Gość w dom, Bóg w dom? O tym, co wypada a czego nie wypada, będąc gościem
Jako naród słyniemy ze swojej gościnności, a odwiedzających nasze domy traktujemy z największym szacunkiem (w końcu „gość w dom, Bóg w dom”). Nie oznacza to, że gość może robić co mu się podoba. Jakich zasad należy przestrzegać, będąc u kogoś w gościach? Przygotowaliśmy krótki poradnik.
Spis treści
- Savoir-vivre dla gości: przed wizytą
- Savoir-vivre dla gości: na przyjęciu
- MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:
Savoir-vivre dla gości: przed wizytą
1. Potwierdź swoją obecność
Gdy tylko otrzymasz zaproszenie, podziękuj. Nie ma nic gorszego i bardziej niegrzecznego niż ignorowanie gospodarza. Potwierdź lub odmów. Jeśli nie możesz od razu dać odpowiedzi, zakomunikuj, że określisz się najszybciej jak to tylko możliwe (po sprawdzeniu swojego kalendarza itd.).
2. Nie przychodź niezapowiedziany
Najgorszym koszmarem gospodarza jest niezapowiedziany gość. Owszem, jeśli chcesz odwiedzić siostrę lub bliską przyjaciółkę – najprawdopodobniej nie musisz zapowiadać się z tygodniowym wyprzedzeniem. Warto jednak dać znać osobie, którą chcesz odwiedzić, że planujesz wizytę.
Jeśli jednak nie znasz dobrze osoby, do której udajesz się w gości, lepiej nie pojawiaj się przed jej drzwiami bez zapowiedzi. W dobrym tonie będzie skontaktowanie się z tą osobą i ustalenie terminu spotkania – to da jej czas na przygotowanie się do Twojej wizyty.
3. Kup prezent – nawet symboliczny
Przyjęło się, że idąc w gości przynosi się gospodarzom drobny upominek. Gdy odwiedzasz rodzinę, nie jesteś zobowiązany do kupowania prezentów, ale jeśli zostałeś zaproszony do kogoś, kogo nie znasz zbyt dobrze lub z kim nie jesteś bardzo blisko – pamiętaj o przyniesieniu np. kwiatów czy wina.
Podarki powinny być raczej niezobowiązujące i takie, które nie wprawią gospodarza w zakłopotanie. Jeśli jesteś z osobą, która zaprasza Cię do siebie w bliskich i dobrych stosunkach, możesz na przykład zapytać, czy przynieść coś konkretnego (np. ciasto, alkohol itd.).
4. Nie spóźniaj się
Przyjęcie zaczyna się o 19? W takim razie bądź o 19. Nie ma nic frustrującego dla gospodarza niż goście, którzy są zbyt wcześnie lub którzy się spóźniają. Nie mówiąc o tym, że jest to po prostu niegrzeczne. Staraj się być zawsze punktualnie, a jeśli utkniesz w korku lub zatrzyma Cię coś ważnego i wiesz, że na pewno się spóźnisz – koniecznie poinformuj o tym gospodarza.
Savoir-vivre dla gości: na przyjęciu
5. Czy zdejmować buty?
Podręcznik savoir-vivre’u mówi o tym, że butów nie należy ściągać, będąc w gościach. W końcu obuwie to często element dopełniający elegancką kreację… Z drugiej jednak strony wchodzenie do czyjegoś domu w zabłoconych butach też nie wydaje się ani miłe, ani przyjemne. Co w takim razie zrobić?
W przypadku eleganckich przyjęć i kolacji nikt nie powinien oczekiwać od Ciebie zdejmowania butów. Jeśli nie jesteś pewien co zrobić, możesz po wejściu do mieszkania gospodarza szybko przeskanować przedpokój, by zobaczyć, czy stoją tam buty innych gości. Możesz też zapytać gospodarza, czy powinieneś zdjąć obuwie. Możesz także przynieść własne lekkie obuwie na zmianę. Pamiętaj jednak, że to gospodarz dyktuje zasady w swoim domu.
6. Komplementuj gospodarzy
Dobry gość komplementuje: wystrój wnętrza, kreacje gospodarza i gospodyni, potrawy, wino – dosłownie wszystko. Oczywiście nie chodzi o to, żeby były to puste lub wymuszone komplementy. Warto jednak znaleźć coś, co Ci się podoba i powiedzieć o tym gospodarzom. Na pewno będzie im miło.
To również działa w drugą stronę – staraj się nie krytykować głośno i otwarcie wystroju wnętrz czy menu. Nawet jeśli nie smakuje Ci jakaś potrawa lub krawat gospodarza zachowaj swoje krytyczne uwagi dla siebie.
7. Rozmawiaj z innymi gośćmi
Jeśli cały wieczór zamierzasz spędzić w kącie, nie próbując nawet nawiązać rozmowy z kimś z obecnych gości – może lepiej zostań w domu? Nie każdy jest wygadanym ekstrawertykiem, ale będąc w towarzystwie warto chociaż spróbować porozmawiać na jakiś neutralny temat (unikamy drażliwych tematów jak polityka, religia itd.). Co więcej – jeśli będziesz się zbytnio alienował, gospodarze mogą pomyśleć, że źle się bawisz i że to ich wina.
8. Schowaj telefon
W gronie przyjaciół okazjonalne sprawdzenie poczty czy odczytanie SMS-a jest ok, ale może być niegrzeczne, gdy jesteśmy na kolacji lub przyjęciu u osób, z którymi nie jesteśmy blisko. Warto telefon wyciszyć a najlepiej zostawić w kieszeni płaszcza czy poza zasięgiem wzroku.
9. Savoir-vivre przy stole
O zasadach savoir-vivre’u przy stole można stworzyć osobny artykuł. Nie zamierzamy ich tutaj wszystkich opisywać. Warto jednak wspomnieć o kilku najważniejszych:
- Nie doprawiaj potrawy, zanim jej nie spróbujesz.
- Jeśli nie smakuje Ci jakieś danie, spróbuj tylko kilka kęsów, resztę zostaw (nie komentuj głośno, że Ci nie smakuje, możesz powiedzieć, że już coś jadłeś…).
- Jeśli nie możesz zjeść jakiejś potrawy ze względów religijnych lub zdrowotnych, możesz się wymówić. Dobrym pomysłem jest przyniesienie czegoś ze sobą – zwłaszcza gdy masz bardzo restrykcyjną dietę. Zrób to dyskretnie i wyjaśnij gospodarzowi sytuację.
- Jeśli nie chcesz pić alkoholu, możesz odmówić. Nie wypada natomiast krytykować alkoholu proponowanego przez gospodarza i prosić o coś innego (np. inny rodzaj wina)
- Łakomstwo jest uznawane za nieeleganckie.
- Lepiej nałożyć na talerz mniej niż potem zostawić niedokończone danie.
- Nie zaczynaj jeść, dopóki wszyscy goście nie mają nałożonych potraw i dopóki gospodarz nie da znaku, że można jeść.
- Wg podręcznika savoir-vivre pochylanie się nad talerzem i dmuchanie na gorącą potrawę jest nieeleganckie: należy nabierać mniej i czekać aż trochę przestygnie.
- Przechylanie talerza z zupą, by ją dokończyć to faux-pas i lepiej tego nie robić.
10. Wiedz, kiedy wyjść
Punktualność to nie jedyna cecha dobrego gościa. Jest nią również wyczucie, kiedy powinno się pożegnać i pójść do domu. Dobry gospodarz nigdy nie powie gościom, żeby już sobie poszli – dlatego to właśnie oni muszą wyczuć, kiedy jest ku temu najlepszy moment.
No właśnie, po czym poznać, że czas już udać się do domu? Warto obserwować zachowanie pozostałych gości – i co ważniejsze – gospodarzy. Gdy zauważysz, że gospodarze są widocznie zmęczeni, rozmowa coraz mniej się klei, a goście wykruszają się jeden po drugim – to dobry znak, że Ty też powinieneś już się pożegnać. Staraj się nie zostawać dłużej niż do 22-23 (chyba że jest to całonocna impreza jak np. Sylwester)
A co jeśli nie bawisz się zbyt dobrze i chcesz szybko opuścić przyjęcie? By nie urazić gospodarzy, postaraj się zostać przynajmniej 1.5 godziny.
Pamiętaj, by zawsze (ZAWSZE!) pożegnać się z gospodarzem. Jeśli przyjęcie jest małe, warto również pożegnać się z pozostałymi gośćmi.
11. Skontaktuj się z gospodarzem następnego dnia
Nie zapominaj, by następnego dnia zadzwonić lub napisać do gospodarza i podziękować raz jeszcze za zaproszenie i miło spędzony czas. Możesz również zaproponować rewizytę (choć nie jest to przymus) – tym razem u Ciebie. Nie musi ona odbyć się oczywiście za kilka dni lub w przyszłym tygodniu. Oboje ustalcie dogodny dla was termin.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Czy zdejmować buty w gościach? Zasady savoir-vivre i kultura ściągania butów
- Savoir-vivre przy stole: jak używać sztućców i jak nakryć do stołu?
- Nakrywamy do stołu. Jak ułożyć sztućce? Poznaj zasady savoir-vivre
- Kolory naczyń a smak i apetyt. Z jakich talerzy zjesz mniej?
Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:
Autor: Zdjęcia: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska
Oryginalne sztukaterie niestety rozpadły się przy pierwszym dotknięciu, architektka zastąpiła je jednak nowymi, możliwie najbardziej zbliżonymi do pierwowzoru.
Autor: Tomasz Miotk Fotografia
Na parterze, w otwartej sferze wypoczynkowej z kuchnią, jadalnią i salonem, prym wiedzie naturalne drewno połączone z gładkimi blatami i elementami marmuru. Królują tu dwie sofy marki Nobonobo, model Paradise w kolorach light pink i azzure.
Autor: Michał Młynarczyk