Czarna lodówka – to jest na topie! Wybieramy modne AGD
Kolor czarny coraz śmielej poczyna sobie we wnętrzach. Dzięki temu trendowi mamy szansę wyposażyć dom w wyraziste, eleganckie, nowoczesne elementy – w tym AGD. Czarna lodówka stanowi tutaj najlepszy przykład. Do wyboru mamy różne jej wersje – od zaokrąglonej lodówki retro przez proste geometryczne bryły aż po masywne modele side by side.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Kolejny przykład kontrastru wprowadzonego za pomocą czarnej lodówki (model side by side z frontami z czarnego szkła, Samsung)
Spis treści
- Czarna lodówka a trendy kuchenne
- Czarne lodówki – rodzaje
- Czarna lodówka retro
- Czarna lodówka a inne kolory w kuchni
Czarna lodówka a trendy kuchenne
Po zabudowach beżowych, w odcieniach drewna i ciemnych wenge w trendach długo królowały biel oraz szarość. Zwłaszcza białe kuchnie – ze względu na swoją uniwersalność – cieszyły się ogromną popularnością w Polsce. Z czasem jednak pojawiła się potrzeba wyrazistszych barw. Początkowo nieśmiało wprowadzano ciemne zabudowy – granatowe, antracytowe, a także czarne. Dziś już częściej spotkamy też szmaragdową zieleń czy bordo. Co ciekawe, moda na czerń dotyczy nie tylko zabudowy kuchennej (czyli frontów), lecz także AGD. To z kolei spora zmiana, bo przez lata przyzwyczailiśmy się do bieli i koloru stali. Tymczasem czarne lodówki, piekarniki czy kuchenki mikrofalowe świetnie współgrają z czarnymi płytami indukcyjnymi, innymi sprzętami AGD, a przede wszystkim ciemnymi frontami mebli. Możemy też za ich pomocą dynamizować wystrój, np. dobierając czarną lodówkę do biało-czarnej bądź białej zabudowy. W większym pomieszczeniu możemy śmiało postawić na czarną lodówkę wolnostojącą (w tym coraz popularniejszy model side by side), w małej kuchni zaś lepiej sprawdzi się lodówka do zabudowy. Musimy bowiem uważać, by mocna, wyrazista czerń nie przytłoczyła optycznie wnętrza urządzonego na niewielkim metrażu.
Czarne lodówki – rodzaje
A jakie czarne lodówki mamy do wyboru? Tu możliwości jest naprawdę sporo!
- Czarna lodówka z zamrażalnikiem w środku – mamy więc jedne drzwi zewnętrzne, a wewnątrz wydzieloną część mrożącą. Taka lodówka dobrze sprawdzi się w niedużej kuchni, mieszkaniu singla czy pary. W przypadku rodziny może być już jednak za mała.
- Czarna lodówka z oddzielnym zamrażalnikiem na dole – jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Wygodnie udaje się oddzielić chłodziarkę od zamrażarki, a także posegregować żywność.
- Czarna lodówka z oddzielnym zamrażalnikiem na górze – alternatywa dla powyższej, jednak pamiętajmy, że zamrażalnik w takim modelu może być mniejszy niż w przypadku jego umiejscowienia na dole.
- Czarna lodówka side by side – takie modele znamy głównie z amerykańskich filmów i seriali. Lodówka jest masywna, ale też pojemna i bardzo wygodne. Ma podwójne drzwi – zwykle te po lewej „prowadzą” do zamrażalnika, a te po prawej – do części chłodzącej. Możemy również spotkać się z czarnymi lodówkami typu french door, tzn. z zamrażalnikiem na dole oraz podwójnymi drzwiami do chłodziarki na górze. Wybierając dla siebie lodówkę side by side, pomyślmy od razu o modelu z kostkarką do lodu.
Powyższy podział dotyczy rozmieszczenia części chłodzącej oraz mrożącej. Oprócz tego mamy dwa typy urządzeń:
- Czarna lodówka do zabudowy – spójnie „wtapia” się w tło, a więc fronty meblowe. Ponieważ mieszkania stają się coraz bardziej kompaktowe, rozwiązanie to zyskuje na popularności. Czarna lodówka w zabudowie może kontrastowo wyróżniać się na tle jaśniejszej zabudowy (białej, w odcieniach drewna) albo harmonijnie łączyć się z czernią czy nieco jaśniejszą antracytową szarością.
- Czarna lodówka wolnostojąca – najlepiej wypada w większym pomieszczeniu, choć to nie jest żelaza reguła (sporo zależy od konkretnego projektu kuchni). Do wyboru mamy najczęściej albo proste bryły (prostopadłościany), albo zaokrąglone czarne lodówki w stylu retro.
.. Wybieramy lodówki do zabudowy >>>
Czarna lodówka retro
Lodówki retro są chętnie wybierane do kuchni w różnych stylach. Sprzęty te wyróżniają się zaokrąglonymi, opływowymi kształtami oraz charakterystycznymi, chromowanymi uchwytami. Choć są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, sporym uznaniem cieszą się czarne lodówki retro. To modele wolnostojące, jednak nie tak masywne, jak np. lodówki side by side. Ponadto ich miękkie linie łagodzą wystrój – nie są więc tak wyraziste jak lodówki typowo nowoczesne.
Czarna lodówka retro świetnie odnajduje się zarówno w klasycznym anturażu, jak i bardziej nowoczesnym. Chętnie włączana jest do kuchni w stylu skandynawskim na zasadzie wyrazistego kontrastu wobec jasnej bazy kolorystycznej. Doskonale odnajduje się także we wnętrzach industrialnych, a także spod znaku vintage i oczywiście retro.
Czarna lodówka a inne kolory w kuchni
Czarną lodówką możemy „operować” we wnętrzu na dwa sposoby. Pierwszy to spójność barwna. W takim przypadku czarne lodówki towarzyszą czarnym frontom meblowym, a modele do zabudowy perfekcyjnie wtapiają się w tło. To coraz częstsze rozwiązanie ze względu na malejący metraż dostępnych mieszkań. Kuchnia w formie aneksu jest projektowana na wymiar i urządzana sprzętami do zabudowy, tak by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce.
Druga metoda to kontrast barwny. Wyjątkowo dobrze czarne lodówki prezentują się na białym tle. Dobrze też wypadają w towarzystwie jasnego drewna, delikatnej szarości czy pasteli. Jeśli marzy nam się nowoczesna, wyrazista kuchnia, powinniśmy wziąć pod uwagę takie kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Ponadto czerń traci w nich odrobinę swojej mocy i nie przytłacza wnętrza – całość jest dynamiczna, lekka, świeża.
.. Kolor czarny we wnętrzach: ściany, meble, dodatki >>>
Autor: materiały prasowe Dekoral
Kolejne wcielenie czarnej sypialni - tym razem z kolorem Czarny Płomień z palety Dekoral
Autor: Marcin Czechowicz
Wzory płytek nawiązują do modnych i popularnych arabskich deseni. Wyspa kuchenna osadzona jest na finezyjnych nózkach. Fronty szafek są błyszczące, pozbawione uchwytów, a bateria kuchenna, co ciekawe biała.
Autor: Sandberg, materiały prasowe
Autor: archiwum
Istotnym elementem wystroju salonu jest oświetlenie. Nad stolikiem kawowym powieszono designerską lampę Pirce firmy Artemide, wzrok przyciąga też minimalistyczna forma lampy Cosmos nad jadalnianym stołem (marka Vibia). Nastrojowy klimat oraz dodatkową dekorację zapewniają profile ledowe wpuszczane w sufit. Projekt wnętrz: Studio ProjektZdjęcia: Fotomohito