Co zamiast wyspy w kuchni? Praktyczne wskazówki na aranżację kuchni bez wyspy
Kuchnia z wyspą to modna i efektowna aranżacja, która sprawdza się w przestronnych strefach dziennych. A co jeśli nie możemy pozwolić sobie na wyspę w kuchni? Jakie są alternatywy i jak urządzić funkcjonalną kuchnię bez wyspy? Podpowiadamy!
Autor: Franke
Jak urządzić kuchnię bez wyspy?
Wyspa kuchenna ma mnóstwo zalet. Stanowi naturalną granicę między strefą kuchenną a wypoczynkową, oferuje dodatkową przestrzeń roboczą, a także pomaga usprawnić komunikację w kuchni.
Niestety, z reguły wolnostojąca wyspa zajmuje całkiem sporo miejsca, dlatego małe kuchnie, w których każdy centymetr jest na wagę złota nie mogą pozwolić sobie na ten element kuchennej aranżacji. Nie oznacza to jednak, że z wyspy musimy rezygnować zupełnie, mając małą lub nieustawną kuchnię.
ZOBACZ: Jak urządzić wąską kuchnię? Najlepsze patenty do nieustawnej kuchni
Półwysep to świetna alternatywa dla wolnostojącej wyspy. Półwysep kuchenny, zgodnie z nazwą jest połączony z jednym z boków kuchennej zabudowy. Półwysep może być również blatem stołu przymocowanym do zabudowy lub ściany.
Aneks kuchenny lub układ jednorzędowy (zabudowa zajmuje tylko jedną ścianę), gdzie nie mamy możliwości wstawienia wolnostojącej wyspy, możemy urozmaicić stołem! Podobnie jak wyspa stół w kuchni może pełnić rolę naturalnej granicy między kuchnią a salonem.
ZOBACZ: Jak oddzielić kuchnię od salonu na 7 sposobów. Porady architekta wnętrz
Do małych i wąskich kuchni doskonale nadają się układy w kształcie litery L i U. Można również zdecydować się na aranżację jednorzędową lub dwurzędową z zabudową równolegle ulokowaną po obu sstronach kuchni. W takich pomieszczeniach wyspa będzie zbędna.
Zobacz najmodniejsze aranżacje kuchni bez wyspy:
Autor: Franke