Blat laminowany i z płyty MDF: wady i zalety. Jak czyścić taki blat?
Popularne i tanie są blaty laminowane - z płyty wiórowej pokrytej laminatem HPL. W zależności od stylu laminowania i wykończenia krawędzi pasują zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i rustykalnych. Również blat z MDF znajduje zastosowanie w kuchni. Szczególnie spodoba się tym, którzy planują nietypowy kształt blatu. Blaty MDF można dowolnie formować, zaokrąglać i ozdobnie frezować ich brzegi.
Spis treści
- Dlaczego blaty laminowane są najpopularniejsze?
- Jakie zalety i wady ma blat laminowany i blat MDF
- Jak czyścić blaty MDF i laminowane
- Jaki wybrać blat? INSPIRACJE
Blat laminowany - z płyty wiórowej pokrytej laminatem HPL, czyli kilkunastoma warstwami tworzyw sztucznych wzmocnionych i zaimpregnowanych żywicami syntetycznymi - jest bardzo popularny. Zewnętrzna warstwa laminatu może imitować kamień, metal lub drewno. Wzorów laminatów może być bardzo dużo – większość firm oferuje ich nawet kilkadziesiąt. Styl laminowanym blatom mogą nadawać również krawędzie. Proste blaty laminowane pasują do kuchni nowoczesnych, wyprofilowane z ozdobnymi frezami – do kuchni w stylu retro i rustykalnych.
Podobne właściwości ma blat z MDF, czyli płyta pilśniowa formowana na sucho – materiał bardzo popularny w kuchni, szczególnie na fronty szafek. Blaty wykonane z MDF nie są jednak tak bogate wzorniczo. Ich zaletą w porównaniu z płytą laminowaną jest możliwość formowania dowolnych kształtów, zaokrąglania i ozdobnego frezowania brzegów.
Przeczytaj: Blaty kuchenne drewniane - jakie plusy i minusy mają blaty drewniane [PORADNIK]>>
Autor: Tielsa
Blat laminowany z brzegami wykończonymi listwą imitującą drewno klejone warstwowo nabiera naturalnego wyglądu.
Dlaczego blaty laminowane są najpopularniejsze?
Blat laminowany to najczęściej kupowany blat. Zbudowany jest z płyty wiórowej pokrytej laminatem, tzn. kilkoma warstwami papieru utwardzonego żywicą syntetyczną. Gwarantują trwałość i dobrą jakość za niewygórowane jak na blaty kuchenne ceny. Obróbka blatu jest łatwa. Zalety to też odporność na wysoką temperaturę oraz zabrudzenia oraz bogactwo kolorów i wzorów (blaty mogą imitować drewno, kamień, fakturę piasku itp.), różne stopnie połysku. Grubość do 7,4 cm. Maksymalna długość 4,2 m.
Sprawdź też: Blaty kuchenne z metalu. Czy warto wybrać blaty metalowe? [OPINIE]>>
Jakie zalety i wady ma blat laminowany i blat MDF
Zalety:
- blaty laminowane i z płyty MDF są odporne na tłuste opary, zaplamienia substancjami używanymi w gospodarstwie domowym, wysoką temperaturę do 200°C, ścieranie;
- blaty laminowane łatwo się czyści, są odporne na działanie chemikaliów występujących w środkach czyszczących;
- kolor blatu nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych;
- blaty laminowane i z płyty mdf są łatwe do przycięcia – można to zrobić nawet bez pomocy fachowca;
- blaty MDF i laminowane są najtańsze spośród wszystkich materiałów wykończeniowych do kuchni na blat.
Wady:
- pod wpływem pary wodnej mogą zmatowieć;
- łatwo je zarysować – lepiej więc bezpośrednio na blacie nie kroić nożem ani nie rozbijać kotletów;
- płyta laminowana ma wykończoną jedną lub dwie krawędzie. Krawędzie blatów przycinanych są nieodporne na wodę, dlatego należy je zabezpieczyć listwą metalową lub akrylową, a w miejscu wycięcia na zlew – silikonem. Blat wymaga starannego wykończenia na krawędziach. W przeciwnym razie może pęcznieć pod wpływem wilgoci.
Sprawdź: 10 inspiracji na blaty kuchenne. Jaki blat do kuchni wybrać?>>
Jak czyścić blaty MDF i laminowane
O pielęgnacji blatu MDF i laminowanego pomyśl już na etapie zakupu i montażu. Wybierz blat o dobrych parametrach ułatwiających pracę i utrzymanie porządku w kuchni (np. blat z powłoką antybakteryjną). Zadbaj też o staranny montaż blatu w kuchni - zabezpieczenie wszystkich łączeń i przerw między blatami (za pomocą specjalnych przyklejanych listew). Podczas codziennego użytkowania przecieraj blat miękką szmatką zwilżoną ciepłą wodą z płynem do naczyń. Unikaj szorujących i żrących preparatów czyszczących. Staraj się nie kroić żywności bezpośrednio na blacie. Nie stawiaj na nim gorących naczyń.
Sprawdź: Jak odnowić drewniany blat kuchenny: zrób to sam>>
Jaki wybrać blat? INSPIRACJE
Zobacz nasze pomysły na elegancki i stylowy blat do kuchni.
Autor: Marcin Czechowicz
Autor: Marcin Czechowicz
Zdecydowanym faworytem są blaty kamienne. Najlepszym (ale i najkosztowniejszym) wyborem są blaty wykonane z wytrzymałych rodzajów kamienia – granitu lub łupka. Nie sposób ich zaplamić czy zarysować, można bez obaw stawiać na nich gorące garnki i rozbijać mięso na kotlety.
Autor: Thinkstockphotos.com
Autor: Konrad Kalbarczyk