Czarna kuchnia – jak ją urządzić bez błędu? Inspiracje, porady i 39 efektownych zdjęć kuchni w czerni
Czarna kuchnia nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dużych metraży. Sprawdzi się nawet na małej powierzchni i w różnych konwencjach. Do wyboru masz wiele wersji kuchni w czerni – od tzw. „total look”, przez łączenie czerni z drewnem czy kolorem, po klasyczną opcję black & white. Radzimy, jak osiągnąć efekt doskonały. W galerii poniżej znajdziesz inspirujące kuchnie w czerni i z czernią w różnych stylach.
Autor: Marcin Dekor
Efektowna zabudowa ścienna łącząca ciąg roboczy, dwie szafy do sufit po obu jego krańcach i szafki wiszące w jedną bryłę. Uzupełnia ją masywny prostopadłościan wyspy. Czarne matowe meble, lśniące czernią AGD, czarne zlewy i baterie (w ciągu i na wyspie) nie przytłaczają. Dzieje się tak dzięki pomysłowemu oświetleniu – ciepły blask sączący się z listwy LED nad blatem oraz z dwóch półkul na wyspie. Korzystny wpływ na wnętrze mają też duże okna o czarnych framugach. Tylko w razie potrzeby przysłania się je prawie przezroczystymi tkaninami. Poruszają się one na systemach karniszy szynowych aluminiowych typu MS1, które po montażu zabierają tylko 18 mm wysokości przestrzeni roboczej . To umożliwia zastosowanie tego typu szyn w przy oknach sięgających do sufitu. Na zdjęciu pokazano także systemy typu WAVE , układające firany i zasłony w równoległe fale (więcej na Marcindekor.com.pl).
• Kuchnia wygodna i funkcjonalna. Poznaj podstawowe zasady urządzania kuchni
Spis treści
- Czarna kuchnia na dużym i małym metrażu
- W jakich stylach sprawdza się kuchnia w czerni?
- Kuchnia w czerni – tzw. total look
- Czarna kuchnia z drewnem
- Kuchnia w czerni i z bielą
- Czarna kuchnia z kolorem
- Jak oświetlić czarną kuchnię?
Czarna kuchnia na dużym i małym metrażu
Powszechnie uważa się, że ciemne barwy, a więc i czerń, nie mają tak uniwersalnego zastosowania we wnętrzach, jak jasne odcienie. To prawda: użyte w przewadze ciemne kolory sprawiają, że pomieszczenie optycznie staje się mniejsze oraz mniej widne. Dekoratorzy wnętrz znaleźli jednak na ten mankament antidotum!
Po pierwsze: czerń ma odcienie (jak biel) od smolistej przez odcień hebanu, po bliski czerni antracyt. Możemy więc zdecydować się na którąś z „jaśniejszych” wersji (jakkolwiek to brzmi).
Po drugie trzecie: ważna jest ilość zastosowanej czerni. Im będzie jej więcej, tym ciemniejsze będzie wnętrze. Wystarczy, że czerń będzie w przewadze, a uzupełnimy ją innymi barwami czy drewnem, by zminimalizować to wrażenie.
Po trzecie: otwarcie kuchni na salon sprawia, że aneks kuchenny „dostaje więcej światła i powietrza”, więc nie ma obawy, że czerń przytłoczy wnętrze.
Po czwarte: duże znaczenie ma wykończenie czarnych powierzchni. Matowe, półmatowe, na wysoki połysk – każde będzie inaczej odbijało światło i dawało inny efekt. Matowe meble mniej przykuwają uwagę, raczej wtapiają się w tło. Sprawdzą się raczej w nowocześniejszych aranżacjach. Lśniące fronty odbijają światło, więc mogą się okazać lepszym wyborem do kuchni małych i mniej widnych. Błyszczące meble są odbierane jako bardziej eleganckie.
Po piąte: czerń kocha światło! Dobrane w przemyślany sposób oświetlenie sprawi, że barwa ta obroni się nawet w małej kuchni.
Po szóste: przeszklenia są nie do przecenienia. Szafki wiszące, stojące szafy i kredensy w czerni, lecz z przeszklonymi frontami są lżejsze optycznie. Podświetlone wnętrza, nawet niekoniecznie jasne, to dodatkowy bonus.
- Jak urządzić kuchnię w modnych szarościach - porady, 43 inspirujące zdjęcia kuchni szarych i z szarością!
W jakich stylach sprawdza się kuchnia w czerni?
Dosłownie w każdym! Bardzo dużo zależy od formy zabudowy, jej wykończenia i rodzaju uchwytów. W wersji minimalistycznej sprawdzą się gładkie fronty bez uchwytów (system dociskowy albo uchwyty fazowane), do tego nowoczesne AGD, także czarne albo w kolorze stali. Blaty mogą być z czarnego kamienia albo jego imitacji, bądź ze stali. Jeśli ściany będą z odkrytą cegłą albo betonem (mogą to być np. okładzina ceglana i farba imitująca beton), dodamy trochę drewna i elementów „pofabrycznych”, kuchnia stanie się loftowa. Czerń można ograć glamourowo, wybierając lśniące fronty i szklane powierzchnie oraz błyszczące dodatki i lustra.
Rustykalna kuchnia w czerni będzie kochała drewno, plecionki, cegłę. Meble powinny mieć płycinowe, frezowane czy inaczej dekorowane fronty ze stylizowanymi uchwytami. Do czarnej zabudowy, można dodać np. wiejski drewniany stół. Z kolei czarna kuchnia „podana” na elegancko to wysokiej jakości meble o frontach wykończonych na połysk albo w satynie plus złote albo srebrne dodatki.
W wersji awangardowej czy popartowej łączy się czarne meble i ściany z wyposażeniem i dekoracjami w intensywnych, nasyconych kolorach. To tylko kilka przykładów, ale już wiemy, że czerń w kuchni da się ograć w każdej wersji stylowej.
Jaką więc konwencję dla kuchnie w czerni wybrać? Po prostu kierujmy się wystrojem całego domu czy mieszkania. W jego estetykę powinna się wpisywać i kuchnia. Szczególnie ważne jest utrzymanie konsekwencji stylowej w przypadku kuchni otwartej na pokój. Aneks kuchenny oraz strefy wypoczynkowa i jadalniana powinny być z jednej bajki (mogą się uzupełniać albo ze sobą kontrastować, lecz w obrębie wybranej konwencji).
Kuchnia w czerni – tzw. total look
Kuchnia czy aneks kuchenny mogą być niemal całe w czerni. Najczęściej czarne są zabudowa, blaty, AGD i ściana powyżej ciągu roboczego. Czarne meble stawia się na podłodze z drewna albo jego imitacji czy z płytek w rozety, szachownicę, imitujących beton itp. Jeżeli większość lub wszystkie meble są czarne, można uzupełnić je wystrzałowym kryształowym żyrandolem albo wyplataną lampą. Świetnie wygląda też drewniany retro kredens jako uzupełnienie albo stół na toczonych nogach.
Total look sprawdzi się zwłaszcza w kuchni z dużymi oknami (można ramy też pomalować na czarno!) i mającej wiele punktów świetlnych, m.in. oświetlenie górne, boczne, podświetlenie szafek i półek oraz wewnętrzne oświetlenie meblowe. Dobierając poszczególne elementy wyposażania, pamiętajmy, że czerń ma odcienie i zależnie od tego, czy powierzchnia jest matowa, satynowa czy błyszcząca będziemy ją odbierać inaczej. Gdy większość wyposażenia jest czarna, warto różnicować sposób wykończenia oraz faktury, bo w ten sposób wnętrze stanie się atrakcyjniejsze wizualnie. Starajmy się jednak, by odcień czerni był w marę możliwości jednakowy w danym wykończeniu.
Czarna kuchnia z drewnem
To sprawdzone rozwiązanie. Proporcje czerni i drewna oraz odcień tego materiału zależą od gustu i potrzeb (więcej drewna, jaśniejsze wnętrze). Dobrym pomysłem jest rozjaśnienie czarnej kuchni drewnianymi blatami i podłogą (np. imitującymi drewno płytkami). Drewnem można wyłożyć ścianę albo dodać do czarnej zabudowy drewniany komplet jadalniany, kredens czy regał. Doskonale wygląda też część zabudowy w drewnie (szafa, szafki wiszące, wyspa) uzupełniająca czarne kuchenne meble będące w przewadze.
Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, warto „pociągnąć” parkiet z salonu do części kuchennej – całość zyska na elegancji. Drewniane drobiazgi, jak np. deski do krojenia, tace, pojemniki itp., także się sprawdzą. Miodowy odcień drewna to sposób na ocieplenie wnętrza i jego uprzytulnienie, bielone czy poszarzone drewno będzie idealne w kuchniach nowoczesnych, scandi, loftowych, bardzo ciemne zaś doda wnętrzu wyrafinowania i rysu wręcz dizajnerskiego.
Drewno o formach organicznych i jak najbardziej naturalne podkreśli urok kuchni rustykalnych i eko. Z kolei efektowne fronty na wysoki połysk ze szlachetnych gatunków będą idealne do kuchni tradycyjnych, klasycznych, bardzo eleganckich
Kuchnia w czerni i z bielą
Nie jest to klasyczna kuchnia czarno-biała, lecz jej wersja z wyraźną przewagą wyposażenia w czerni. Najczęściej ściany są białe, posadzka w szachownicę albo inny wzór czarno-biały. Zdecydowanie większa część zabudowy kuchennej jest czarna, ale np. wiszące szafki mogą być białe, albo skontrastowane z czarnymi szafkami stojącymi i wiszącymi są stół i krzesła czy też wysoka szafa ścienna albo wyspa. Może się tu pojawić drewno, np. pod postacią blatów na ciągu roboczym i stole czy parapetu oraz drobnych akcesoriów. Kolor jako akcent? Też do przyjęcia – ale należy dozować go bardzo oszczędnie.
Czarna kuchnia z kolorem
Czarne wyposażenie kuchni można połączyć z elementami w jednym kolorze czy nawet więcej. Wymaga to jednak sporego wyczucia. Delikatne stonowane odcienie będą bardziej uniwersalne – odnajdą się w różnych stylach, mogą miło urozmaicić wnętrze i je ocieplić. Godne polecenia to np. jasnoszare czy beżowe ściany przy czarnych meblach, drewniane blaty albo podłoga. Miętowe akcesoria lub uchwyty także miło się prezentują. Nasycone, ciemne barwy dodadzą zaś aranżacji energii i pazura, ale łatwiej tu o błąd. Jeśli nie do końca ma się wyrobione oko, lepiej ostrożnie je serwować i poprzestać na akcentach, np. czerwonym małym AGD czy granatowych tekstyliach itd.
Jak oświetlić czarną kuchnię?
Oświetlenie kuchni z przewagą czerni wymaga od nas większego zaangażowania. Siłą rzeczy jest tu po prostu ciemniej niż w „takiej samej kuchni całej na biało”. Warto wziąć to pod uwagę podczas wykańczania kuchni albo remontu. Konieczne będzie ogólne światło sufitowe w postaci np. kilku dyskretnych opraw w nim osadzonych i oświetlających całe wnętrze rozproszonym światłem, albo dopasowana do wysokości kuchni ampla albo plafoniera. Nad stołem lub wyspą nieodzowne będą lampy wiszące, przydadzą się też kinkiety oraz oprawy rozświetlające blat roboczy, strefy gotowania i zmywania. Można zastosować oprawy na ruchomych ramionach albo minimalistyczne oprawy i taśmy LED. Lampy wiszące, ampla czy plafoniera oraz kinkiety spełniają także funkcje dekoracyjne. Przy ich wyborze kierujmy się więc wystrojem kuchni i – nie bójmy się zaszaleć!
Dzięki oświetleniu meblowemu każde wnętrze zyskuje, ale w czarnej kuchni wydaje się być ono nieodzowne. Zastosujmy więc je w przeszklonych szafkach i witrynach. Podświetlmy półki i obrazy oraz rośliny. Jeżeli nie pomyśleliśmy o tym rodzaju oświetlenia podczas remontu, możemy kupić modele na baterie i ładowane poprzez USB.
Ważna jest także barwa światła we wnętrzu, a przy wielu czarnych płaszczyznach nabiera dodatkowego znaczenia. Wybieraj świetlówki dające przyjemne ciepłe światło (biel ciepła, ewentualnie neutralna), klosze i abażury zaś w ciepłych odcieniach (kremowe, beżowe, złotawe, łososiowe) – szczególnie ważne, by ich wewnętrzna część spełniała to kryterium. To sprawdzony przepis na przyjazne klimatyczne światło, w którym wnętrze staje się przytulne, a domownicy dobrze się czują.
Autor: Marcin Dekor
Efektowna zabudowa ścienna łącząca ciąg roboczy, dwie szafy do sufit po obu jego krańcach i szafki wiszące w jedną bryłę. Uzupełnia ją masywny prostopadłościan wyspy. Czarne matowe meble, lśniące czernią AGD, czarne zlewy i baterie (w ciągu i na wyspie) nie przytłaczają. Dzieje się tak dzięki pomysłowemu oświetleniu – ciepły blask sączący się z listwy LED nad blatem oraz z dwóch półkul na wyspie. Korzystny wpływ na wnętrze mają też duże okna o czarnych framugach. Tylko w razie potrzeby przysłania się je prawie przezroczystymi tkaninami. Poruszają się one na systemach karniszy szynowych aluminiowych typu MS1, które po montażu zabierają tylko 18 mm wysokości przestrzeni roboczej . To umożliwia zastosowanie tego typu szyn w przy oknach sięgających do sufitu. Na zdjęciu pokazano także systemy typu WAVE , układające firany i zasłony w równoległe fale (więcej na Marcindekor.com.pl).