Domowe przetwory. Przepisy na pyszne kiszonki i konfitury, sprawdzone porady, przydatne akcesoria
Własnoręcznie przygotowane soki, dżemy czy kiszonki smakują lepiej niż te ze sklepu i są o niebo zdrowsze. Zamierzasz robić w tym roku domowe przetwory? Prezentujemy wiele przydatnych porad, akcesoriów i przepisów.
Autor: serwis prasowy marki Duka
Przydadzą ci się m.in. pokrywki z rurką fermentacyjną czy kamionkowe garnki.
Spis treści
- Przetworowe must have
- Pasteryzowanie
- Przeczytaj także: Jak pasteryzować przetwory? Praktyczny poradnik i instrukcja krok po kroku
- Mrożenie
- Przetwory owocowe
- Przepis na kiszone warzywa
- Przydatne akcesoria
- Więcej przepisów i porad znajdziesz w naszej galerii zdjęć
Przetworowe must have
Podstawowa sprawa to świeżość i higiena. Przetwory rób z jak najświeższych warzyw i owoców, najlepiej zaraz po zerwaniu ich z krzaczka. Bakterie trzymaj na dystans (nawet podczas kiszenia kapusty).
Pasteryzowanie
Naczynia wysterylizuj, a produkty spożywcze dokładnie umyj. Gotowe przetwory chroń przed ciepłem oraz słońcem. Upewnij się, że słoje (wek, twist) czy butelki z korkiem nie mają uszkodzeń. Pracę ułatwią ci garnek z grubym dnem, szczypce do słojów, drylownice, przecieraki, blendery, sokowirówki, sokowniki. Słoje twist możesz pasteryzować w piekarniku, jednak weki lepiej zniosą gotowanie w garnku z wodą (w piekarniku mogłyby ucierpieć ich gumki).
Przeczytaj także: Jak pasteryzować przetwory? Praktyczny poradnik i instrukcja krok po kroku
Mrożenie
Planujesz zamrozić owoce lub zioła, ale nie chcesz, by otoczył je lód? Rozłóż je cienko na tacy, wstaw do zamrażarki na 2–3 godz. Przesyp do płaskiego woreczka strunowego i zamroź.
Przetwory owocowe
Robiąc owocowe przetwory, nie musisz dodawać cukru. Postaw na janginizację, czyli duszenie owoców we własnym soku. Na kilogram dojrzałych słodkich malin, porzeczek, brzoskwiń czy śliwek przeznacz szczyptę soli, która uwolni z nich soki. Gotuj na wolnym ogniu przez godzinę, często mieszając (duże owoce rozdrobnij). Pasteryzuj na sucho w piekarniku – 30 minut w temperaturze 100˚C.
Przepis na kiszone warzywa
Składniki: burak, brukiew, kawałek cukinii, po kilka rzodkiewek i różyczek kalafiora, dwa ząbki czosnku, kawałek korzenia chrzanu, koper włoski, sól kamienna, sok z kiszonych ogórków albo ogórek kiszony (przekrojony wzdłuż).
Przygotowanie ● Warzywa umyj. Burak i brukiew obierz, pokrój na cząstki, a cukinię na plastry. ● Włóż wszystkie warzywa ciasno do słoika. Zalej zimną wodą z solą i sokiem z ogórków. ● Przykryj na wierzchu talerzem. Odstaw w ciepłe miejsce na 2-4 dni. Gdy warzywa staną się kwaśne i chrupkie, są gotowe do jedzenia. Zamknięty słój możesz trzymać w lodówce.
Przydatne akcesoria
Krojenie koperku cię męczy, a cebuli doprowadza do łez? Sięgnij po ręczny rozdrabniacz z obrotowym ostrzem. Twoja rola ograniczy się do pociągania za sznurek. Raz, dwa, trzy, cztery. Gotowe
Więcej przepisów i porad znajdziesz w naszej galerii zdjęć
Autor: serwis prasowy marki Duka
Przydadzą ci się m.in. pokrywki z rurką fermentacyjną czy kamionkowe garnki.
Przeczytaj także: Nowoczesna kuchnia doprawiona humorem. Wyspa kuchenna przejęła rolę górnej zabudowy
Autor: Bernard Białorucki
Małgosia i Jarek chcieli kuchni nieszablonowej. Miała uwspółcześnić klimat mieszkania, które wypełniają zabytkowe meble i dzieła sztuki doprawione poczuciem humoru.