Genialne pomysły na organizacje szafek w kuchni. Jak zorganizować przechowywanie w kuchni?
Kuchnia to miejsce, w którym trzymamy mnóstwo rzeczy: od zastawy stołowej, przez garnki, patelnie, sprzęt AGD, po żywność. Cała masa rzeczy może być źródłem bałaganu i chaosu, jeśli wnętrza szafek kuchennych nie będą dobrze zorganizowane. Poznaj genialne pomysły na organizacje szafek w kuchni i dowiedz się, jak zorganizować przechowywanie w kuchni!
Autor: materiały prasowe Mood Works
Nowoczesny design nie wyklucza zastosowania rozwiązań, które sprawdzały się już w domach naszych babć. W wysokiej zabudowie ukryto drzwi do spiżarni. Kuchnia „Alea” marki Poliform, blat z marmuru Calacatta Oro.
Spis treści
- Organizacja przestrzeni kuchennej
- Drzwi typu secret w ciągu mebli kuchennych
- Meble wolnostojące do kuchni
- Wysoka zabudowa w kuchni? Tylko z drabinką!
- Spiżarnia w szafie: jak zorganizować?
- Organizatory do szuflad
- Spiżarnia w industrialnym stylu
- Spiżarnia w szafie
- Organizacja spiżarni
- Organizacja szafek w kuchni. Jak zorganizować przestrzeń w szafkach kuchennych?
Organizacja przestrzeni kuchennej
Pokusa, by za gładką ścianą frontów zabudowy ukryć, co się da, jest silna, bo daje gwarancję wizualnego ładu. Jednak by porządek nie był tylko pozorny, konieczne jest staranne przemyślenie, w którym miejscu co będzie potrzebne, i zaprojektowanie wnętrza szaf i szuflad z myślą o konkretnej zawartości – żywność w pobliżu lodówki, garnki i patelnie przy płycie kuchennej, a kawa, cukier i filiżanki obok ekspresu.
Dobrze zaplanować nieco więcej miejsca, niż w danej chwili potrzeba, bo z czasem kuchennych utensyliów przybywa. Te, których używa się w najgorętszych momentach, jak oliwy, przyprawy czy łopatki do przewracania kotletów, niech będą tuż pod ręką, najlepiej na widoku, by nie trzeba było ich w pośpiechu szukać po szafkach i szufladach. Dlatego nie wychodzą z mody relingi i inne systemy ścienne.
Coraz popularniejsze staje się zamykanie za jednolitymi frontami całego ciągu roboczego – w ten sposób podczas gotowania mamy łatwy dostęp do potrzebnych produktów i przyborów, a po jego zakończeniu – kulinarny warsztat znika. Monotonię minimalistycznej zabudowy przełamią lekkie, ażurowe regały o metalowej konstrukcji i proste półki bez widocznych wsporników. Warto jednak, by to, co się na nich znajdzie, nie było przypadkowe – niech będzie ozdobą.
Drzwi typu secret w ciągu mebli kuchennych
Nowoczesny design nie wyklucza zastosowania rozwiązań, które sprawdzały się już w domach naszych babć. W wysokiej zabudowie ukryto drzwi do spiżarni. Kuchnia „Alea” marki Poliform, blat z marmuru Calacatta Oro.
Meble wolnostojące do kuchni
Zamiast jednostajnej zabudowy modułowe bryły mebli – niektóre, dla dodania lekkości, na metalowych nogach, do tego ażurowy regał „FIOS”. Funkcję spiżarni pełni wysoka dwudrzwiowa szafa. Kuchnia „Synthia”, Leicht.
Wysoka zabudowa w kuchni? Tylko z drabinką!
Drabinka – pomysł znany z bibliotek, znalazł zastosowanie także w kuchni. Górne szafki zapewniają mnóstwo miejsca do przechowywania, ale ze względu na konieczność wspinania się po drabinie tylko takich rzeczy, po które sięga się wyłącznie od wielkiego dzwonu. KBH Københavns Møbelsnedkeri.
Zależy, ile mamy miejsca. W domach łatwiej wygospodarować na spiżarnię oddzielne pomieszczenie. Ma to tę przewagę, że można zadbać o wentylację i nieco niższą temperaturę. Najczęściej jednak decydujemy się na przechowywanie żywności w kuchni.
Proponuję wówczas przeznaczyć na nią jedno wspólne miejsce, by nie trzeba było szukać produktów w szafkach rozrzuconych po całej kuchni. Najlepiej obok lodówki ustawić szafę – dużą i głęboką, 90 cm lub nawet więcej, żeby dało się do niej chociaż trochę wejść i wstawić zgrzewkę wody czy całą torbę z zakupami, zanim je rozpakujemy.
Jeśli jednak mamy do dyspozycji standardową głębokość (60 cm), to wewnątrz takiej szafy preferuję półki rozmieszczone podobnie jak w lodówce – w głębi i na drzwiach, na tyle płytkie, że zapewniają przejrzystość i wygodny dostęp do produktów.
Te najczęściej używane, jak oliwę, ocet, sól i pieprz, umieśćmy na linii wzroku, na dole – rzeczy ciężkie i duże, jak puszki, napoje czy większe zapasy, a na górnych półkach – kawę, herbatę, płatki śniadaniowe, a więc to, co lekkie i nieduże, będzie można łatwo i bezpiecznie zdjąć z góry.
Spiżarnia w szafie: jak zorganizować?
Wysoka szafa-spiżarnia wyposażona jest w opatentowany przez markę Halupczok system regulacji wysokości szuflad wewnętrznych, który pozwala przesunąć w górę lub w dół całą szufladę wraz z prowadnicą i dostosować jej położenie do wielkości przechowywanych produktów czy naczyń. Kuchnia „Ravioli”, Halupczok.
Organizatory do szuflad
Wewnętrzna szuflada oraz drewniane, indywidualnie zaprojektowane organizery pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania. Kuchnia „Eleganza”, Halupczok.
Spiżarnia w industrialnym stylu
Spiżarnia w industrialnym stylu – wydzielony z kuchni szklany boks pozwala zapewnić przechowywanej żywności odpowiednią wentylację i wilgotność.
Spiżarnia w szafie
Regały „IQube 16” i „IQube 22” dzięki lekkiej i wytrzymałej konstrukcji można postawić na podłodze lub szafce, zamocować na ścianie, a nawet podwiesić pod sufitem.
Organizacja spiżarni
System „Tandem” sprawia, że szafa staje się pakowna niczym magazyn. Zapasy – podobnie jak w lodówce – można ustawiać zarówno wewnątrz szafki, jak i na jej drzwiach.
Organizacja szafek w kuchni. Jak zorganizować przestrzeń w szafkach kuchennych?
Autor: materiały prasowe Mood Works
Nowoczesny design nie wyklucza zastosowania rozwiązań, które sprawdzały się już w domach naszych babć. W wysokiej zabudowie ukryto drzwi do spiżarni. Kuchnia „Alea” marki Poliform, blat z marmuru Calacatta Oro.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zorganizować przechowywanie w kuchni? 10 fenomenalnych pomysłów
Autor: serwis prasowy marki IB Laursen, serwis prasowy marki Nordal