Bielone meble w kuchni: modne przetarcia w stylu shabby chic
Bielone meble w kuchni wypełnione stylizowanymi przedmiotami użytkowymi to niesłabnący trend. Meble shabby chic coraz częściej goszczą w naszych domach. Coraz więcej osób samodzielnie nadają zapomnianm kredensom i stołom nowe życie. Śledząc umieszczane w internecie fachowe porady praktyków o domowych sposobach odświeżania mebli, możemy nadać naszej kuchni niepowtarzalny i prawdziwie autorski look.
Autor: GREEN CANOE STUDIO
Elementy takie jak kosze, półmiski, ceramiczne pojemniki na mąkę i cukier są zawsze znakomitym dopełnieniem bielonej kuchni w stylu schabby chic.
Spis treści
Bielone meble coraz częściej pojawiają się w naszych mieszkaniach. Silny trend na rzeczy dawne w nowej roli szczęśliwie nie przemija.
Pochwała kreatywnych rozwiązań dotyczących odnawiania mebli potęguje podejmowanie samodzielnych prób i rodzi mnogość rozwiązań dla posiadaczy starych przedmiotów. Jedną z takich dróg jest aranżacja przestrzeni bielonymi meblami do kuchni z przetarciami w stylu shabby chic.
Kuchnia shabby chic
Bielone meble jak zrobić? Do uzyskania efektu „postarzenia” mebli wystarczy trochę cierpliwości i wolnego czasu. Ostateczny wygląd bielonych mebli możemy dowolnie modelować, pokrywając malowany element kilkoma warstwami farby (najlepiej białej lakierobejcy) w taki sposób, by przez warstwę wierzchnią prześwitywała warstwa spodnia.
Najprostszym z kolei sposobem na postarzenie bielonego mebla do kuchni jest pomalowanie rantów i brzegów ciemniejszą farbą (np. brązową), pokrycie całości mebla warstwą bieli, a po jej wyschnięciu - delikatne przetarcie zaciemnianych miejsc drobnym papierem ściernym. Czynność powtarzamy do uzyskania chcianego efektu. Kulminację przetarć czy też gęstość krycia farby dobrać możemy według własnych upodobań czy pomysłu na wnętrze.
Autor: seart.pl
Jadalnia została urządzona z wykorzystaniem stołu i krzeseł z ciemnego drewna, pod którym znalazł miejsce brązowy dywan. Biała witryna ma prosty, angielski kształt. Towarzyszy jej wysoki, srebrzysty świecznik, dodający wnętrzu mnóstwo uroku.
Bielone meble do kuchni
Do jakiej kuchni pasują bielone meble w stylu shabby chic? Przeszklone witryny oryginalnie wybielone, znakomicie sprawdzą się jako galeria kuchennej spiżarni. Ubrane w różnokolorowe pojemniki zapasy cukru, mąki, soli, różnokształtne makarony i przyprawy (np. puszki po ciastkach, słoiki po kawie), stanowić mogą – zebrane w jednym miejscu, w atrakcyjnie bielonej oprawie gabloty – swoisty gabinet osobliwości. I niebanalną ozdobę w praktycznym ujęciu bielonego mebla do kuchni.
Ciekawie potraktować można również dotychczasową funkcję starego kredensu, który – po zabiegach bielenia i postarzania – wmanewrować możemy w podstawę wyspy kuchennej. Dawne meble bardzo często opracowywane były pełnoplastycznie (z każdej strony). Dodając odporny na wilgoć blat (np. marmurowy) zyskujemy niebanalną wyspę kuchenną z możliwością wykorzystania dolnej części kredensu jako pojemnego schowka na naczynia lub garnki.
Stół shabby chic
Podejmując się samodzielnej metamorfozymebli pamiętajmy, że nie musimy trzymać się sztywno kanonów i zasad renowatorskich. Zdajmy się na intuicję. Jeśli chcemy samodzielnie zrobić bielone meble, warto przestrzegać kilku zasad. Jeżeli uznamy, że meble w całości pokryte bielą przytłoczą nasze wnętrze – skupmy się na bieleniu wyłącznie fragmentu mebla (np. nogi i fragmentu dolnej konstrukcji stołu, blat pozostawiając w oryginalnym, orzechowym odcieniu politury).
Pamiętajmy, że bielone meble do kuchni mają być przede wszystkim wygodne w ich codziennym użytkowaniu. Dlatego w ich upiększaniu starajmy się wykorzystywać urok wszystkiego, co i tak w kuchni znaleźć się musi, a posiada walory estetyczne i dekoracyjne (np. ekspozycja kolorowych makaronów w przezroczystych pojemnikach). Na tle bielonych mebli znakomicie prezentują się stylowe srebra i mosiądze – warto zadbać o ich ciekawą aranżację, a przede wszystkim wdrożyć je do ponownego użytkowania (np. posrebrzana patera na owoce, koszyczki do szklanek, imbryki do kawy czy herbaty itp.).
Autor: Krzysztof Zasuwik
W jadalni dominują sprzęty o zgeometryzowanych formach.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Przecieramy cały stół papierem ściernym (17,70 zł/5 m, Flügger). Zaczynamy od gramatury 60, następnie sięgamy po 120, a na koniec używamy 240.
Autor: agencjafree/living4media
Biurko w stylu vintage po metamorfozie