Czarna kuchnia - inspiracje i porady. Jak urządzić czarną kuchnię?
Czarna kuchnia kojarzy się z wnętrzami eleganckimi, minimalistycznymi lub glamour. Każde z nich wymaga drobiazgowego zaplanowania. Tego typu kuchnia świetnie komponuje się w połączeniu z drewnem. Zobacz też, jak urządzić małą czarną kuchnię i kuchnię biało-czarną.
Autor: Getty Images
Modna czarna kuchnia - inspiracje.
Spis treści
- Jak urządzić czarną kuchnię?
- Czarna kuchnia z czarnym blatem, ścianami i meblami
- Kuchnia biało-czarna
- Czarna kuchnia ze złotem, miedzią
- Nowoczesna kuchnia czarna z drewnem
- Czarna kuchnia — zabudowa meblowa, mała czarna kuchnia
- Oświetlenie czarnej kuchni
- Czarna kuchnia w stylu klasycznym, glamour, industrialnym
- Modna czarna kuchnia. Inspiracje
- Czarna kuchnia z drewnem w bloku. Zdjęcia
Jak urządzić czarną kuchnię?
Czarna kuchnia nie oznacza, że wszystko od góry do dołu musi być w jednym kolorze. Mogą to być np. czarne fronty oraz jasne blaty i okładzina ścienna pomiędzy szafkami rozjaśniające całość. Kuchnia, w której wszystko będzie czarne, z dodatkiem srebra lub złota będzie niezwykle wyrafinowana. Część elementów może być wtedy matowa, a część błyszcząca.
W przypadku kuchni otwartej na salon czarna zabudowa kuchenne może być też elementem czarnego salonu. Niezależnie od stylu czarna kuchnia dobrze komponuje się z drewnem i metalem. Parkiet podkreśli elegancję i ociepli optycznie czerń. Z kolei błysk metalowych akcentów doda wnętrzu jeszcze więcej szyku.
Czarna kuchnia z czarnym blatem, ścianami i meblami
Czarna kuchnia w wersji „total look” oznacza wszystkie elementy w jednym kolorze: czarne szafki, blaty i ścianę nad blatem. Mogą się różnić wykończeniem – od matu do połysku, ale wszystko powinno być absolutnie czarne. Jedynie złote, miedziane lub drewniane dodatki, w zależności od stylu aranżacji przełamują czerń i spawają, że aranżacja kuchni nie jest nudna. Jak zawsze w monochromatycznych aranżacjach ważna jest gra fakturami użytych materiałów, co pociąga za sobą zróżnicowanie odcieni czerni.
Kuchnia biało-czarna
W kuchni możemy łączyć czarne fronty z innymi kolorami. Godny polecenia jest zwłaszcza ponadczasowy duet black&white – klasycznie szykowny i zawsze na topie. Przykładowo czarna wyspa kuchenna znakomicie wygląda na tle białej wysokiej zabudowy. Wyspa jest wtedy elementem dominującym, centralnym, przyciągającym wzrok, a zabudowa – gładkim, estetycznym tłem, łagodzącym nieco moc czerni.
Czarna kuchnia ze złotem, miedzią
Czarne szafki ładnie wyglądają rozświetlone akcesoriami kolorze złota i miedzi. W roli takich dodatków sprawdzą się złota tapeta lub mozaika na ścianie nad blatem,modny miedziany zlew, bateria kuchenna lub uchwyty i drobne dodatki.
Nowoczesna kuchnia czarna z drewnem
Czarna kuchnia doskonale komponuje się z drewnem, od jasnej sosny, przez miodowy dąb aż po wpadający w czerń heban. Jeśli zależy nam na uzyskaniu kontrastu lub przełamaniu "ciężkości" czarnych elementów wyposażenia, wystarczy zestawić je z jaśniejszym gatunkiem drewna, np. jako blat w kuchni czy parkiet w salonie.
Czarna kuchnia — zabudowa meblowa, mała czarna kuchnia
Czarna kuchnia dobrze prezentuje się zarówno jako niewielki aneks kuchenny, jak i pełnowymiarowe, regularne wnętrze. Jakie meble do czarnej kuchni będą najlepsze? To oczywiście zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.
Fronty mebli w czarnej kuchni mogą być zarówno matowe, jak i błyszczące. Te drugie lepiej odbijają światło, dzięki czemu powstaje wrażenie większej przestrzeni. To szczególnie cenne w przypadku małej kuchni albo niewielkiego aneksu.
Matowe fronty dobrze wtapiają się zaś w otoczenie i stanowią ciekawe tło. W małym wnętrzu mogą być jednak nieco przytłaczające. Ale jeśli w czarnej kuchni w górnym rzędzie szafek pojawią się przeszklone witryny, dodamy im nieco lekkości.
Oświetlenie czarnej kuchni
Niezależnie od tego, czy czarna kuchnia jest tylko aneksem, czy regularną kuchnią, bardzo ważne jest jej funkcjonalne i estetyczne oświetlenie. Dlatego dobrze jest aranżować ją albo w fazie projektowej, albo podczas generalnego remontu mieszkania, czyli wtedy, kiedy można dokonywać zmian w instalacji elektrycznej.
Jak oświetlić czarną kuchnię? Sposobem na nadanie charakteru czarnej kuchni jest wybór odpowiedniego oświetlenia głównego, np. efektownego żyrandola. Może być bogaty, mieniący się kryształami lub prosty, geometryczny. Mamy tu wielkie pole do popisu, ponieważ czarne fronty są idealnym tłem dla oryginalnej, designerskiej lampy.
Paski LED-owe nad blatem równomiernie rozjaśnią jego powierzchnie, tak że przygotowywanie posiłków będzie komfortowe. Sprawdza się także dekoracyjne oprawy – kinkiety i sufitowe, również czarne lub metaliczne, w minimalistycznej formie niewiele większej od umieszczonej w niej żarówki.
Czarna kuchnia w stylu klasycznym, glamour, industrialnym
Kuchnia z czarnymi frontami pasuje do każdego stylu wnętrza – czaruje elegancją w stylu glamour, albo przybiera bardziej surowe, nowoczesne oblicze. Czarne fronty na tle ściany w kolorze pastelowym pozwolą stworzyć wnętrze bardziej kobiece.
Czarna kuchnia nabierze industrialnego charakteru, gdy szafki umieścimy na tle szarej ściany, np. betonowej lub z efektem betonu. W loftowym wnętrzu czarne meble można też połączyć z rudą cegłą na ścianie.
Jeśli chcemy zaś osiągnąć bardziej klasyczny efekt, warto zestawiać ciemne fronty mebli z jasnymi płytkami typu metro, czyli cegiełkami. Do tego przyda się też jasny blat — drewniany (ociepla wnętrze) albo z modnym wzorem białego marmuru. W przypadku tego drugiego rozwiązania możemy się zdecydować na naturalny kamień, konglomeraty, kompozyty albo spiek kwarcowy.
Modna czarna kuchnia. Inspiracje
Autor: Getty Images
Modna czarna kuchnia - inspiracje.
Czarna kuchnia z drewnem w bloku. Zdjęcia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Odsłonięta oryginalna ściana, pokryta betonem i meble z płyt drewnopochodnych we wnętrzu kuchni to świadome nawiązanie do surowości czasów PRL-u.