Dobry projekt: jak zaplanować funkcjonalną małą kuchnię?
Mała kuchnia musi być funkcjonalna! Razem z IKEA podpowiadamy, jak ją dobrze urządzić i na co zwrócić uwagę w projekcie wnętrza. Poznajcie zasady ergonomii, mówiące o właściwym rozmieszczeniu szafek, blatów i urządzeń AGD. W małej kuchni warto je zastosować i tak zorganizować przestrzeń, by pomieszczenie stało się wygodne i przyjemne do gotowania i wspólnego spędzania czasu.
Autor: materiały prasowe IKEA
Ergonomicznie zorganizowana mała kuchnia. Lodówka i zlew w jednej linii, na przeciwko płyta do gotowania. Wygodne jest także umiejscowienie piekarnika na poziomie blatu kuchennego - doceni to każda osoba, która często korzysta z piekarnika.
Spis treści
- Funkcjonalna mała kuchnia: trójkąt roboczy uwzględniający wysokość blatów
- Funkcjonalna mała kuchnia: rozmieszczenie szafek i ich wyposażenie
- Funkcjonalna mała kuchnia: dobrze zaprojektowane oświetlenie
- Jak urządzić małą kuchnię? GALERIE ZDJĘĆ
Co sprawi, że mała kuchnia będzie ładna i funkcjonalna? Zasady ergonomii pracy w kuchni i nowoczesne meble, zaprojektowane tak by ułatwić pracę w osobom różnego wzrostu, prawo- i leworęcznym oraz ułatwiające dostęp do przechowywanych w nich zapasów i naczyń. Dobrze jest także wziąć pod uwagę wzrost osoby najczęściej przebywającej w kuchni, tak by ograniczyć do minimum schylanie się lub wspinanie do górnych szafek oraz dreptanie pomiędzy szafkami. Przyjdą tu z pomocą nowocześnie zaprojektowane wnętrza szafek IKEA oraz różne wysokości blatów kuchennych. Ważne są także nowoczesne materiały i wykończenie tych tradycyjnych, ułatwiające utrzymanie czystości i porządku w małej kuchni
Pracę w kuchni zaczynamy od wyjmowania potrzebnych produktów z lodówki i z szafki - spiżarni. Część z nich odkładamy na blat, część wkładamy do zlewu, z którym sąsiaduje zmywarka. Dlatego po prawej stronie lodówki przydaje się blat, na którym dokonujemy wstępnej obróbki produktów spożywczych. Umyte w zlewie produkty albo wracają na ten sam blat, albo przenosimy je na blat sąsiadujący z płytą do gotowania. Płyta do gotowania powinna być umieszczona w takim miejscu, żeby łatwo było przenosić często całkiem ciężkie garnki z blatu i zarazem blisko zlewu – ułatwi to odlewanie wrzątku z ziemniaków, makaronu itp. bezpośrednio do zlewu. Niższe osoby ucieszą się z obniżonego fragmentu blatu z płytą do gotowania, wysokie z lekko podwyższonego zlewu.
Zobacz: Jak urządzić małą kuchnię? 5 zasad, które musisz znać [PORADY I INSPIRACJE] >>>
Funkcjonalna mała kuchnia: trójkąt roboczy uwzględniający wysokość blatów
Ergonomia pracy w kuchni opiera się na trójkącie roboczym ułatwiającym organizację pracy. Chodzi o takie ustawienie względem siebie lodówki, zlewu i kuchenki oraz takie rozmieszczenie szafek i blatów, by praca w kuchni jak najmniej nas męczyła i skracała spędzony tam czas do minimum.Trójkąt roboczy w małej kuchni dla osoby praworęcznej powinien uwzględniać blat po lewej stronie lodówki, na którym segregujemy zakupy przed rozmieszczeniem ich w szafkach i w lodówce. Dobrze jeśli obok lodówki znajduje się szafka typu cargo na zapasy lub szafka z pojemnymi szufladami.
Przeczytaj też: Kuchnia w kształcie litery „L”. Ergonomia i stylistyka >>>
Autor: materiały prasowe IKEA
Białe, błyszczące fronty szafek kuchennych sprawiają, że mała kuchnia wydaje się większa. Żółte fronty kilku górnych szafek wyróżniają tę kuchnię spośród wielu innych białych kuchni.
Funkcjonalna mała kuchnia: rozmieszczenie szafek i ich wyposażenie
Ergonomia w małej kuchni to także właściwe rozmieszczenie poszczególnych szafek uwzględniające trójkąt roboczy i ich jak najlepsze wyposażenie. Szafki typu cargo i pojemne szuflady do przechowywania zapasów powinny znaleźć się w strefie przechowywania w sąsiedztwie lodówki. Szuflady z garnkami, patelniami i naczyniami do gotowania w strefie gotowania i przygotowywania. Zastawa stołowa, szklanki, kubki mają swoje miejsce niedaleko zmywarki. Bardzo ważna jest także organizacja przestrzeni szuflad. Ruchome przegrody do szuflad pozwalające wydzielać miejsce na stosy talerzy i garnki, dzięki czemu wszystko ma swoje miejsce i nie hałasuje przy przesuwaniu szuflady. Pomysłowe są także uchwyty na talerze do szuflad, dzięki którym za jednym zamachem wyjmujemy cały stos. Coraz lepiej dopasowane tace na sztućce do płytkich szuflad i karuzele do narożnych szafek. A co ważne, organizery i wkłady do szuflad z IKEA są nie tylko praktyczne, ale także bardzo ładne - wykonane z tworzywa lub drewna, w wersji ekonomicznej i z wyższej półki.
Przeczytaj: Kuchenny ład. Wygodne szuflady i szafki >>>
Funkcjonalna mała kuchnia: dobrze zaprojektowane oświetlenie
Dobrze zaprojektowane oświetlenie umożliwi komfortową pracę w małej kuchni. Idealną sytuacją jest kiedy główny blat roboczy znajduje się w sąsiedztwie okna. Ułatwia to pracę w dzień. Jednak wiele małych kuchni, zwłaszcza aneksów kuchennych pozbawionych jest bezpośredniego dostępu do okna. Powinniśmy wtedy zadbać o oświetlenie nie tylko sufitowe, ale przede wszystkim podszafkowe, dobrze doświetlające główną powierzchnię blatu roboczego. Jeśli natomiast blat roboczy umieszczony jest przy oknie, wybierzmy dobre oświetlenie sufitowe, ale umieszczone tak, żeby nie zasłaniać sobie światła głową. Dobre oświetlenie w małej kuchni sprawi, że gotowanie nie będzie męczące, ale także łatwiej będzie można znaleźć potrzebne rzeczy w szafkach i utrzymać w kuchni czystość. Obecnie w kuchniach najczęściej stosuje się energooszczędne oświetlenie LED. W nowoczesnych kuchniach oświetlenie podszafkowe często jest zintegrowane z gniazdami, do których możemy podłączać urządzenia małego AGD. Najnowszym pomysłem IKEA ułatwiającym pracę w kuchni jest oświetlenie szuflad – uruchamiane w momencie wysuwania szuflady.
Nie przegap: Ciemny aneks kuchenny: jak go powiększyć i rozświetlić bez remontu >>>
Jak urządzić małą kuchnię? GALERIE ZDJĘĆ
Mała kuchnia może być nie tylko funkcjonalna, ale także wyglądać stylowo. To nic trudnego! Zobacz nasze galerie zdjęć i przekonaj się, jak ze smakiem i gustem urządzić małą kuchnię.
Zobacz również: Mała kuchnia – 5 rozwiązań, dzięki którym wszystko się w niej zmieści >>>
Autor: apmeble
Autor: archiwum
Między ściankami odgradzającymi kuchnię od pokoju rozpięto stalową linkę do zasłon z IKEA. Żabki trzymają widokówki. Na fioletowym tle ścian wybija się kruczoczarny fragment pokryty farbą tablicową.
Autor: archiwum
Mała kuchnia ma swoje zalety. W dobrze zaprojektowanej wszystko jest pod ręką. Wystarczy się tylko odwrócić - doceni to każda osoba, która dużo gotuje. Biały kolor sprawia, że mała kuchnia wydaje się większa niż jest w rzeczywistości.