Fronty kuchenne i blaty - co wybrać? Materiały wykończeniowe do kuchni
Decyzję o tym, jak wykończyć kuchnię, bardzo trudno podjąć. Warto poznać obecnie stosowane pomysły, materiały, trendy w urządzaniu kuchni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, dobierając fronty szafek i blaty kuchenne. Radzimy też, jak dopasować blat kuchenny do koloru szafek.
Spis treści
- Fronty kuchenne i blaty - od czego zacząć?
- Zasady zestawiania materiałów na fronty szafek
- Materiały na fronty szafek kuchennych
- Drewniane fronty kuchenne - czy warto?
- Jak dobierać fronty szafek i blaty kuchenne?
Fronty kuchenne i blaty - od czego zacząć?
Nowoczesne fronty kuchenne powinny być odporne na ścieranie i zabrudzenia. Nie wszystkie materiały zdadzą egzamin w wilgotnym i podatnym na zanieczyszczenia wnętrzu. Wybierajmy te, z których łatwo usunąć plamy, bez szkody dla powierzchni. Zanim jednak powstanie nowa kuchnia, trzeba podjąć wiele trudnych decyzji. I to bez względu na to, czy projekt kuchni wykonujemy samodzielnie, czy z pomocą architekta. Nawet gdy zatrudnia się profesjonalistę, warto po prostu wiedzieć, jaki chce się mieć wystrój kuchni.
Wybór szafek kuchennych i blatu to jeden z pierwszych kroków. Kolejnym jest decyzja o sposobie ich łączenia. Blat kuchenny i szafki zestawiać można na zasadzie podobieństwa lub kontrastu albo dążyć do pełnej jednorodności. Możliwości jest coraz więcej w aranżacji kuchni. W ciągu ostatniej dekady dokonał się ogromny postęp. Rozwiązania kiedyś niedostępne teraz są z powodzeniem stosowane. Dzięki nowym technologiom możliwe jest na przykład uzyskanie blatu kuchennego z kamiennej płyty o grubości zaledwie 5 mm. Jest jednak bardzo cienka i krucha, dlatego taki blat trzeba wzmocnić.
Dobra rada: gdy kuchnia stanowi przedłużenie salonu, meble, wyspa, a nawet blat mogą być pokryte eleganckim fornirem. Prezentują się wówczas mniej "technologicznie". W dużej przestrzeni efektownym rozwiązaniem jest blat i zlew z tego samego tworzywa (kamienia).
Nie przegap: Apartament otwarty na zieleń: 50 metrów nowoczesnej Francji elegancji >>>
Zasady zestawiania materiałów na fronty szafek
Przede wszystkim pamiętajmy, by materiały nie konkurowały ze sobą. Nie przesadzajmy też z ich liczbą, wystarczą trzy różne. Dobrze też, żeby tło pozostało gładkie. Aby wyeksponować surowiec, możemy użyć kontrastów kolorystycznych. Stawiając na opozycje faktur i materiałów, pamiętajmy o odrobinie luzu. Możemy spokojnie zestawiać mat z połyskiem, powierzchnię gładką z porowatą, ciepłe z zimnym, ciemne z jasnym.
Materiały na fronty szafek kuchennych
Popularnym materiałem na fronty szafek jest obecnie lakierowana płyta MDF wykończona w różnoraki sposób (mat, półmat i połysk). Najefektowniejszy jest połysk, ale najtrudniej go wykonać. Chętnie stosowane są też fronty fornirowane drewnem. Prym wiodą tu gatunki egzotyczne: wenge, heban, palisander, zebrano. Często wybór pada również na bielony dąb. Dużym wzięciem cieszą się także forniry modyfikowane. Technologia ich produkcji pozwala na uzyskanie idealnie równoległego rysunku słojów. Fronty fornirowane są często zestawiane z frontami z MDF. Coraz więcej używa się też szkła, w różnych odmianach: piaskowanego, podklejanego folią, mrożonego, barwionego w masie czy lakierowanego.
Fronty kuchenne bardzo często wykonane są także z laminowanej płyty meblowej (głównie MDF bądź HDF). Laminat to, mówiąc najprościej, warstwa papieru dekoracyjnego nasączona żywicą melaminową (stąd też mówi się wymiennie o płytach meblowych melaminowanych). Jest odporny na uszkodzenia, zarysowania czy oddziaływanie wysokich temperatur. Z takiej płyty meblowej mogą być wykonane zarówno fronty mebli, jak i blaty kuchenne. Lepsze właściwości niż zwykły laminat ma ten produkowany pod wysokim ciśnieniem, czyli HPL. Ze względu na to jest też droższym rozwiązaniem. Co ciekawe, HPL może występować nawet bez płyty meblowej, a więc jako samodzielny materiał - cienki, estetyczny i bardzo wytrzymały.
Płyty meblowe laminowane wyróżniają się niezwykłym bogactem dekoru. Mogą być gładkie i jednokolorowe, nowoczesne, albo też imitować inne materiały, takie jak drewno, kamień czy beton. Możemy również wybierać spośród różnych faktur.
Polecamy: Meble do kuchni: ile kosztują FRONTY SZAFEK kuchennych i jakie są najlepsze RADZIMY >>>
Autor: Häfele
Podnośnik Free Up znajduje zastosowanie w wysokiej zabudowie mebli kuchennych, tworząc tam miejsce np. na sprzęt elektryczny. Zajmuje bardzo mało miejsca przed szafką, ponieważ unosi się zupełnie pionowo, równolegle do korpusu.
Drewniane fronty kuchenne - czy warto?
Fronty drewniane szafek kuchennych, niegdyś uznawane za ekskluzywne (bo efektowne i drogie), właściwie odchodzą w zapomnienie. Powodem jest głównie to, że drewno pracuje - większe powierzchnie rozsychają się i po kilku latach pękają. Miejsce drzwiczek szafek kuchennych z litego drewna zajęły fronty fornirowane. Dekoracyjną drewnianą okleiną pokrywa się czasami także blaty kuchenne.
Zobacz również: Drewno na ścianie w sypialni: 18 pomysłów na aranżację galeria zdjęć >>>
Jak dobierać fronty szafek i blaty kuchenne?
Jest kilka podstawowych zasad w tym zakresie. We wnętrzach rustykalnych dobrze sprawdzają się drewno, kamień, ewentualnie ceramika. Loft wymaga otwartych form i "zimnych" materiałów. Na blatach i ścianach najlepiej sprawdzą się szkło i blacha stalowa.
Względy praktyczne przemawiają za materiałami, które są łatwe w utrzymaniu, takimi jak granit, kompozyty, laminaty. Niektóre komponują się ze sobą niejako naturalnie, jak kamień i drewno, stal i szkło, lakiery i sztuczne tworzywa. Można ten porządek zburzyć, ale odradzamy stosowanie więcej niż trzech materiałów jednocześnie. Pamiętajmy, by kolory ze sobą współgrały.
Nie przegap też: Styl loftowy: trendy. Meble i dodatki loftowe >>>
Autor: Mariusz Bykowski
Czarny fragment ze zintegrowanym blatem sprawia, że sciana z aneksem kuchennym nie wydaje sie taka długa. Dodatkowo weyjątkowo modnym elementem w kuchni sa czarne kinkiety doświetlajace blat kuchenny.
Autor: Marcin Czechowicz
Nasze mieszkania mają coraz bardziej nieformalny charakter, ponieważ coraz częściej przedkładamy wygodę i dostosowanie wyposażenia do trybu życia domowników nad ich wygląd. Nie dziwią więc akcesoria kuchenne na widoku. Wręcz przeciwnie – umieszczając je na półce zastępującej górne szafki kuchenne, możesz uczynić z nich główny element dekoracyjny we wnętrzu.
Autor: mat. prasowe Kaczkan
Szafki z przeszkleniami w aneksie kuchennym dodają całej zabudowie lekkości.