Drewniane blaty kuchenne. Co warto wiedzieć o ich pielęgnacji i rodzajach?
Blaty kuchenne drewniane wymagają większej uwagi niż kamień czy laminat. Blaty drewniane wygrywają ciepłem i naturalnością. Jak wybrać blat drewniany? Jakie gatunki drewna idealnie nadają się na blat kuchenny drewniany? Czym się różnią blaty z drewna litego od blatów z drewna klejonego?
Autor: Mariusz Bykowski
Kuchnia jest otwarta na salon, dzięki czemu zyskała na przestrzeni i nie odstrasza klaustrofobicznym rozmiarem. Narożna wyspa kuchenna pełni rolę stołu - połączona jest z blatem. To ciekawe rozwiazanie dla małych wnętrz. Biel kuchni została ożywiona miętową lodówką i żółtymi hokerami.
Spis treści
- Blaty kuchenne drewniane - zalety i wady
- Blat z drewna litego czy klejonego?
- Drewniany blat kuchenny. Ponadczasowe piękno, zdjęcia
- Jak zabezpieczyć blat drewniany?
- Jak dbać o drewniany blat kuchenny?
- Z jakiego drewna zrobić blat kuchenny?
- Drewniany blat kuchenny. Inspiracje
- Biała kuchnia z drewnianym blatem. Zdjęcia
Blaty kuchenne drewniane nadają ciepłego klimatu aranżacji kuchni, są miłe w dotyku i naturalne. Pasują do kuchni urządzonych w każdym stylu: klasycznym, rustykalnym czy włoskim. Są piękne i ponadczasowe.
Większość gotowych blatów kuchennych ma głębokość 60-62 cm, ale występują nawet 90-centymetrowe. Głębsze blaty wykonuje się na zamówienie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale można je idealnie dopasować do aranżacji własnej kuchni. Blat kuchenny drewniany wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by służył nam w dobry stanie przez kilka lat.
Blaty kuchenne drewniane - zalety i wady
- Zalety: blat kuchenny z drewna jest łatwy w obróbce i renowacji (drewno można dowolnie przycinać, wielokrotnie odnawiać, lakierować i malować). Blaty drewniane są ciepłe w dotyku, ekologiczne, a gatunki egzotyczne odporne na wilgoć. Blaty drewniane
- Wady: podatność na plamienie i zarysowania (zwłaszcza blaty wykonane z miękkiego drewna krajowego). Ponadto blaty kuchenne z drewna źle znoszą kontakt z wysoką temperaturą, odbarwiają się, są łatwopalne. Blat drewniany z czasem ciemnieje pod wpływem promieni słonecznych.
Blat z drewna litego czy klejonego?
Jakie są lepsze? Blat kuchenny lity wyróżnia się naturalnym usłojeniem i nierównościami. Taki blat pasuje zwłaszcza do kuchni rustykalnych. Blat kuchenny klejony składa się z oszlifowanych, idealnie przylegających do siebie lameli. Blaty drewniane klejone są bardziej praktyczne i twardsze niż blaty lite. Taki blat nie wypacza się, nie pęka, nie pęcznieje. Do jego produkcji używa się wyselekcjonowanych kawałków drewna.
Drewniany blat kuchenny. Ponadczasowe piękno, zdjęcia
Autor: archiwum
Drewno i cegła w dwóch kolorach spotkały się w tej przestrzennej kuchni, tworząc duet niezwykły. Zioła zawieszone przy oknie dodają jej aromatu, a drewniany blat podkreśla jej ekologiczny charakter. Zioła dodadzą świeżości nie tylko naszej aranżacji, ale również naszym potrawom.
Jak zabezpieczyć blat drewniany?
Blaty kuchenne drewniane możesz zabezpieczyć na dwa sposoby: do wyboru masz lakier albo olej. Oba dobrze zabezpieczają drewno przed wnikaniem wilgoci i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki olejowaniu drewno lepiej radzi sobie z wysokimi temperaturami (ale też nieco ciemnieje). Lakier zapewnia dobrą warstwę ochronną blatu, z czasem jednak może się łuszczyć. Jest łatwopalny.
Jak dbać o drewniany blat kuchenny?
Aby kuchenne blaty drewniane dobrze służyły nam przez długie lata, nie należy dopuszczać do ich przegrzewania. Nad piekarnikiem i zmywarką do naczyń warto zamontować specjalną listwę dyfuzyjną, chroniącą przed działaniem gorącego powietrza i pary wodnej.
Z jakiego drewna zrobić blat kuchenny?
Osobom ceniącym naturalne, wysokiej jakości materiały polecamy blaty z drewna egzotycznego. Takie blaty odznaczają się trwałością oraz bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Duża zawartość naturalnych olejków i kwasu krzemowego w drewnie wpływa bezpośrednio na twardość i wysoką stabilność wymiarową wykonanych z niego elementów.
Blaty drewniane z gatunków odpornych na wilgoć, takich jak tek, merbau, iroko, tauari, palisander, doskonale radzą sobie w mokrym środowisku (czyli w kuchni, łazience). Gwarantują wyjątkowe walory wizualne. Mają wyraźny rysunek i bogatą kolorystykę (w zależności od gatunku - od głębokich brązów po czerwienie wzbogacone złotymi refleksami). Blaty z drewna egzotycznego stanowią luksusowy akcent we wnętrzu kuchni.
Drewniany blat kuchenny. Inspiracje
Autor: Mariusz Bykowski
Kuchnia jest otwarta na salon, dzięki czemu zyskała na przestrzeni i nie odstrasza klaustrofobicznym rozmiarem. Narożna wyspa kuchenna pełni rolę stołu - połączona jest z blatem. To ciekawe rozwiazanie dla małych wnętrz. Biel kuchni została ożywiona miętową lodówką i żółtymi hokerami.
Biała kuchnia z drewnianym blatem. Zdjęcia
Autor: Marcin Czechowicz