, zwłaszcza w mocniejszych, intensywnych barwach, ponieważ może to wywołać efekt chaosu i przytłoczenia. Dobrym pomysłem jest trzymanie się biało-czarnej estetyki przy wyborze sprzętów czy armatury.
Biało-czarna kuchnia może wydawać się nieco monotonna, dlatego możemy – ale z rozwagą – wprowadzić do niej dodatki w wyrazistych kolorach, np. czerwony czajnik, kolorowe pojemniki na produkty sypkie, tapetę w wielobarwne wzory itd.
UWAGA: lepiej ograniczyć się do 1-2 barw, które będą się powtarzać w kuchennej aranżacji.
Jaki blat do biało czarnej kuchni?
Przykładowo, jeśli zdecydowaliśmy się na czarny blat, dopasujmy do niego czarny zlew. Ciekawy efekt uzyskamy, montując czarną lub białą baterię, ale tradycyjny chrom lub eleganckie złoto również będą dobrze wyglądać.
Czarno-biała kuchnia z wyspą. O tym pamiętaj!
Czarno-biała kuchnia to idealne miejsce na wyspę! Jeśli nasza zabudowa jest biała – zainwestujmy w czarną wyspę. Jeśli w kuchni dominuje czerń – postawmy na stylową wyspę z białego marmuru z widocznym użyleniem.
Co warto wiedzieć o wyspie w kuchni? Oto kilka istotnych kwestii…
Wielofunkcyjna wyspa kuchenna ma wiele zalet, ale też kilka ograniczeń. Dlatego projektując kuchnię z wyspą, trzeba dokładnie przemyśleć jej wykonanie.
1. Wyspa kuchenna jest wolno stojącym kompleksem mebli pokrytych blatem roboczym, dostępnym z każdej strony. Można w niej umieścić szafki, szuflady, cargo oraz AGD, np. lodówkę, zmywarkę, piekarnik, płytę, a nawet zlewozmywak. Takie rozwiązanie znacznie poprawia wygodę użytkowania kuchni i efektywność pracy.
2. Wyspę kuchenną stosuje się zwłaszcza w kuchni otwartej na salon, bo zajmuje stosunkowo dużo miejsca. W kuchni zamkniętej można zdecydować się na wyspę, jeśli dysponujemy przynajmniej 15 m2 powierzchni. Poza tym, by wygodnie się z niej korzystało, trzeba zaplanować odpowiednie odległości wokół — minimum 90 cm, a najlepiej 120 cm.
3. Wyspa kuchenna oddziela kuchnię od salonu, ale umożliwia takie przygotowywanie posiłków, że stoimy twarzą do domowników i łączymy prace kuchenne z życiem rodzinnym czy towarzyskim. Sprzyja temu umieszczenie przy blacie wysokich stołków (hokerów).
4. Przy planowaniu wyspy kuchennej w projekcie kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na instalacje. O ile dosyć łatwo doprowadzić do niej wodę i prąd, o tyle już instalacja gazowa może przysporzyć sporo problemów i kosztów.
5. Stylistyka wyspy w otwartej kuchni powinna być spójna z wystrojem salonu. Ponieważ wyspa znajduje się cały czas w zasięgu wzroku, konieczne jest utrzymywanie na niej porządku.
Biało-czarna kuchnia. Zdjęcia, przykładowe aranżacje i pomysły
Autor: Cosentino
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Antracytowa kuchnia z drewnem. Jakie drewno pasuje do antracytu?
Autor: Stolkar