Czym wyczyścić zmywarkę? Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki
Regularne czyszczenie zmywarki pozwoli nam nie tylko utrzymać świeżość i higienę, lecz także przedłuży jej żywotność i pozwoli lepiej działać. Naczynia będą czyste, a my nie będziemy wydawać dużych kwot na naprawę.
Jak wyczyścić zmywarkę? Zazwyczaj czyszcząc zmywarkę, wyjmujemy filtr, w którym zbierają się resztki jedzenia. To jednak nie wszystko – warto wyczyścić również metalową obudowę urządzenia, na której zbiera się bardzo dużo brudu, szczególnie pod uszczelkami. Czyszczenie tych elementów wiele zmienia – zmywarka wygląda estetycznie, a przy okazji pozbywamy się nieprzyjemnego zapachu. Zewnętrzne mycie zmywarki powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu.
W galerii przedstawiamy proste i skuteczne sposoby na czyszczenie zmywarki. Znajdziesz w niej domowe środki czyszczące, które przygotujesz w kilka minut, które nie zawierają szkodliwej chemii. Podpowiemy również, jak wyczyścić zmywarkę za pomocą środków chemicznych, jak często trzeba z nich korzystać.
Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami – dlaczego warto?
Nie da się ukryć, że chemikalia, jakie osadzają się na naczyniach, nie zawsze zostają całkowicie wypłukane. Po wyjęciu ze zmywarki czuć charakterystyczny, chemiczny zapach, który utrzymuje się przez dłuższą chwilę. Używając naturalnych środków, takich jak ocet, soda lub kwasek cytrynowy, unikniemy tego problemu. Co więcej, zmywanie okaże się tańsze i bardziej ekonomiczne. Warto spróbować chociaż raz – efekty będą zaskakująco dobre.
Czyszczenie zmywarki sodą i octem
Czyszczenie zmywarki sodą to sposób znany od lat – soda ma bowiem właściwości lekko żrące, neutralizuje kwasy i zapachy oraz usuwa osady. Aby na pewno zadziałała w zmywarce, wystarczy wsypać kilka łyżeczek do miejsca na tabletkę.
Sama soda oczyszczona to jednak za mało – konieczny jest również ocet, który ma właściwości bakteriobójcze i bardzo skutecznie usuwa osady oraz tłuszcz. Czyszczenie zmywarki octem będzie skuteczne, jeżeli wlejemy go do kubka, który położymy na dnie zmywarki. Wylewanie płynu bezpośrednio na dno nie ma sensu, bo woda zbyt szybko wypłucze ocet.
Czyszczenie zmywarki – kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy to świetny zamiennik octu. Wystarczy rozmieszać go z sodą oczyszczoną i wsypać w miejsce, gdzie wkładamy tabletkę. Podobnej mieszanki można również używać podczas zmywania naczyń – poradzi sobie ona z osadami, tłuszczem i innymi zabrudzeniami.
Czym wyczyścić zmywarkę? Środki chemiczne
Jeżeli domowe sposoby nam nie odpowiadają, w sklepach znajdziemy preparaty przeznaczone specjalnie do czyszczenia zmywarek. Ich używanie jest bardzo proste – wkładamy butelkę z detergentem do pustej zmywarki i włączamy program mycia naczyń (w wysokiej temperaturze).
Środki chemiczne do czyszczenia zmywarki
Tego typu detergenty mają oczywiście kilka wad – są tak silne, że możemy je stosować zaledwie raz na trzy miesiące. Ich zapach jest mocny i żrący, dlatego później lepiej nie wkładać silikonowych rzeczy do mycia (na przykład łopatek lub foremek). Koszt takiego detergentu to ok. 6-10 zł.
Jak często czyścić zmywarkę środkami chemicznymi?
Czyszczenie zmywarki specjalnym detergentem według zaleceń producenta powinno się odbywać minimum raz na trzy miesiące. Z doświadczenia jednak wiemy, że to nie wystarczy, dlatego warto korzystać z ekologicznych środków domowej roboty, które nie zaszkodzą zmywarce i pozwolą utrzymać ją w idealnej czystości. Czyszczenie filtrów i elementów zamiennych trzeba robić przynajmniej raz w tygodniu. W przeciwnym razie zmywarka może się nie domywać, a zapach z niej na pewno nie będzie przyjemny.
Czyszczenie elektrozaworu zmywarki i innych części urządzenia
Na koniec warto pomyśleć o innych częściach, na przykład ramionach natryskowych lub elektrozaworze. W przypadku elektrozaworu najlepiej wezwać specjalistę, który bezpiecznie wykręci odpowiednią część i ją wyczyści.
Czyszczenie elektrozaworu zmywarki i innych części urządzenia
Ramiona natryskowe możemy wyjąć samodzielnie, kiedy zmywarka jest wyłączona. Myjemy je pod bieżącą wodą, używając drewnianego patyczka do wyczyszczenia niewielkich dziurek, które mogą być zatkane przez bród i osady.